Споделена история от В чужбина

Откриване на нов свят
Здравейте, драго ми е! Та, наскоро получих възможност да работя в САЩ, като дилър на коли Chevrolet. Бях говорил с управителя, свързах се с него в сайта, фейсбук, и всичко е точно и на място. Мястото на работата ми е щата Калифорния. Някой, който живее в Щатите, ще ми каже ли каква е обстанвката в Щата, какви са хората, има ли висока престъпност, гангстерски банди и така нататък.. Много благодаря изпредварително.

Коментари

1.   Напоследък в щатите нищо хубаво не се случва, гледай новините. Протести, вражда между бели и чернокожи, убийства...
Не съм там, но аз лично не смятам да стъпя там близките 2- 3 години поне. Обаче това са моите впечатления, не искам да те подвеждам. Нека някой, който е там да пише по- добре. Пак ще подчертая, че аз имам впечатления от събития коментирани по новинарските емисии.

2.   Живеем в САЩ от скоро, но в друг щат - в NYС в Манхатън работим и в NJ живеем в предградие с бели къщи и тревичка :). В Калифорния съм ходила само на екскурзия, по-точно в Л. А. и после пообиколихме нагоре чак до Л. Вегас. Била съм и във Флорида. Като цяло в Калифорния не ми хареса заради климата - всичко е едно такова изсъхнало, прашно от пустинята и няма на практика Л. А. градска среда, а с кола отиваш до отделни плази, където има магазини и така нататък. В Сан Франциско да кажем е друго. Ще ти липсва с две думи града, центъра на град за разходки, което познаваш от Европа и в частност от България.
Ние в NJ имаме подобен на климата у нас, защото е на същата географска ширина и е зелено и приятно, но въпреки това не искаме да останем тук за постоянно, а просто на съпруга ми му предложиха много добра позиция. След тази работа се прибираме, защото си имаме имоти и живот в Европа и България, а и има неща, които тук не ни харесват, но сам ще си видиш това. Аз те съветвам да отидеш, но да не си прекъсваш мостовете обратно.
Като дилър на коли мисля, че си на % и нямаш нормална заплата, но имай в предвид, че данъци и осигуровки трябва да плащаш в Щатите, независимо дали печелиш или не. Има много разходи, които са различни у нас и ги няма у нас, но ще свикнеш. Храната е доста по-скъпа примерно, но се свиква. Евтин е само бензинът. В Л. А. има много латиноси и се говори много испански, но черни няма толкова много, което е добре. Не си представяй сега някакви гангстери като по филмите да се стрелят по улиците, но не е България и не е Европа - не се слиза от колата на непознати места, внимаваш с ценности и всичко.
И още - ако ти дадат някакъв вид безсрочна виза, гледай да я продължаваш, но НЕ ВЗИМАЙ ЗЕЛЕНА КАРТА, освен ако нямаш окончателно намерение да се заселиш в САЩ. Проблемът е, че ако тръгнеш да се прибираш у нас, ще трябва да плащаш данъци в САЩ допълнително дори да не живееш там ако имаш виза работна или Зелена карта, тъй като у нас данък доход е само 10% - ти си длъжен да подаваш данъчна декларация в САЩ и да плащаш 25% за горница, защото там данъкът е 35% - искат да избегнат с това данъчната миграция и злоупотреби. Затова се връща визата, Зелената карта. Виза работна се връща, а после можеш да получиш друга, но върнеш ли зелена Карта КРАЙ и финито - нямаш право повече ни на Зелена карта, ни на виза за работа за САЩ. Това малко хора го знаят! Зелена карта само ако знаеш, че ще оставаш в САЩ до живот.
С това САЩ са доста специфични. Повечето държави не искаш да им плащаш данъци ако не живееш вече там, но САЩ искат не само от своите граждани, но и от хората с постоянно пребиваване там да плащат данъци - няма безплатни права с две думи. Затова и много американци се отказват от гражданството си - не можеш да живееш в Швейцария да кажем като американец и да не плащаш данъци в САЩ. Аз познавам у нас хора със Зелени карти, които са се върнали и не са си върнали зелената карта, не се занимават, но рано или късно ще ги ударят федералните и ще искат 25% данъци от тях!!! Не се шегува човек с тях, няма какво да губиш. Пробвай се и се върни ако не ти потръгне, но си върни визата, а ако ти предложат зелена карта не взимай, а си продължавай визата до безкрай. Виза връщаш, после взимаш друга. Малко разправии, но си заслужава.

Успех

3.   номер 2, бъркаш зелена карта с гражданство.

Историята на автора е странна, доста съмнителна. Освен това въпросът, както е зададен, няма много смисъл. Къде в Калифорния?

4.   На мен ми мирише на измама. Искаха ли ти някакви пари за уреждане на документи и билети?

Не че нещо ама до тебе ли опряха да продаваш Шевролети? Не се засягай ама да те дръпнат в САЩ специално заради работа трябва да притежаваш някакви уникални и изключително специфични качества.... За дилър на коли едва ли някой ще се занимава, сладкодумници си имат и там.

5.   Калифорния е най-гангстерскят щат. Когато подготвят лекари за армията, ги изпращат на практика в Лос Аджелис, заради много големият бой на наранявания причинени от огнестрелни оръжия.

6.   н 3, не бъркам Зелена карта и гражданство, защото имаме консултанти, които ни съветват по темата и нарочно не взимаме Зелена карта

И аз имам съмнението на номер 4, но не исках да развалям удоволствието на Автора.