Споделена история от В чужбина

Библиотека
Здравейте, тази година ще следвам в университет, завърших средно образование миналата година и съм се насочил към две специалности. Едната е „Български език и история”, а другата „Славянска филология”. Щом завърша една от двете, бих искал да работя в библиотека или читалище. Разгледах учебния план и на двете и видях, че се учи доста литература и история.
Насочил съм се към тях, защото по математика съм доста зле, а пък медицината не е подходяща за мен. Ще мога ли да си намеря работа в някое читалище или библиотека? Знам че в Европа, както и в България е пълно с подобни места, а дори и да остана тук, пак ще съм доволен, но ми се иска да поживея на друго място. Коя от двете специалности е по-добре да завърша?
Благодаря ви за отделеното време.

Коментари

1.   Ще можеш, за 430 чисто. Успех

2.   Ако смяташ да живееш и да работиш в чужбина, със сигурност и двете специалности няма да са ти много полезни. Защото в Лондон малцина са тези, които ще проявят интерес и ще назначат на работа в библиотека човек завърши "Славянска филология" или "Български език и история". Ако завършиш някоя от двете специалности, по-добре си търси работа в България. Предполагам, че не е толкова трудно да си намериш работа в читалище или в библиотека, обаче от сега да си знаеш, че и на двете места заплащането е... абе, май бяха на минималната заплата. Та си е направо обидно да учиш и накрая да взимаш колкото или съвсем малко повече от служителките на "Чистота". Ама ти си знаеш. Иначе аз съм с магистратура по история, но това е и причината да не си работя по специалността. Глупаво е, но имам сметки за плащане и не мога да си позволя да работя на минималната заплата колкото и да си харесвам работата, но ако за теб това, че буквално ще се подиграват с труда и образованието ти не е проблем... да, работата в библиотека е доста приятна, особено ако обичаш да четеш.

3.   Която искаш ако мислиш че с тази работа ще гледаш семейство с дете и ще плащаш сметки и хладилника винаги ще е пълен, подаръци, излизания, пороци и евентуално жилище ще купуваш. Живота не се изчерпва с това но е част от реалния свят. Гледай по далеч от носа си

4.   От автора:

По принцип не е само тази идея за библиотека, обмислям и други варианти с тези специалности и смятам, че е по-добре това отколкото да се занимавам с дрога или други престъпни дейности.

5.   Кой е казал, че да имаш по-големи възможности, веднага те свърза с “престъпни дейности”?

6.   Откажи се по-добре, за толкова пари и глупаци не работят. А последното, което ще ти се случи в библиотека е да работиш с културни и добри хора.

7.   И двете специалности, които си посочил, няма да бъдат достатъчни за работа като библиотекар. Запиши Библиотекознание и библиография например в УНИБИТ или нещо такова някъде другаде. Вече е задължително да имаш магистратура и образование конкретно по специалността. Заплатите.. зависи къде - някъде са повече от посоченото по-горе. И също не е вярно, че лесно се намира работа, желаещи има. Колкото до средата, не е вярно казаното по-горе, че няма да си сред културни и възпитани хора - библиотекарите са именно такива! Е, сред читателите има и луди, но не е правило. Като цяло хората, които се интересуват от книги и посещават библиотеките, са интелигентни.

8.   Библиотекараката работа си е отживелица нека си говорим истината, все повче хора на днешно време или не четат, или предпочитат електронни книги, а както казват хората по горве заплатата е мижава, ако толкова много искаш да учиш българска филология тогава се ориентирай да станеш учител по български.

9.   Чета от доста време сайта и ми прави впечатление как под подобни теми винаги има реклама на Библиотекарския - вижте №7. Аман къде налазиха милиционерите. И ме кефи как според спамаджията даже трябвало магистратура за библиотекар. Може би за шфе на голяма библиотека трябва.

10.   До номер 9 от номер 7: Библиотекар съм с доста години трудов стаж. И да, вече се изисква магистратура. Не правя реклама, може да завършиш и на друго място, дадох само пример.

11.   Много труд за нищо! Всички хора ти го сазаха до сега, послушай ги!
Медицина не те кефи, но кинезитерапия или ерготерапия? После поне имаш шанс за частен кабинет в България или да го работиш в чужбина? Има и др. интересни спец. потърси инфо. в нета.

12.   От автора:
Още ли я обсъждате тая тема :D аз чак я бях забравил.

13.   Някакви здравословни проблеми ли имаш или никога не си влизал в библиотека, но си представяш, че ще работиш там. Я върви влез, постой 1-2 часа и гледай/слушай служителките какво правят и говорят.

14.   Може да станеш учител по Български език и Литература и да даваш частни уроци за матури след 7 и 12 клас.