Споделена история от В чужбина

Швейцария
Здравейте, може ли да дадете мнение за живота в Швейцария, как е живота там, лесно ли се намира работа. Знам, че е много висок стандарта там. Основните работи ще ми бъдат от полза. П. с правилно ли съм се насочил към Швейцария?

Коментари

1.   Принципно мога да ти дам мнение за живота в Швейцария, защото живея там вече 28 години.
Въпросът ти обаче е зададен твърде общо, без данни за възраст, пол, образование, професия, владеене на езици, интереси, сем. положение итн. затова не мога да преценя какви са шансовете ти тук. и съответно да отговоря смислено на въпроса ти.

2.   Ходих преди 6 години там, стандартът е висок, природата красива, не знам как е с търсенето на работа, швейцарците са много надути като цяло

3.   Билa съм тaм. Крaсивa природa и много висок стaндaрт нa живот. Но ми се стори убийствено скучнa и монотоннa тяхнaтa културa. Aз лично бих умрялa тaм. Мaнтaлитетa им не е кaто нa остaнaлите европейци.

4.   15г живях на км от швейцарската граница и подкрепям напълно думите на н 3!
Махнах се най–накрая и живнах!

ж45

5.   Не съм бил в Швейцария, но от колега немец, който е живял и работил там, съм чувал, че наистина са доста надути. Принципно, поне според мен в цяла Западна Европа хората, като цяло са по-отчуждени един от друг. Не е както при нас, да звъннеш в събота сутрин и да се уговориш за кафе. Общо-взето, ако си сам, трудно можеш да издържиш там. Поне аз не бих могъл. Ако отидеш със семейството си, вече е друго. Имам приятел, който 7 години живя в щатите, без дори и за една минута да види родителите си на живо. Отиде с голямо желание да учи там и тогава всички чистосърдечно му завиждахме. Върна се обаче много разочарован от живота и каза, че за нищо на света няма да живее повече там. Разбира се, всичко опира до конкретният човек. Някои се приспособяват добре и не ги мъчи почти никаква носталгия. Имам друг познат, който също замина за щатите да учи и до колкото знам се е връщал само веднъж след първата година. От тогава до сега минаха 16 години. Не съм говорил с него, но от общи познати съм чувал, че се чувствал прекрасно и България изобщо не му липсвала. Иначе, където и да отидеш, ще трябва да говориш езика на доста добро ниво. Това е минимум изискване. От там нататък колкото по-добра квалификация имаш, толкова по-добре. Имай само предвид, че висшето ни образование не се признава мисля абсолютно никъде. Мой колега миналата пролет замина за Англия с идеята да поработи малко черна работа и лека-полека да си търси нещо поне близко до специалността. Върна се много разочарован. По неговите думи го наемали само за най-нископлатената работа и за да му оставали някакви пари от заплатата, трябвало да живее с още няколко човека заради високите наеми. И всичко това при положение, че английският му е на много добро ниво, както писмено, така и говоримо.