Споделена история от В чужбина

Невероятно, но факт
Искам да споделя моята история и се нуждая от съвет. Нa 25 години съм, от малък град имам висше образование, дилемата ми е дали дали има смисъл да работя на 500 лева, гледам повечето хора хубаво облечени, карат скъпи коли, кафенета, дискотеки, винаги пълни с хора, ходят да разни екскурзии по морето, в чужбина, аз изплащам още телефон на договор, за скъпи дрехи мога да мечтая, а пък за ресторанти да не говорим. Ходих на море преди години, нямам приятели, някакви познати с които дори не се поздравяваме. Мисля за местене в чужбина или в София, Свалих розовите очила, ако не са родителите ми съм за никъде. Нямам никаква перспектива за работа даже се отказах да търся. Какъв е този живот, не умирам от глад, просто искам нормален живот. Не желая да ходя по бригади и да бера къпини, а нормална работа в чужбина дори за да се издържам сама. Живота е хубав, но без пари накъде да поема. Бъдещето ми е неясно, но да живея за едно ядене в момента това правя, нищо не ме задържа вече да замина.

Коментари

1.   Ако знаеш английски отивай в чужбина. Няма смисъл да стоиш тук. Не знам защо още се чудиш.

2.   Ако си мислиш че и в чужбина ще ти стигат да постигнеш нещо или дори да си позволяваш тези неща с работа много се лъжеш. По лесно ще ти е сред твойте в смисъл българи отиди в по голям град като за начало и използвай този Интернет да с запознаваш с хора от там и измисли като каква искаш да се реализираш и търси работа в него бизнес и имай в предвид че само с работа трудно се живее. Друг вариант намери си спонсор.

3.   Заминавай! Наистина, докато е време! Аз сега се подготвям, внимателно обмислям всичко. Преди години се върнах и това беше голяма грешка, най-голямата. Всичко западна след това. Работиш за единия наем и сметки, и си вечно без пари и на дългове, и къде ти приятели и излизания или гадже като ровиш в кофата? Стига с тия глупости, че тук си е добре. Еми не е. Ама стига, няма да продължавам да пиша. Авторке, заминавай. И Успех с всичко.

4.   Проблемът ми е същия като твоя, с разликата, че нямам висше образование защото тази година завършвам. Желанието ми да замина извън България е доста силно, дори мога да кажа, че вече съм го решила... дори и това да ми коства да запиша университет след 2 или 3 години. Не знам какъв съвет да ти дам и аз търся такъв :/

5.   Далавери и яко теглене на кредити, така се карат хубавите коли и се носят скъпи дрехи, не от много мозък. Тук не са особено интелигентни хората. Те заминаха.

6.   Минималната заплата е 510 лева. Никъде не дават толкова. И в най-малкото населено място може да си намериш работа за 1000 лева. Стига с тези измислени истории.

7.   Номер 6, минималната заплата е 510 БРУТО, след удръжки е доста по-малко.
И аз, след като дойдох в София мислех, че 1000 лева ги дават навсякъде, но уви. Оказа се доста трудно.
Към авторката: така се получи, че дойдох в София при мъжа ми. Наскоро и аз завърших и започнах работа в София за 600 лева чисто, така че наистина е време да свалиш розовите очила и да осъзнаеш, че нещата не са такива, каквито ти ги говорят хора, като номер 6.
В чужбина съм била, получавала съм около 2000 лева (получавах евро, де) месечно, след като платя наем и храна, което е супер, но ми е било трудно - тежка физическа работа, никой не те зачита, защото си чужденец и такъв ще останеш. Отделно ценя труда си в България и знам, че с моята специалност мога да работя само в България. И затова сега работя в офис, с документи, за 600 лева, но пък се чувствам ценена и уважавана, защото съм си у дома. Хубаво е все пак, ако искаш, да пробваш и да видиш друга държава, на някои им харесва.
Ако знаеш езици, можеш да започнеш в София в кол център. Дават хубави заплати, но имай предвид и високите наеми тук.
За съжаление сега ситуацията в страната ни е такава, че за да работиш нещо по специалността, трябва да можеш да си го позволиш. В случая ние сме 2-ма с моя съпруг и е по-лесно. За сам човек, 500 лева са достатъчни, но само ако има къде да живее. Премери плюсове и минуси и прецени.

8.   Ти да не си мислиш, че ако отидеш в някой друг малък град в Европа, ще живееш много по-добре? Ако са ти проблем доходите се премести в някой голям град като София, Варна, Пловдив, Бургас. Също така не си казала какво си учила в университета, но предполагам, че е било нещо, което не се търси на работния пазар.

Спри да гледаш кой каква кола кара и какви дрехи носи, а намери начин да си намериш приятели, намери начин да увеличиш доходите си и спри да хейтваш България. Не България ти е виновна за това в какво състояние си в момента, а самата ти. Да не си мислиш, че един човек в западна Европа, който няма приятели, учил е някаква безполезна специалност в университета и в резултат на това също като теб има ниски доходи, се чувства много по-щастлив?

9.   До номер 6: да, може да си намериш за 1000 лева, но бруто. Айде сега сметни колко ти излиза без данъците. Хич не са измислени тези истории. То добро заплащане за труда ти в големите градове няма, ти за селата чак говориш...

10.   И като заминеш какво? Работих в Словакия, сега в Чехия и местните са големи интриганти, страх ги е като българин да не им откраднеш работното местенце. Изобщо не са стока чехите и словаците, абе не се занимавай с чужденци.

11.   До 10. А то в България как е? Приемат те топло да заемеш мястото на някой? Вобще тука извън ИТ специалистите е прекрасно място за работа нали?

12.   Номер 6 - ти да не живееш в някоя пещера? ! Ако в най-малките населени места даваха по 1000 лв нямаше половин България да живее в София. И повярвай ми - на някой места дават и по-малко от минималната работна заплата. Я вземи се осъзнай и спри да дрънкаш тъпотии, щото тва са чисти тъпотии!!

13.   Авторке, не слушай в никакъв случай опита на някой друг и съветите му за чужбина! Строго индивидуално е всичко.
Като работник, никога никъде няма да ти е добре! Пък ако и претендираш за голямо заплащане, става пълна трагедия!
Разберете хора, никой няма да ви устрои хубав живот, нито държавата, нито даден работодател. Важно е какво можеш, колко струват уменията ти, да се захванеш с нещо и да бъдеш номер едно в това! А не да работиш, по-скоро спиш, определени часове и да чакаш от заплата до заплата. Никой не харесва и не уважава такива хора.
Има едно страхотно аудио в youtube Най-странната тайна на Света, но колко могат да го чуят и вникнат? Препоръчвам го горещо!

14.   На мързеливите хора нито в Силистра, нито в София, нито във Франкфурт ще им дадат заплата, която да "им стига". № 13 пише: "Като работник никога никъде няма да ти е добре! " Мрънкачите, ставайте всичките шефове и почвайте лесния живот.

15.   Номер 14, не да стават "шефове", ами специалисти, нещо да добринасят, да развиват, да се образоват, да учат език.
Давам работа, търся хора, еми идват с голямата торба и очаквания да им се сипе заплатата отгоре, а те мрънкат и български не знаят, ами език нещо, квалификация, граматика никаква, обноски никакви, интересува ги има ли безплатно кафе и цагарки и масичка да си седят, да говорят по телефона, жените да се лакират, пък мъжете да ги задяват и опипват, ама нали Претенции до небесата! И на такива ограничени същества като тебе и като тези, които описах, вечно държавата им е виновна и някой друг! Истината е, че този, който МОЖЕ и ЗНАЕ, гладен не седи! Седят гладни само мрънкачите и мързеливите!

16.   Ох, 'айде стига вече с тези "мрънкачи". Да, тарикати, които се чудят как да работят колкото се може по-малко има много в Б-я, но да се слагат всички под един знаменател... На мен например никой не ми е увеличил заплатата, защото не пуша и на работа кафе не пия, увеличиха ми я, когато ДЪРЖАВАТА реши да вдигне МРЗ.

17.   Приятелю номер 16, да те питам защо си на МРЗ ? Толкова е остаряло това да разменяме време за пари. Толкова е стара тази система, но колко виждат по-далеч от носа си? Злобата и завистта докарват късогледство.
Само спамим темата на момичето излишно.
Авторке! Млада си, пътувай СЕГА! Стига с тая кочина тука. Голям е светът и възможности отвсякъде!

18.   Това с ”мързеливите мрънкачи„ е мантра и оправдание на работодателите-кожодери да дерат работнициите срещу мизерно заплащане. Драги ми работодатели, в една нормална държава и един обикновен продавач трябва да получава прилично заплащане, не само „млади меринджеи с 5 езика, специалисти по Ай Ти”. Не може всички да са писарушки! ЕС си е поставил цел от 40% граждани с висше образование, не 100%!

19.   От 16 до 17: Всъщност не съм на МРЗ, с висше съм и работя по специалността си, просто увеличиха всички заплати с колкото се увеличи МРЗ, предполагам, за да не кажем всички, че са увеличили на работниците, а нашите не. Не, че това има значение, говорех по принцип, че за много хора Е от значение какви решения взима държавата и затова говорят така.
Напълно подкрепям номер 18, нямам какво да кажа повече от това.

20.   Към авторката: почти 20 години живея в Германия. Най-доброто и правилно решение, което съм взела в живота си. Подпомагам финансово родителите си. Чувстам се прекрасно тук. Да, в началото беше трудно - миене на чинии и т. н. Но бях убедена, че е временно. След това ми признаха дипломата - от СУ и си започнах работа по моята специалност. Познавам хора, които са продавачки или просто работници. Те също не живеят зле. Най-важното, според мен, е спокойствието. Ако аз или някой от семейството ми, се разболее, няма да се чудя, откъде да взема пари за лекарства и лечение. Гимназията, където учи детето ми, е безплатна. Иска да следва - минимални такси (почти никакви). Карам си колата по прекрасни магистрали. Живея в тих, спокоен квартал до гората. Местните ме приемат като равностоен човек. Когато кажа, че съм учителка, реакцията е - Вие сте учител? - произнесено с огромно уважение. Когато в Бг казвах, че съм учителка, таксиметровият шофьор казваше иронично, че за тези пари няма сутрин да стане от леглото.
Прочети това, мила авторке, и реши дали си струва да стоиш в България. Успех!