Споделена история от В чужбина

Как се отнасят испанците и португалците с българите?
Ясно е, че за Французи, англичани, скандиванци, холандци и германци сме трета категория хора. Но как стоят нещата с португалците и испанците? И те ли терорят българите там? Три години следвах в Холандия и мога да го опиша като олекотена версия на нацизма, само дето не ме заплюваха в лицето, абсолютна дискриминация беше, а и местните са много затворени и студени, никой не те заговаря на улицата. Моля ви кажете ми дали испанците и португалците и те са такива или са по-добри?

Коментари

1.   Какво ти пука за някакви смотаняци. Ти да си видял някой испанец или португалец да се интересува какво е мнението ни за тях?
Ей, комплексиран народ сме и това е! Кога ще спре да ви пука за чуждото мнение? Кога ще ви порастне самочувствието? Стегнете се бе, хора! Не бъдете като малки момиченца на които са им взели куклата! Дръжте се като големи хора!

2.   Аз не мога да разбера защо българите очакваме някакво отношение в чужбина. Ами там вече им е писнало от всякакви негри, араби, източноевропейци. И с право, защото много от тях не са стока, без да обобщавам.

Все ми на акъла, че ако в България се изтърсят 5 млн негри и араби, някой българин ще е любезен с всеки от тях.

3.   Ами не знам, но в Португалия и на Мадейраи Канарските острови няма много българи. В Испания има, но въпросът от къде си е расистки. Ще науча езика.

4.   Интересува ме защото ми е мечта да живея там и да се оженя там и да имам местни приятели.

5.   Аз пък живея от 15 години в Холандия и това е абсолютна лъжа!

6.   Никаква лъжа не е, в един момент получавах паник атака като чуя холандски. Никога няма да се върна там. 3 години такива унижения търпях. Да, на юг бяха една идея по-свестни, но тези в Хелдерланд Вагенинген бяха много нагли.

7.   Е толкова ли няма българи живеещи в Испания и Португалия?

8.   Отбележете как българите в САЩ се оплакват обикновено че там много се работи и хората са малко скучни. Много много рядко някой казва "мразят ме, че съм българин", а това е масов рефрен от тези били в Германия, Франция, Англия, Скандинавието... Просто онези нации в Америките са все от емигранти създадени, там ако им знаеш езика си едва ли не един от тях, дори и в Латинска Америка, в Европа не е баш така.

9.   номер 6 нещо ти е сбъркана кибернетиката... Аз живея от 12 години в Холандия и никога не съм имал тези проблеми. Холандците са доста културни, позитивни, усмихнати и широкоскроени хора. Какъв расизъм, какъв нацизъм те гони, те ако бяха такива Холандия нямаше да е мултикултуриелна държава населена от 130 националности. Ти имаш според мен сбъркан подход към хората. Много българи като отидат в чужбина още от ден първи отказват да приемат чуждата култура и начин на живот и се затварят в себе си, а очакват немеца или холандеца да го посреща на всякъде с питка и мед и да му заиграе данкиното. Ми стой си Стойчо у България, защото такъв филм няма дори в Испания и Португалия.. За испанците и португалците какво искаш да знаеш. Мързеливи цигани, техния манталитет по нищо не се различава от на нашенските цигани. Първата вълна българи емигранти които заминаха за Испания отидоха там да работят най-черната от черните работи да пасат овце и да гледат прасета. Какво отношение очакваш там? Да не мислиш че на испанците им е изгоряло ухото за българи. Българите там са само пълнеж. Бачкат това което испанците не искат. Като на всякъде по света в интерес на истината. По строежи, гледат стари баби, чистачи, берачи. Така че не знам ти какво по специялно отношение очакваш там. А и държавата им е фалирала отдавна, защото са мързеливи и искат само фиеста. Тия които им са работи бягат по скандинавието, че Испания вече е кауза Пердута. Всички южни държави по света са зле, поне тия в Европа до преди 20 години бяха добре за живот но и те всичките са фалирали. Като почнеш Гърция, Италия, Испания, Португалия, защото са мързеливи, щракат с пръсти на кредит по таверните, яли, пили, неплащАли, пък после и бой яли и плакАли и да оправят сметката на скандинавците чакАли. Незнам ти какво бъдеще очакваш в такава държава сред такъв народ.

10.   Ех, че сте брутален, #9 :) в последните години имах шанса да общувам с доста испанци - сърдечни са, топли са, лишени от завист и злоба, по-голямо им е сърцето от това на средностатистическия българин. За жалост обаче перфектни нации няма и наистина са мързеливи, а ако не е фиеста, ще е сиеста ;) Малко несериозни и глупави ми идват, но предпочитам един такъв испанец с ееееей такова сърце пред един сериозен, можеш и знаещ германец (холандците не знам дали са подобни) без душа; за протокола - по-големи ръбове не съм срещала! Всеки си има неща, с които може да прави компромис, аз като общувам с хора това и очаквам - Хора. В крайна сметка ⅔ от живота си минава сред тях, другата част се приспива.

А относно това, че българите сме пълнеж - то и в България има висок процент такъв. Както си го направиш е - колко преподаватели в университета имах, които заминаха да преподават в чужбина, други пък постоянно гостуваха, трети бяха работили по посолствата преди да започнат да преподават в България. Та, каквото си постели човек - на това сяда.

А американците не се оплакват, понеже не ни знаят какво крадливо племе сме, в Европа обаче това си е известен факт, затова се получава така, че уж-нашите ни мразят - знаят ни и магариите, и кирливите ризи. Не е, че са сърдечни американците, ама са незнаещи шовинистични лицемери, които си мислят, че Европа е държава ;)

11.   Но.1 испанците и португалците не се интересуват от нашето мнение за тях, защото не са ни дошли в държавата. На хората в цяла Европа, им е дошло до гуша от източно-европейци. Настроени са срещу имигрантите, като добавка към всичко останало и защото тяхните правителства, за всичките си проблеми обвиняват тях. Така че не очаквай нещата да се подобрят, точно обратното. Аз изпитах същото отношение като но.6, само че в Германия.

12.   И аз като 10 предпочитам сърцати Хора, а не роботи като словаци, чехи, поляци, немци, холандци, скандинавци и руснаци. Те и тези нации затова толкова пият, защото иначе са ръбове и затворени. Трябваше в моя екип на работа да дойде италианка, ама типична италианка като държание - гореща и щура, че да видя що е то човек-пожар. Че южняците са бедни и мързеливи така е, но един живот живеем и не мисля, че някога ще съм наистина щастлив в студена страна със студени хора. Предпочитам топли, горещи и сърцати, защото аз самия станах доста резервиран, а сред резервирани където порядките са такива няма да мога да изляза от черупката си, защото всеки е в черупка.