Споделена история от В чужбина

Подмяна на повредена българска лична карта (САЩ)
Здравейте,

Някой има ли опит с процедурата по подмяна на българска лична карта в САЩ.

Картата е валидна... но преди няколко дни се пропука и днес стана на две.

Не се очертава да се прибирам в България още година и половина... та... някаква идея дали мога да я сменя без да бия път до Вашингтон или Ню Йорк? (В Чикаго съм)

Благодаря за евентуални съвети.

Коментари

1.   Опитaй в местнaтa полиция дaли нямa дa ти дaдaт зaверен, вaлиден лист зa временно ползвaне докaто смениш документa.
В зaпaднa Европa имa вaриaнт дa си преснимaш кaкъвто и дa е документ удостоверявaщ сaмоличност, a в полициятa ти го зaверявaт кaто вaлиден и го лaминирaт.
Много чужденци ползвaт тaзи услугa и си пaзят официaлните документи в домa, нaй-мaлкото зaрaди потенциaлнa крaжбa.

2.   Смени си я в бг като се прибереш, и без това личната ти карта няма никаква стойност в САЩ

3.   Тя не ти трябва в САЩ, ще я смениш като си в бг.

4.   От автора

До момента, колкото пъти се е налагало да показвам id в тривиални ситуации - приемали са я. Университетската ми карта няма дата на раждане, съответно не я приемат за валиден документ.
Паспорт не разнасям по улицата по очевидни причини -загубата му би била много голям проблем.
Както и да е... засега и шофьорската върши работа. Благодаря.

5.   Според мен трябва да отидеш в българското посолство ( ако в САЩ си легално), ще им обясниш какво е станало и ще ти издадат нова лична карта.