Споделена история от В чужбина

Какво мислите за Литва и Латвия?
Знам, че Естония е най-добре икономически, но те май не говорят и Руски? Иначе и трите прибалтийски страни ме изненадаха с това как по кварталите сградите приличат на български град - панелките са почти едно към едно с нашите, което напомня за дома. Бил съм в Братислава, но изглеждаше твърде различно в сравнение с български град. Та в чужбина за да се чувствам добре ми трябва повече прилика, което тези три бивши СССР републики предлагат, нещо екзотино като Канарските острови или пък Америка/Канада, защото те са ми познати от телевизията. Нямам никакъв интерес към другите европейски страни, а пък Беларус не е в ЕС. Някой бил ли е в Рига и Вилнюс? Какви са хората там?

Коментари

1.   Авторе, и в трите прибалтийски държави не обичат руснаците по обясними причини. Езиците им също така са коренно различни от руския. Има руско население в тях обаче и те говорят езика, но не знам какъв е процента му спрямо коренните жители. И трите държави са силно обезлюдяващи се, което изобщо не е добре. Малко по-добре са от нас икономически, но няма никакъв смисъл човек да се мести там с идеята за по-добър живот. Иначе, в Братислава, където си бил също има панелки, само че са санирани и изглеждат доста свежо. На мен специално града много ми хареса. Нито е много малък, нито пък е супер голям и пренаселен. Трафикът също е добре организиран. Словаците също ми направиха впечатление, като топли и отзивчиви хора, досущ като нас българите. Все пак те съветвам да не си търсиш страна по това, което виждаш по телевизията, защото накрая картинката е доста по-различна. Търси си добри възможности за развитие. В момента у нас има глад за всякакви кадри, така че не е лошо да обърнеш внимание и на тази възможност, която хич не е за подценяване. Мой познат така си беше наумил да емигрира в Англия, просто защото му харесва държавата и говори езика. У нас обаче имаше доста добра работа, с доста добра заплата, докато там нещата не стояха по този начин. Издържа точно нямаше и 3 месеца. Като се върна сподели, че с парите, които изкарвал трудно можел да си позволи да излиза по заведения и то без да се изхвърля. Говорим за кафенце, бира, сок и т.н. Освен това, за да могат изобщо да ти остават някакви пари, трябва да живееш с още няколко човека. По същият начин, пак моя позната, замина за Германия. И тя си имаше прилична работа тук, с добра заплата. Реши обаче, че тук вече не й харесва и ще емигрира. Успя да издържи почти 3 години, но в крайна сметка и тя се върна, понеже не успя да мръдне нагоре от нископлатени позиции. Дори не се и доближи до нещо, свързано със специалността й. Общо-взето, от това, което наблюдавам, вариантите за добър живот в чужбина са 2. Или отиваш заедно с приятелка/съпруга и работите двамата, като едната заплата плаща наема и сметките, а другата покрива храната и по някоя глезотийка. Или започваш работа по специалността си, която да ти гарантира добър доход. Вариантът да работиш черна работа и да живееш с още 4-5 човека, поне за мен е неприемлив. Можеш единствено да го направиш за определено време и да се стискаш, за да събереш някакви пари.

2.   Топли? На мен ми се струват студени. Аз обичам места като Тенерифе и Тексас.

3.   Работя с хора от Литва.
Неприятни, открито злобни, те знаят и могат всичко, останалите са мижитурки.
За страната им знам от тях че е много зле. Дори ходят в Полша на пазар

4.   И кво излиза? Че за нас добре е само в България и новия свят - Америка, Австралия. Тъпата Европа ни мрази ама то Европа е бита карта, всичкия бизнес е вече Американска собственост, а производството е в Азия. Злобните ксенофоби европейски не заслужават да им работим!

5.   Това са умиращи държави. Погледни статистиката, единствените страни в Европа, в които населението се топи по-бързо и от България. Жените са много сгодни и доста лесни, в добрия смисъл. Мъжете им са завистливи путьовци. Доста добре знаят английски там, младите са зле с руския. Латвия е най-руска, сигурно половината са руснаци. Естония е най-малко руска, но си е едно селце цялата държава. Според мен в Литва е най-готино от трите. Единствено там се чувствах добре. А и Вилнюс ми харесва. В Беларус е най-готино, ама за там е почти невъзможно да получиш работна виза, освен ако нямаш познати на терен.

6.   Там руското влияние е голямо, знам от Латвиец. Има много руснаци и руски капитали като на места знаенето на езика е задължително за започване на добра работа.