Споделена история от В чужбина

САЩ
Здравейте!
В момента обсъждаме къде да уча, след като завърша. Е, аз избрах, но майка ми е силно притеснена, че ще съм много далеч, няма да мога да се прибирам често, ще съм сама и т. н.
Избрах си в Америка. Колежа който харесах, в който ще кандидатствам, се намира в Лос Анджелис, Калифорния, САЩ, аз си избрах актьорско майсторство. Учила съм го 3 години, сега ми е четвъртата. Естествено, ако не ме приемат там, пак ще замина и ще си избера нещо друго.
Но проблема е че не знам как седят нещата в САЩ, в Лос Анджелис по-конкретно. Самолетните билети по всяко време мога да ги видя. Мен ме интересува на квартира (за сам човек) колко ще е на месец, колко пари ми трябват да изкарам месеца, прилично? Шофьорски те изпити колко струват там (понеже ще съм навършила 18 към средата на лятото, а аз ще замина малко по-рано) и се надявам да карам изпитите там. Каква работа мога да намеря и колко пари ще изкарвам (приблизително)? И най-важниятака въпрос който ме интересува колко (приблизително) пари ще ми трябват да замина (всичко - самолетен билет, квартира, разходи и т. н. )? Ще се радвам някой който живее там или е живял, или има роднини да ми каже абсолютно всичко което трябва да знам са САЩ и за Лос Анджелис. Не само въпросите които питах.
Много ще съм благодарна, ако ми кажете повечко неща за там, за да знам.

Коментари

1.   Не си струва да ходиш в най- ужасната страна на света. От там идва всичката конспирация и целия свят е объркан а да не забравяме че може да те гръмнат да те изнасилят и убият на първия ден. Всички харесвате сащ защото уж страна на възможности на развитие а е най долната страна за мен... избери някоя хубава страна като норвегия швеция швейцария може и великобритания :) няма смисъл да се правиш на голяма щот си в сащ

2.   Живея в Ню Йорк, но съм била в ЛА. Там е много топло, прашно и СКЪПО. В Ню Йорк в Манхатън плащаш най-малко 4000-4500 долара наем за някоя дупка. Можеш да живееш в лошите квартали, разбира се. Хубаво жилище е 6500 долара месчено и нагоре....ИЗВЪН Манхатън!!!
В ЛА има много предградия, градът е огромен като площ, но 80% от къщите в тези предградия са колибки. Не знам какви ще са там разходите за живот, но ще са високи дори да живееш в колибка. Трябва ти ВИНАГИ кола. За начало само осигуровката ти е на месец 250 долара. В ЛА ТРЯБВА кола!!! Няма предвижване без.

И таксите в университета са към 65 000 долара. Не знам, може да имате парички, но като цяло американските родители почват да спестяват още с раждането на детето.
Актьорско майсторство щяла да учи. Знаеш ли с какво си изкарват прехраната повечето, които са завършили това в ЛА - в индустрията за възрастни. ПОРНОТО не случайно е там концентрирано
Работа за актьори никъде няма, а да си хванеш богат съпруг също забрави в това гъмжило - милиони хубави момичета навън, страстни латино мадами
Надявам се да не ти дадат нито виза, нито място в университет, за да паднеш на земята, да учиш професия и да почнеш някъде работа. Не знам ти къде живееш и на колко си години, но ако беше моя дъщеря, щях да ти дам 2 месеца да се ометеш и да си търсиш щастието в живота. Ти само в момента паразитираш на гърба на родителите си, почнала и недовършила някакво безсмислено следване сигурно в НБУ...
Може би идваш от заможно семейство, но родителите ти не ти правят никаква услуга.
Мисля, че Чърчил беше казал за децата на богатите
„Първото поколение прави парите, второто ги управлява и харчи, .... третото учи история на Изкуството“

3.   Учи нещо реалистично, с което ще може да си намериш работа. В САЩ образованието е много скъпо. Една приятелка започна да спестява за образованието на детето си там от деня на раждането му.

4.   Тъй като предишният коментар беше много негативен, ще се опитам моя да е не чак толкова. Живеенето в САЩ е скъпо и (2) е прав/а, че там събират пари за колеж на децата си още от раждането и пак не им достигат. Определено учениците влизат със стипендии и отлични успехи, но за интернационални ученици, които не са американци е още по-трудно. Изборът, който си направила - да живееш и да учиш в САЩ едновременно е много неподходящ. По-добрият вариант е може би първо да заминеш, да се установиш, да си намериш работа или примерно да се запишеш на студентски бригади. Цялата тази история с актьорското майсторство и живеенето в САЩ ще е трудна. Особено, че ще кандидатстваш в LA, където има голямо конкуренция, а училищата за изкуства особено в толкова големи градове са скъпи.

5.   Подобно живеене и учене в САЩ е абсолютно нереалистично, освен ако вашите не разполагат с над 5 хиляди долара месечно (дори тогава ще мизерстваш). Просто запиши актьорско в НАТФИЗ. Намира се работа за добрите актьори.

Освен това, самият ЛА е доста шит като град. Прекалено разпръснат и широк, нищо общо с европейските градове. Населението е просто. Има няколко квартала за по-богатите (които показват по филмите), болшинството обаче живеят в колиби.

Ако все пак искаш да сравниш - има един сайт www. expatistan. com където попълваш кои 2 града сравняваш и то ти показва средните цени на разни неща - например наем, храна и тн. В ЛА наемите са около 4-5 пъти по-високи например. Даден е пример с обзаведен апартамент в скъп квартал в София - 880лв. Същият обзаведен апартамент в скъп квартал в ЛА – 3800лв. Едностаен в нормален квартал в София - 450лв. Едностаен в нормален квартал в ЛА – 2300лв.