Споделена история от В чужбина

Гастарбайтер
Здравейте, ще заминавам да работя в Германия, в град Гелзенкирхен. Работата ми е като куриер на DHL, ще разнасям пратки из цялата Рурска област. Обаче съм чувал че Рурската област е пълна с чужденци, предимно турци. На мен това не ми е проблем, но какво мислите вие за Рур, и като цяло за Северен Рейн - Вестфалия, провинцията в която е Гелзенкирхен. Още нещо, заплатата ми ще бъде 1550 евро, квартира 310, има и много градове и градчета наблизко. Та, какво е вашето мнение за града, има ли някой, който да е по - запознат, защото аз не съм толкова много, а и в нета няма толкова инфо специално за Гелзенкирхен. Благодаря на всички, които ще изразят мнение.

Коментари

1.   Кaкъв куриер след кaто очевидно не си минaл тест зa познaвaне нa грaд, улици, движение т. н.
Темaтa е фейк или някоя бг фирмa те излъгa? Кaк си "нaмери" тязи рaботa?
1550 евро aко сa бруто... смятaй нaполовинa, но нещо не е ок в цялaтa рaботa.

2.   Бива ще се оправяш чудесно.. Заплатата е нето и е нормална за бранша. Не му трябва никакъв тест за познаване на района. Кара се определен район с нави и тва е. Общо взето ще ти спрат тока от работа и първите месеци ще спиш..

4.   Номер 1, стига се филмира. Какви тестове те гонят, какви 5 лева?? Аз като студент работех като доставчик на пица с мотор и то в 2 различни града и изобщо няма никакви тестове или нещо подобно. Единственото изискване е да имаш валидна книжка. Това е. От там нататък се качваш и започваш да караш още от първия ден. И така се учиш - в движение.

5.   Номер 1 - масово в Германия за DHL и Hermes и подобни работят през последните години куриери българи - няма такава глупост с тест за познаване на град и улици, не знам откъде ти е информацията, а и служебните автомобили масово са с навигация.
Авторе, ще свикнеш, не се притеснявай - още повече пък щом са ти предварително уредени нещата. Рурската област е доста красива и развита, съсредоточени са там много индустрии (поради което натам се насочват и много чужденци, не знам за теб това дали е плюс или минус, но определено ще ти е достатъчно интернационално), а и ще си в голям град - мисля, че ще се чувстваш добре и ще си намериш лесно среда и място под слънцето.

6.   Съгласна съм с номер 5, НО тогава работят хората на DHL като външни изпълнители - тоест не ги назначават в DHL, а ги назначава фирма-подизпълнител (полска, българска) и им плащат някаква мизерна сумичка за пакетче. Не можеш посмъртно да изкараш повече от 800 евро и поляците, които това масово го работят спят в буса си, с който разкарват пакетчетата. Мисля, че са излъгали Автора или са го заблудили, най-вероятно става дума за брутно възнаграждение, после ще му вземат пари за подслона и режийни и така нататък и после ще го накажат, че не успява да дотави минимум някакъв пакчетчета, но както и да е.
Това е една от най-ниско платените работи в Германия и е много неблагодарна
Успех все пак и се надявам да греша.

7.   Н 1 съм, коментирaлa съм от опит и познaния някaкви в Гермaния все пaк, a не нa фaнтaзия.
Дaно инaче дa сте прaви и в някои облaсти, по-мaлки грaдметa или селa дa НЕ искaт този тест. Нaдявaм се коментaрът ми дa е бил полезен зa aвторa и си е проверил все пaк сихурносттa зa рaботa, нaй-мaлкото зaщото съм се нaгледaлa нa излъгaни бългaри по чужбински пaркове и грaдинки, молещи зa помощ.
Почти всеки път когaто ми се е нaлaгaло дa свършa някaквa рaботa в посолството ни, е имaло някой поредене нуждaещ се от помощ бългaрин, излъгaн от фирмa или "приятели".
Зa товa посочих вероятност според мен, рaботилa съм в Гермaния, живялa схм тaм (сегa в другa стрaнa) и смятaм дa знaм достaтъчно зa дa коментирaм.
Инaче се нaдявaм всичко дa е ок с aвторa и дa си рaботи без проблеми тaм!
Успех!

8.   Номер 5 към номер 6
Няма спор, че работата е не е най-благодарната и не иде реч тука за кариера-мечта, но като стартова за току-що преместил се човек без език и при положение, че всичко му е уредено ми се струва прилична. Има доста чужденци между куриерите, но ми прави впечатление като си получавам пратките, че има и немалко немци, може би 1 на 4ма, които също работят като доставчици. Вече дали се издържат само от това или го работят като допълнителна работа, нямам представа.
Така или иначе мисля, че ще е добра възможностза автора да се ориентира, да понаучи езика, а по нататък вече спокойно може да се огледа и да си потърси нещо друго, ако не го устройва.

Иначе сега като спомена и аз съм чувала, че се плаща минимална сума на доставена пратка, наистина е малко странно това с фиксираната заплата в такъв случай - авторе, сигурен ли си, че цитираната сума е нетна и след данъци?