Споделена история от В чужбина

Искам да емигрирам
От няколко години си мисля за трайно настаняване в друга страна от ЕС. Може би Германия или Франция. Не владея чужди езици, макар да съм на 27 години.
Искам да си намеря работа някъде там, да създам семейство и да се интегрирам в обществото.
Всички знаят, че животът там е по-достоен, човешките права са по-добре защитени, частната собственост също.
Моля ви - дайте ми съвет или ми изпратете някакви линкове, отнасящи се до начини за емиграция и интегриране. Лични истории също.
Не смятам, че мога да успея като просто да хвана първия полет до Берлин и да отворя някакъв сайт за работа... Ще се радвам на коментари

Коментари

1.   На първо време седни и учи чужд език, който се говори в страната, която искаш. Без език си заникъде. После е важно каква професия имаш. Ако имаш документ за нея, го преведи на езика. После по онтернет влез в сайтове за работа на държата, която искаш. Пусни си СВ там. Провери пак в нета какви квартири има, колко струват и пр.
Ома и български посредници за работа в чужбина. Аз знам Анонс, мисля, че се казваше. Но всички те взимат комисиони. И незнам колко е сигурна работата.

2.   Ако не владееш поне малко английски го смятай невъзможно.

3.   Аз те подкрепям напълно за това, че искаш да заминеш наистина си прав, че животът в България не е хубав но първо трябва да научиш някакъв език, защото ако нямаш поне елементарни знания по езика не знам как ще се оправиш. За всичко, което казваш си прав.

4.   Аз не го зная това, което го знаят всички.

Достатъчно е просто да прочетеш раздела тук в този сайт. Всичко е описано.

5.   Съжалявам, но бе език, е почти евъзможно. В северна Европа, можеш да се оправиш, ако знаеш само английски (и то на високо ниво), но ако не знаеш дори и това, ще ти е много, ама много трудно.

6.   Какво да коментираме като няма да прескочиш дори езиковата бариера? В най добрия случай ще се уредиш да береш краставици заедно с други българи и румънци.
Ако мислиш че на човек дето не знае езика ще му сервират заплата от 2500 евро за "добре дошъл" много се лъжеш.

Но не си длъжен да ми вярваш - отиди, виж как е, ще се радвам да докажеш че греша.

7.   Има достатъчно форуми с българи в чужбина, по държави, където има доста актуална и достоверна информация. Първо ги изчети и тогава решавай. Нещата хич не са розови. Като за начало ще ти кажа само, че големите градове във Франция, а вече и в Германия са пълни с всякаква измет, основно мюсюлманска, но не и с французи и немци. Ако това не ти пречи, заминавай! Без да владееш езика на ниво B1 поне, се пиши загинал-отношението към източноевропейците е в пъти по-кофти, отколкото към араби и подобни, да си знаеш.

8.   Разкарвай се по-бързо от тука, защото България няма нужда от такива като тебе. България има два проблема. Единият са политиците, които за една шепа долари са готови да я продадат. Дргият са "хора" като тебе, които, вместо да се хванеме и заедно да я оправиме, свиват опашката между краката и заминават за чужбина. Ефекта е един и същ ПРЕДАТЕЛСТВО! Много скоро населнието в държавата ни ще е само цигани турци и непрекъснато новопристигащите многобройни бежанци, на които нашите продажни политици им раздават безплатно къщи, земя, по 1200 лева помощи на месец. Те ги настаняват тихомълком, тайно от българският народ, за да ги поставят един ден пред свършен факт. 100% от тези бежанци са мюсюлмани и всички те са пра-пра-внуците на същите тези БАШИБОЗУЦИ (турци, кюрди, срийци, либийци, иракци, иранци, тюркмени, азърбеджани, албанци, боснянци, татари и дуги диваци) които по време на въстанията в България през турското робство, зверски клаха и ограбваха нашите деди.
Ето това са хората на които я оставяте България.
Но на вас какво ви пука, нали ще имате малко пари в джобовете. Вие не заслужавате да се наричате българи, защото сте нищо повече от ПРЕДАТЕЛИ!

9.   В момента Берлин, а и много западни столици преливат от ниско платена работна ръка, има работа доста, ще намериш, езика не е проблем - пълно е с т. нар. второ поколение германци, и те не го говорят добре. Препоръчвам ти да заделиш към 1000 евро и да търсиш на място в заведения, магазини, хотели, има работа. После може да запишеш курс или практическо образование, с което малко да си повишиш нивото. Дай малко повече информация, какво имаш предвид под "човешките права са по-добре защитени, частната собственост " Тук има голяма вероятност да те ограбят на улицата или вкъщи, собствеността е защитена по закон, доколко е ефективно след кражба въстановяването на собствеността ти е друг въпрос. Ако си от малцинствата, споменаваш човешки права, може би тук ще ти е по-добре, да, в това отношение има активна политика на не дискриминация. От друга страна не знам какво имаш предвид и кое човешко право точно не е защитено другаде а тук е. Надявам се да не е бил прекалено реалистичен поста ми и да съм ти била от полза, още един съвет - задавай конкретни въпроси, мога ли или не мога си зависи от теб, например конкретен въпрос е Колко пари ще получа с това и това, Има ли работни места, не се притеснявай, че ще е нагло или нахално да питаш за пари, все пай те са фундамента на живота ти тук. Успех!

10.   Отдалеч си личи колко си инфантилен. Децата на 14 отиват да учат език, ти на 27 бъкел не знаеш, ама ще се интегрираш.
Дори и сега, като искаш да емигрираш, друг да ти прати линкове. Ти не си ли чул, че можеш свободно да се заселиш в почти всяка държава. Но трябва да имаш работа и квартира, които в сподели, никой няма да ти осигури.

11.   Като за начало се запиши на курс да научиш език, стига да си се ориентирал къде искаш да живееш. Работа - можеш да разгледаш обявите на фирми предлагащи работа в чужбина повечето не са измама. Само запомни комисионни се плащат единствено след започване на работа и първа заплата. Ако нямаш европейска здравна карта отиди в клон на ДСК и подай молба. Не струва пари, но поне 15 дни трябва да чакаш да ти я издадат. Ще ти е нужна при започване на работа. Не на всякъде, Не на всякъде я изискват, но за всеки случай..

е разбира се стига да си плащаш осигуровките де. Ако тръгнеш сам за Германия първият проблем - адресна регистрация. Квартира също не е много лесно да наемеш. Скъпи са най-малко 450 евра иска се и кауцион който може да е и 3 наема предплата, може и 700 или 1000 евра. Спънка ще ти е че нямаш и договор на наемодателя ще му е трудно да ти повярва, че си в съатояние да плащаш редовно. Това е или при приятел или работа и заминаване чрез агенция.

12.   8 -Добре. Какво да направим? Ясни и точни стъпки! Защото същото го слушам от 22 години. Кажи ми, как да оправим тая държава и народа ѝ и ще го направим.

13.   Номер 8 каза една голяма глупост.
Можеш и без език в началото, но трябва някой да те уреди и да ти помогне. Сам няма как да се случи.

14.   До 12
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие! "
Мигел де Сервантес "Дон Кихот"

15.   13, и началото се прточва до безкрайност, щото тоз дето те урежда е българин, работещ за българи. И език не му трябва - работа, квартира, работа. Говорим за масовия случай на бачкатори, работещи там и харчещи парите си в България.

16.   Напротив, номер 8 е много прав! 12, решението е в обединението на всички българи, а това не се случва. Там ни е грешката.

Black Sabbath

17.   Нищо не става без език. В кухня да си, пак трябва да разбереш, на кубчета ли да режеш или на ивици. Друг пример. Идва при мен (в Германия) едно момиче от Полша да чисти. Бъкел не знае. Един гутен таг дори. Няма как да ѝ обясня, какво искам, как го искам, че другата седмица ще пътувам и да не идва - нищо. Колкото и да беше симпатична, няма как да я взема. В същото време има достатъчно полякини-домашни помощници с начални познания по езика, поне да се разберем за ден, час, пари и по къщата какво да се върши. Тоалетни да вардиш, пак трябва да можеш да се оправиш. За каквато и да е работа ти трябва език.

Запиши се на курс, мини две нива поне. Спести пари. Разучи в кои региони има работа. В Германия това са Бавария и Баден-Вюртемберг. Подай си документите още от бг. Ориентирай се към малки населени места с производство. Там наемите са по-приемливи. Ако имаш кола - още по-добре, ще можеш да живееш евтино на село и да пътуваш до работа. Не подбирай работата. Взимай каквото има като за начало. След около две години ще напреднеш с езика и ще можеш да се квалифицираш за по-добра работа (със съответните обучения и изпити, разбира се). Лесно няма никъде. И където и да отидеш, избягвай българи в началото. Заседнеш ли в бг-среда, никога няма да научиш езика като хората.

18.   За да имаш изобщо някакъв шанс да живееш нормално, трябва да владееш минимум 2 езика - английски езика на съответната държава. Това е абсолютният МИНИМУМ, а ти не знаеш дори 1 език. При тези обстоятелства, няма смисъл да ходиш никъде, защото нямаш никакъв шанс за нормален живот.

19.   В критичен момент като този, когато България се нуждае най-много от нас, такива слабохарактерни егоистчета като автора, коит мислят само за малкият си мизерен животец, предпочитат да я изоставят и да се изселят в някоя друга държава за повече пари. Tях съдбата на България изобщо не ги интересува. Това че хиляди български патриоти, геройски дадоха живота си за нея и за да могат такива саможивници като авторчето, да живеят в свободна страна, също не ги интересува, защото това са хора без чест и достойнство, които нямат и капка уважение и лоялност, нито към родината ни, нито към майките си, нито към бащите си или към когото и да е било. Това са едни малодушни нещастници, които за при ще предадат и продадат всеки и всичко коет някога им е било близко до срцето. Те не могат да проумеят, че е много по-добе да ядеш само хляб и сирене с приятели, отколкото голяма пържола кото ще ти я хвърлят в калта и ще трябва да я ядеш на четири крака като куче. В края на краищата, всичко е въпрос на достойнство, и дали го имаш, или го нямаш. За това, България ще е по-добре без такива предатели, на които нито можем да им вярваме, нито да разчитаме. Да замнават по-бързо и най-добре е да спрат да се навирт в българските сайтове и да ни се хвалят колко са добре и щастливи там, защото повечето от нас са ходили в западните държави и много добре знаеме колко "щастливо" се живее там.
Още преди няколко века Тацит каза;
"Предателите са мразени и презирани, дори и от тези на които те слугуват. "

20.   Н 19, този "критичен момент" продължaвa вече почти 30 години, кaто не ти стискa собственият си живот поне дa подобриш, трaй и остaви нa мирa, които пък искaт и могaт.

21.   Хаха, номер 19, ти с какво помагаш на България? Имаш бизнес и даваш европейски заплати ли? Даряваш средства или помагаш с безвъзмезден труд? Бориш се срещу корупцията и престъпността? Или си учен на световно ниво, който смята да реализира откритията си в България?
Напротив, точно тези, които избягаха и работят навън, помагат доста повече от всички нас. Първо, защото с отсъствието си принудиха "прекрасните" родни работодатели поне малко да повишат заплатите, за да запазят и малкото работници, които имат. И второ, защото постоянно изпращат пари, които се харчат у нас.

22.   Номер 19 хареса ми, особено това с пържолата. И да, тряжва смелист, за да си признаеш на себе си живота там и не че няма успели но са малко. смешни са другите, задоволяват се с малкото. но го раздават голяма работа

23.   Стресни се, племe закъсняло!
Живейш ли, мреш ли, ти не знайш!
След теб потомство иде цяло -
какво ще да му завещайш?
Иван Вазов

24.   Офф, н 22, пък и ти н 19 я дa рaзгледaме нещaтa мaлко по-реaлистичнл, ше подaм кaто зa... е, "родолюбци с достойнство" зa мен неспособни зa кaквaто и дa е промянa, но пък им липсвaт тези, които се очaквa дa ги издържaт, тоест-ние, млaдите.
1% от хорaтa влaдее 42% от плaнетaтa-кaк ти изглеждa, a? !
Зa този 1% всички си скъсвaме зaдниците от рaботa дa плaщaме под формaтa нa "дaнъци" тоест въобще зa съществувaнето ни.
От моментa нa рaждaнето ни бивaме подготвяни кaк дa бъдем добри и продуктивни роби.
Тъй кaто след 50- те години се увеличи продукциятa им трябвaхa повече хорa. Реклaми, подкрепa и вскякaкъв вид нaсочвaне и мaнипулaции зa по високa рaждaемост. Е, излезе от контрол, пък и открихa, че еднa мaшинa може дa зaмести хиляди хорa. Рекурсите нa плaнетaтa свършвaт, нaселението трябвa рязко дa се нaмaли.
Бум нa рaкови зaболявaния, (и други изкуствено съзaдени зaболявaния и вируси) aко пък не се "рaзболееш" от рaк, ще пиеш водa с флуор (дa се зомбирaш и не виждaш реaлносттa) хрaни с химии и Е-тa, облъчвaния, aлфa, бетa и т. н. вълни с подсъзнaтелни съобщения, които водят зомбирaне, aгресия, убийствa и/или сaмоубийствa, войни под чужди знaменa междувременно с цел достъп до мaлкото остaнaли рекурси, проби нa нови оръжения и между другото нaмaляне нa нaселението и тaкa. Порaди естествениследствия и съвсем умишлено предизвикaни земетресения, нaводнения и т. н. още повече хорa... си ги трепят.
Към моментa имa прерaзпределение нa светa, нaли знaеш или двaтa ти невронa стигaт колкото дa се удaриш в гърдите и измучиш "aз родолюбец, aз бaш герой измислен"? !
Aко мaлко си успял дa ми проследиш мисълтa, шеше дa стигнеш до елементaрният извод, че плaнетaтa зa този 1% "собственици" е бизнес, a ние сме рaботници. Рaзличните държaви, континенти принaдлежaт нa рaзлични рaботодaтели, поступвaт се помежду си, пускaт някоя новa бомбa, ТИ, AЗ, хорaтa въобще (рaботниците) сме им сaмо някaкви досaдни мрaвчици. Но ние поне можем дa избирaме вече нa кой рaботодaтел (държaвa) дa се нaведем, светвa ли ти? Някои поне предлaгaт съдебнa зaщитa достaтъчно коректнa зa обикновеният човек, здрaвнa тaкaвa, дaже и дa рaботиш блaгодaрно, хем дa издържaш доволно семействоъо си, хем нa родители дa помогнеш, че дaже и дa пообиколиш свят. Дa не говорим зa спокойствието когaто децaтa излизaт нa рaзходкa, дискотекa или кaквото си решaт, но мaксимaлно зaщитени чрез сурови зaкони, вдъхвaщи ужaс нa потенциaлните "зaплaхи".
Нaсaждaли сa някогa думички кaто "родолюбие" нa бъдещите войници, че инaме кaк ще го принудиш дa убивa себеподобни? ! Кaто му пробутaш от бебе идеятa, че е въпрос нa чест и лпбов към родинaтa дa я предпaзи от предполaгaем врaг... е. не му остaвa избор, нaли? !
Aз обичaм плaнетaтa, тя цялaтa е моят дом/родинa! Зa мен всички живи имaт еднaкви прaвa и зaдължения! Могa дa се движa свободно почти нaвсякъде из моятa родинa (плaнетa) и имaм свободнaтa мисъл и избор кой точно дa ми е шеф/рaботодaтел и дaли въобще искaм дa имaм тaкъв. Aко пък не, то следвaщaтa логичнa стъпкa е дa изберa в моятa родинa (плaнетa) място, което ше отговaря нa МОИТЕ изисквaния зa пълноценен живот и дa се устaновя тaм, дa създaм свой собствен нaчин зa оцелявaне и екстри (бизнес, който ще ми е реципрочен).
Aко ти е изключително трудно дa рaзбереш концепциятa нa СВОБОДНИЯТ човек... проблемът е единствено и сaмо в теб, ти си с робскaтa мисъл, с огрaничениятa нa примитивният човек (товa сa ми отредили, тук трябвa дa буксувaм и дa не мръднa нaникъде) мaнипулирaн/ зомбирaн мозък.
И зaвъшвaм със същото- щом ти не можеш дa промениш/подобриш поне собственият си живот, aко не дa допринесеш и зa други, не ти стискa, не рaзбирaш или кaквaто и дa е ТВОЯТA причинa, стой си и буксувaй нa едно място, някои знaем, можем и ГО ПРAВИМ!
Със здрaве!

25.   Много елементарни разсъждения номер 19 - това ли са ти стимулите за живот и развитие - хляб и сирене или пържоли? Сериозно ли, смяташ, че някой така ли си прави житейските избори? Все повече хора бягат не заради парите, а заради простотията и безнадежността - това е по-страшно. Аз не бих посмяла да унижавам с коментари и обиждам нито едните, нито другите. С какво право ти ще наричаш предател да кажем един баща на две малки деца, които с мизерната заплата в малко градче едва оцелява със семейството си и затова си търси прехраната навън? Ти ли ще ги съдиш - забележи, говорим за работещи хора, не мързеливци - той заминава за да работи, да не мислиш че му е лесно да вземе решението и да тръгне и да блъска в чужбина немил и недраг? Или хората, които работят за да издържат болен човек в семейството вместо да правят кампании с смси и да разчитат на хорската милост, въпреки че са си плащали редовно осигуровки и данъци? А колко възрастни майки изгледали собствените си деца заминават на стари години да гледат старци в чужбина, за да подпомогнат семействата на децата си - ти ли ще наричаш тези отрудени българи продажници и предатели без чест и достойство? Или пък семействата, които се местят не заради лоши доходи - защото и в България особено в някои сфери доходите са доста високи, а защото просто им е писнало от неуредици и простотия и искат да водят нормален живот. Те ли са предатели? Защото са видяли, как родителите им след цял живот труд, получават накрая жълти стотинки за пенсия, с която да не могат да оцелеят сами и не искат същото за себе си? Ти ли ще си им съдник, защото искат достойни старини за себе си и близките си?
Не бих осъдила никой, който предприема нещо в опит да промени живота си към по-добро- успешно или не, поне е пробвал. Няма по-лошо от това да седиш на едно място и да разчиташ, че нещата ще се оправят от само себе си, а живота да преминава покрай теб
И от каква позиция съдиш? За мен ти си част от проблема, а не от решението. Мен също ми е интересно с какво ти конкретно допринасяш за развитието на страната като стоиш в нея :) Каква е ползата от теб за България?

27.   Когато някой напише тука, че е по-добре всички българи, вместо да имигрираме и да оствиме България нa произвола на съдбата, да се хваниме и заедно да я оправиме, веднага няколко човека, които висят в сайта денонощно (моментално се разпознават от начина по който пишат и изразите които използват), ще скочат върху него и ще се опитат да го изкарат прост и да го дискредитират. На тях искам да им кажа, че ние, тези които сме избрали да живеем в България, не сме нито тъпи, нито невежи, щом като сме успяли да си изградиме живота тука и живееме добре, и най-вече щастливо. Хората тука, започнаха да разбират истината за чужбина, от тези българи, които се прибират обратно в България и броят им през последните две години непрекъснато расте. Използват знанията и опита си който са натупали в чжбина и тук се оправят чудесно. Тези хора са видяли и изживли и заят как е в Бългрия и в чужбина. Ако тука им беше толкова зле, те щяха да напуснат отново, но никой не го прави, защото, както всички те казват - Тука са щастливи! На младите хора, промивачите на мозъци, с лъжите си могат да ги навиват да се изселят, но тези които са минали по този път и са го преживяли, знаят истината и с топ не могат да ги изкарат отново от България.

28.   №24 говори за новия вид изтърсаци наричани;
"ОБЩОЧОВЕК ТОЛЕРАНТЕН" - Това са "хора"; Без нация, Без родина, Без чест, Без достойнство, Без морални ценности в живота, Без любов към майка, баща, роднини, приятели и родина, винаги готови да ги зарежат, предадат и изоставят в труден момент, Без лоялност към никого и нищо - фурнаджийски лопати, готови да се подложат и подмажат на всеки за пари и се местят от място на място като курви, които всеки презира, мрази и ненавижда.

29.   №24 говори за новия вид изтърсаци наричани;
"ОБЩОЧОВЕК ТОЛЕРАНТЕН" - Това са "хора"; Без нация, Без родина, Без чест, Без достойнство, Без морални ценности в живота, Без любов към майка, баща, роднини, приятели и родина, винаги готови да ги зарежат, предадат и изоставят в труден момент, Без лоялност към никого и нищо - фурнаджийски лопати, готови да се подложат и подмажат на всеки за пари и се местят от място на място като курви, които всеки презира, мрази и ненавижда.

34.   Без език си за никъде, за това преди да се изсипеш там с няколко евро и никакъв план вземи научи някакъв чужд език поне говоримо и то езикът на държавата в която смяташ да емигрираш. След това се опитай да събереш пари, защото не очаквай, че още на летището някой ще ти намери работа и жилище. За това на първо време трябва да имаш спестявания с които да живееш и да си плащаш наема. Не знам дали си ходил в някоя от тези държави, но ако не си, очаква те голям ценови шок. Животът там е много, ама много по-скъп отколкото си представяш! Да, храната не чак толкова, но всичко останало е безумно скъпо. За това преди да хукнеш ей така без идея, поговори с твои роднини, приятели или познати, които са се установили там, хем ще ти дадат полезни съвети, хем ако са ти много близки, евентуално ще ти помогнат с намирането на квартира и работа. Защото едно е да отиваш при някого, съвсем друго е да си съвсем сам, но и в двата случая без език си за никъде. За това сядай да учиш и да се подготвяш сериозно иначе просто ще се разходиш до там, ще видиш, че не можеш да си намериш работа, ще свършиш парите и ще трябва да се върнеш обратно. Колкото до вписването в местното общество и създаването на семейство с местна жена, о не бързай. Доста време ще мине преди местните да те приемат за един от тях. Особено сега когато цяла Европа е залята с пришълци от къде ли не. Е, да имаме предимство, че сме от Европа, но това не означава, че местните ще са във възторг от теб. Не очаквай да те приемат веднага, ще трябва доста време а се доказваш, че си нормален човек, а не си отишъл там да им точиш социалната система както правят едни наши "сънародници". Няма какво да се лъжем, едно привилегировано малцинство с български документи (сещаш се за кого говоря, че в някои сайтове следва бан ако ги наречеш с истинското им име) ни е създало такова "прекрасно" име сред местните, че никак няма да ти е лесно. За това от сега се подготви, че ще минат години, докато си изградиш някакви нормални отношения с хората там и спрат да те гледат подозрително. От друга страна нямаш 30, така че имаш достатъчно време и на 40 някъде вече никой няма да помни, че си от България и няма да те приема за пришълец. Е, това разбира се ако успееш да се впишеш и започнеш да живееш като местните. Защото има българи, които живеят в чужбина от десетилетия, но това не им пречи да продължават да си се държат все едно са си на село, но да решим, че ти няма да си от тях.
Е, в общи линии това е. Пак ще го повторя ЕЗИК, пари и максимално много информация къде точно отиваш. И най-добре да идеш при някой, който вече е там.

35.   Баба Ванга каза;
"Учудвам се, че толкова българи заминават извън страната. Те след време ке се върнат отново. Тогава ке стане добре за България. Какво толкова търсят там? Няма да го намерят там. България е богатството. "