Споделена история от В чужбина

Не знам кое да избера
Здравейте аз съм момче на 18 години, живея в град в Северна България и поради лични причини тази година няма да имам възможността да следвам. Не ме разбирайте погрешно, аз обичам България много ми харесва нашата природа, нашите обичаи, но в града в който живея много трудно успях да си намеря работа, за да мога сам да се издържам докато следвам.
Решил съм да следвам някаква филология, например (английска, италианска, шведска или нещо друго), но идеята ми е да я завърша в чужбина. Ориентирал съм се основно към 3 държави - Полша, Швеция и Канада. За Полша знам, че имат някакви политически проблеми от скоро, но са добре икономически. Швеция вероятно предлага безплатно образование, а за Канада знам, че там образованието е скъпо. Пак искам да ви кажа, че си обичам България, но не мога да се преборя със сериозните проблеми, които имаме.

Коментари

1.   За Швеция не знам, но образованието в Дания е безплатно. Но трябва да говориш английски перфектно. :D

3.   Щом имаш проблеми в България. не очаквай в чужбина. че ще си по-добре. В Швеция е адски скъпо. Там ще се чудиш какво става. В Полша са по-зле и от в България. Имам приятели поляци и първо. че мразят българите и второ. че те са в по-голяма фифансова криза и от нас. В Канада освен английски ще трябва и да знаеш идеално френски. Там масово се живее в големи къщи. Имам роднини в Канада и наемът на една малка къща ти е 3000 долара. А отностно коментар номер 1 образованието в Дания наистина е безплатно. но Дания е най-скъпата държава в Европа. Най-красивата е. но и най-скъпата. Аз бях на почивка там и за една кока кола и един сандвич в квартално заведение останих 20 паунда. Ако седна да ям пържола или нещо друго ще удари 60 долара. Наемите са по 1700 паунда за малък апартамент и по 1000 паунда за стая в споделен апартамент.

4.   Дания или Швеция избери.

5.   Дания или Швеция. Полша е зле икономически.

6.   Ти няма какво да се бориш с проблемите в България, а с личните си. Говориш като пораженец и ще станеш беглец. Не вярвам, че ще постигнеш лично щастие и щастие за близките си.

7.   Я не се бой! И не чети тъпотии като номера: 3 или 6. В Дания не са на паунди, а на Датски крони. Една крона е 14 стотинки.
Млад си, здрав да си, ще бачкаш и ще учиш! Няма да плащаш на мутри като в БГ.
Само не се отказвай! Първата година ще ти е много трудно! След това ще се оправяш по-лесно. Споделям мнението на 4 и 5 - Избери се скандинавска страна. Те са 5 със Исландия. Не ходи в Канада. Пълно е и индийци и араби! Пък и е далече, няма да се върнеш. А от скандинавските ще се връщаш лесно. А като завършиш ще си приет в цял свят!
Успех ти желая!

8.   От автора:
Коментар номер 7 мислих известно време върху мнението ти и съм напълно съгласен с теб. Ще пробвам в някоя скандинавска страна и съм благодарен, че ми помогна в избора, благодаря и на останалите за отзивите.

9.   №3 ти е описал положенито най-правилно и реалистично.

10.   България вече за нищо не става и авторе изобщо не се оправдавай, защо искаш да заминаваш. И аз в понеделник съм на Терминал 2.

11.   3 - Една кола и един бургер, в кварталното заведение, барабар с картофките е около 6-7 паунда.. опа, извинявай 60-70 крони.

12.   Номер 3, не си прав. Поляците не мразят българи. Всъщност само в Източна Европа не ни мразят. На Запад ни гледат все едно сме втора категория хора, явно не знаят, че когато България е била държава с писменост и култура, там са не са можели да ядат с вилица и лъжица, а само с ръце.
За съжаление сега е обратното. 500-годишното турско робство ни остави завинаги в Средновековието. И Дания са я владяли, но са я владяли шведи и германци, а нас - муджахидини. Само, че както са тръгнали европейците сега, май и тях ще ги владеят муджахидини. Отвориха си границите за Африка и Близкия изток и Западна Европа вече е наполовина черна. В Германия ги е страх да излязат след 21:00 часа навън, защото обикалят банди от "бежанци" и бият наред. Полицията не ги закача, защото.... ами никой не знае защо, но не ги закачат. Европа отива на много зле, трябва да се вземат мерки и да се изгонят тия талибани, докато не е станало прекалено късно.

13.   Само да допълня към коментара на №12.
Президентите на Франция за българите;
Шарл де Гол;
"Българската държава е люлката на европейската култура и цивилизация" - 1962г.

Франсоа Митеран;
"Българският народ е един от създателите на цивилизацията на нашата планета".

Италианският президент Карло Чампи в словото си при откриването на зимната олимпиада в Торино през 2006г. каза;
"Българите са едни от първите творци на нашата цивилизация".

Професор Санте Грачоти - Италия каза;
"Една от историческите заслуги на българите е тази, че задържаха успешно няколко века турците далече от сърцето на Европа. Те платиха прескъпо с кръвта си, с вярата си, свободата си и упадъка на брилянтната им култура по онова време. "

"Това е народът(българите), който преди тебе имаше всичко, което е пожелавал; народ в който този е придобивал титли, който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля, в който бойното поле прославя рода, понеже у тях се смята без колебание за по-благороден оня, чието оръжие е било повече окървавено в сражение; те са народ, комуто преди битката с тебе, не се е случвало да срещне противник, който да му устои, и народ, който дълго време е извършвал войните си само с набези. "
Магнус Феликс Енодий - Владика на Павия, Италия 473 - 521г.
(В похвално слово до крал Теодорих - 6 век).

"Изобщо у българите е очевидна силната страст към знанието, което те и натрупват. Постоянство в стремежите им - това качество като че ли им е вродено. "
О. М. Лернер - 1873г.

"Този неукротим и патриотичен народ, не може да бъде заробен за още дълго време, той, подобно на швейцарския народ, от самата природа е създаден, да бъде свободен. "
Алфонс дьо Ламартин (френски поет и историк)

14.   13, цитираш президенти, историци и учени - тоест образовани хора. Но обикновеният французин или англичанин мисли по съвсем друг начин.