Споделена история от В чужбина

Испания фактор ли е все още?
Здравейте, без да се задълбочавам ще ви попитам :) Предстои ми завършване на университета през май месец, т. е. съвсем не остана време и аз съм много объркана, имам една идея-понеже завършвам медицинско образование, мисля да отида в Испания, където имам близки, които биха ми помогнали за настаняване в началото. Обмислям да започна като начало работа от сорта сервитьорка, камериерка, защото бъкел не знам на испански език и докато си получа дипломата след около 5 месеца, мисля че ще съм усвоила основни знания от езика и след това да си работя по професията след дипломирането. Друг вариант е да остана тук, в България и да работя по морето няколко месеца, но честно казано чужбина ми е по-близка мисъл засега. От друга страна пък тук ми остава семейството и това ме кара да се замислям Имам няколко въпроса, ще се радвам да се включат повече хора, защото наистина съм много объркана...
1. Какво документи са ми необходими за заминаване и легален лиценз за работа?
2. Испания все още ли е добър избор за работа в Европа?
2. Според вас дали ще го понауча за 4-5 месеца, за да мога да си работя по здравната позиция с дипломата, която ще си взема през октомври?
4. Необходимо ли е да полагам пак изпити, преди да започна в някоя болница например?
5. Испанците как ни приемат и английският език ще ми бъде ли от помощ?
6. Има ли работа за сервитьори и платени ли са?
7. Има ли шанс да ме вземат на работа бе език в началото като сервитьорка или нещо от сорта?

Коментари

1.   Ако си лекар и чак толкова държиш да ходиш в чужбина, тогава твой на практика единствен вариант е Германия. Там медици са търсени, и нищо чудно само с английски да успееш да си намериш работа в някоя болница.

Колкото до Испания, където живях 7 години и половина ще отговоря накратко на въпросите ти, но за съжаление отговорите ми на 99% ще са силно разочароващи за теб.

1. Вече не помня какви документи трябваха, но щом имаш роднини там те ще ти обяснят подробно ситуацията. Бързо ще ти направят регистрация (empadronamiento), а след това ще ти извадят НИЕ (т. нар. "зелен лист"), който те легитимира в Испания, и съответно ще можеш с него да работиш. Повече подробности може да ти дадат роднините ти, защото аз вече съм ги забравил нещата, понеже над 3 години вече съм си в България.

2. Категорично НЕ!

3. Категорично НЕ!

4. Това не го знам със сигурност, но е повече от логично да положиш някакви изпити.

5. Испанците ни приемат много топло и отворено. Английският език ще ти е абсолютно БЕЗПОЛЕЗЕН, освен ако не си в някоя курортна местност (така и не каза къде точно искаш да се установиш), където би ти бил полезен, но масово испанците и името си не могат да кажат на английски, така че...

6. Има работа за сервитьори, но тя е изключително НИСКО заплатена, освен ако не започнеш работа в някоя много вървежна дискотека, ама това е в сферата на научната фантастика.

7. Шанс има, ама честно казано без никакъв език е много, ама много малък и най-вероятно ще е или в някой български ресторант, или евентуално ако намериш заведение, което да се посещава изцяло от чужденци.

В заключение - нямаш работа в Испания, на този етап нещата там са трагични и изобщо няма изгледи да се оправят, така че ако ще емигрираш в чужбина Германия е твоето място. И там без език ще ти е невероятно трудно, но с английски шансът ти да работиш в Германия в болница е примерно 15-20%, докато в Испания е пряко сили 0, 01%. :)

2.   Испанците са много мързелива нация. Надали някой ще те вземе без да знаеш езика.

3.   Много хора се върнаха-мисля че не е вариант-съжелявам.