Споделена история от В чужбина

Колко пари се изкарват на бригада
Здравейте, другата година мисля да ходя на бригада в САЩ и искам да ви попитам, ако някой е ходил и е запознат, приблизително каква сума се припечелва, като изключим разходите, за храна и т. н., с каква сума се прибирате в България и каква длъжност сте заемали? :)

Коментари

1.   Като цяло Тръмп иска да прекрати тази програма, така че до другото лято може и бригади в САЩ да няма. Проблемът е, че прекалено много хора остават в нелегалност. Аз приветствам решението, защото заради тези хора на българите ни трябва туристическа виза и не сме равни с другите европейци.
По принцип идеята и на тези бригади, и на програмите work and travel в Канада и Австралия е да... не се връщаш с пари, а да работиш 1-1. 5 месеца и с парите да опознаеш хората и културата, езика, привичките - да се обогатиш и да се осъществи вид културен обмен. Само хората от Източна Европа гледат да изкарат някой долар, което е много жалко, защото парите ще изхарчи човек, но никога няма да имаш вече и времето да обикаляш 1 -2 месеца из САЩ да кажем. Много младежи от ЗАПАДНА ЕВРОПА работят 1 месец, купуват си заедно някоя трошка и 2 месеца обикалят страната. Връщат се ошушкани, но са много напред после и като идеи, и като връзки в САЩ, познават добре културата и така нататък. И не - западните ви състуденти нямат повече пари от вас, защото там на 18 г. техните ги изхвърлят да се оправят сами, но работят хората по време на семестъра или по принцип са работили преди да почнат да следват и така се оправят. Жалко е, че нашите младежи ходят само да берат портокали за 5.5 долара на час...

2.   По принцип ако ходиш да изкараш пари, трябва да бачкаш на 2-3 места едновременно, почти без да спиш. Само с една работа пари не се спестяват. Чувал съм, че само в Аляска можеш да изкараш пари с 1 работа, но там се работи само в рибни фабрики и после като се вършнеш още 3 месеца не можеш да се отмиришеш от риба.

Общо взето трябва да си оставиш здравето там и пак не е гаранция, че ще изкараш, защото зависи и къде ще попаднеш. Аз съм ходил в Англия и пари не изкарах кой знае колко, но пообиколих и това ми остана приятен спомен за цял живот.

Иначе ако се счупиш 3 месеца от работа и ядеш консерви и попаднеш на хубаво място, може и да спестиш 3-4-5 бона. Но реално погледнато това са смешни пари, които ако нямаш други доходи като се прибереш, ще ги изхарчиш за половин година макс. и ще забравиш, че си изкарвал пари изобщо. Или примерно ще си купи някоя трошка, която след 5 г. ще си продал за старо желязо.

Но това, което видиш, спомените и културното обогатяване си остават за цял живот. Иначе ще си спомянш само гърча.

3.   От авторката: аз отивам само и единствено с целтта да изкарам пари, на почивка там мога да отида и с майка ми и баща ми. Има нещо, за което те не одобряват да похарчат от своите собствени и единствено ми остава да ги изкарам сама.

4.   За заминаването ще ти трябват около 5000 лева. За 3 месеца моя приятелка успя да изкара с 1 работа около 6000 лева, работата беше лека.
Аз бях в Англия, работех в склад и се върнах след 2 месеца с малко над 6 хиляди. За заминаването ми трябваха около 1000 лева (квартири, джобни, билети).

6.   Индивидуално е, зависи от работата, часовете ти, града в който ще си. Парите нямат значение, добива се много ценен опит и се научават доста неща. Парите до една година няма да ги има, а спомените са за цял живот.

7.   В моя случай беше "взел Гошко - дал Гошко" с парите работата. Общо взето, поне не бях на минус - аз обаче не само работих, но и доста пообиколих и посещавах места, а това си е свързано с разходи. Oстанах и един месец след изтичането на работната виза само като турист. Не съжалявам - впечатленията и преживяванията са безценни, пак бих го направила по същия начин. Имаше и колеги, които пък доста пестяха, работеха на по две места, не излизаха и не харчеха почти и си тръгнаха още с изтичането на работната виза - те се върнаха с доста порядъчни суми. Така че от човека си зависи.