Споделена история от В чужбина

Живот в чужбина
Здравейте икам и аз да споделя своята история с вас. Приятелят ми замина да работи в чужбина там са майка му и баща му, имат обствено жилище там и той настоява да отида и аз. Все още уча, след като завърша ще имам добра професия, ще си намеря работа бързо, а като отида там няма да знам език и едва ли ще работя по специалността си за която съм е трудила 5 години и родителите ми са понясяли лишения, за да ме издържат. Освен това смятам, че няма да се разбирам с майка му - иска всичко да се извършва по нейният начин, ще отнеме поне година или две докато заживеем в собтвено жилище. Какво бихте ме посъветвали обичам го много, разбираме се добре, добър човек е, но не искам някой постоянно да ми казва как нещо трябва да бъде направено. Наистина домът и е добре поддържан, но просто искам да правя нещата по свой си начин.

Коментари

1.   Абсолютно съм съгласна с теб! Точно в такава ситуация ще попаднеш. Нашето образование в чужбина не е признато реално освен ако не става дума за Медицински специалности или информатика. Не се занимавай. Ако те обича или да се прибере у нас, или поне да се навие да живеете самостоятелно!
Като цяло от личен опит ти казвам, че и българските общности в чужбина не са съставени от много качествени хора. Повечето ни гастарбайтери са простаци, необразовани, без способности и с много нисък социале статус. Мъжете са шофьори на камиони, жените са чистачки. Много са и по полетата, гледат възрастни хора или вършат най-ниско квалифицирана работа във фабрики.
Тоест ти там ще се чувстваш и самотна като образован и амбициозен човек. Няма да имаш теми на разговор, а децата ти ще растат заедно с други мигранти (от Африка, Мала Азия)

2.   Ако решиш да заминеш, това е моят съвет:

Ако специалността ти е такава, която се търси (провери в интернет и помоли приятеля си, да проучи ситуациятя), то тогава те съветвам, да научиш езика и да изкараш магистратура там. Това ще ти позволи, да почнеш хубава работа, без да се налага, да блъскаш за повече от половин година на "имигрантските работи". Гледай, да хванеш работа, възможно най-бързо.
Поручи, кои фирми, какви хора наемат и кой университет би ти помогнал, да стигнеш най-бързо там.
Освен това, повечето страни имат общежития, стига да се запишеш достатъчно рано и често са значително по-евтини от еквивалентен апартамент. Предложи на приятеля, да се пишете двойка и пуснете документи за такво място, след като решиш какво ще учиш. Ако си намерите жбилище, може, да живеете там. Ако живееш с родителите му и си студентка, и се окаже, че са от "балканска" закваска, може да се почне с опитите, да те превърнат в прислужница, само защото работиш по-малко от тях (за много хора, образованието не представлява никакво усилие, следователно не се брои... ) и "им живееш" в апартамента, така че, разбери се за някакъв символичен наем.
Аз лично, бих се записал в местен университет, бих се записал за общежитие (да, можеш да кандидатстваш мноооого преди изобщо да пробваш за университета) и междувременно, ще уча езика. Ще поживея известно време (не повече от 3 месеца) с родителите му, само и само, да си стъпя на краката, защото отначало е най-тежко. След това, ако ми хареса, ще се изнеса на общежитието с приятеля, стига да го иска. Ако не го иска, то поне ще имам спокойствие и ще си имаме "две къщи", така да се каже. Най-лошият вариант - след 2-3 месеца, ако ти писне, врътваш се и се прибираш в България, което ще сложи край на историята.

3.   Със свекърва под един покрив- никога не е добра идея. От опит ти го казвам и от много мои наблюдения. Моята свекърва, като цяло е добър човек, но много кофти ми навлизаше в личното пространство. С приятеля ми, си имахме една стая там в апартамента и. (голям апартамент) И примерно, докато се къпя, влизаше, да ми сменя чаршафите и да ми сложи чист пепелник, до компютъра. Правеше го с най- добри намерения, но аз се дразнех. Разбира се нищо не казвах, защото апартамента си е неин, а и я уважавах. Но това моето са бели кахъри, сравнение с други свекърви. За това, най- добре, отделно.

За работата ти, наистина ще е много жалко, да не работиш по специалността си. Той за известно време ли иска или за постоянно?
Измислете някакъв компромисен вариант. Дано и твоето мнение да е важно. Все пак се отнася и за твоя живот, не само за неговия. Попитай го, там какво ще правиш? Помислил ли е?

4.   Съветвaм те дa пробвaш. Според мен всеки обрaзовaн млaд човек зaдължително трябвa дa поживее в чужбинa. Отиди тaм и пробвaй. Пък aко не ти хaресвa се връщaш в Бг. Според мен е добрa възможност дa опознaеш еднa новa културa и дa нaучиш език. Не се притеснявaй, млaдa си. Млaдите бързо нaучaвaме езикa, особено aко сме в средaтa. Пък aко после се върнеш в Бг ще знaеш език и товa винaги е един плюс. Имa достa бългaри в чужбинa, не всички сa бaчкaтори и кaмионери. По-aмбициозните имaт добрa рaботa, въпрос е до нaглaсa и до желaнието дa се интегрирaш. Aз живея в чужбинa и познaвaм млaди хорa с добрa рaботa, много интелигентни. Много от моите бивши съученици в Бг сегa рaботят в чужбинa и всички имaт хубaвa рaботa. Тези които сa чистaчки и строители обикновено сa хорa нa среднa възрaст с децa, или тaкивa дето ги мързи дa учaт.