Споделена история от В чужбина

Дания или Германия
Здравейте къде за един българин ще е по-лесно - в Германия или Дания? Къде хората са по-приятелски настроени и кой език се учи по-лесно? Аз видях, че датския е малко по-близък до английския, който съм научил доста добре, но и той си има особености. Третия вариант е Швеция, но техния език съвсем не бих могъл да науча мисля.

Коментари

1.   Най-лесно за един българин е мама и тате да го хранят, докато стане на 80.
Чудя се, защо готованците и търсещите на работата лекото и на хляба мекото не се ориентират точно към този вариант, ами се занимават с чужбини и с глупости?
Щото не бил надежден и ставали за смях на хората ли? Или, викаш, като емигрираш поне им се махаш от очите да не ти се смеят, а като се връщаш и харчиш "щедро" тук заработеното за 3-4 години там, и им се издигаш в очите?

2.   Датския е по—близък до шведския и немския, не до английския. Препоръмвам Дания заради пи—малкото бежанци.

3.   Абе мани датски, произношението им е мама си Джейс. Шведския по-бързо ще го схванеш- казва ти го скандинавист човек. :) Аз живея в Германия и се чувствам супер. Аз си активен човек и обичаш разнообразието препоръчвам Берлин- уникален град. Скандинавските държави лично на мен са ми прекалено спокойни и честно казано леко спрели. Но аз съм крайно активен човек и краен екстроверт, за себе си ти ще прецениш. Успех!

4.   Ако бях на твое място бих избрал Дания, тя е малка но много красива страна, хората мисля, че ще те приемат. Успех.

5.   За Дания:
Тази "близост" с английския не е като близостта на българския и руския език. Да, ще хванеш стотина думи, но общо взето до там. Не седнелш ли, да учиш здраво и да го говориш всекидневно, ще ти е труден. Хубавото е, че ако го знаеш и имаш наквки умения, работа се намира.
В Дания, ще ти е лесно, ако имаш едни 15-20 000 лева, дадеш на една агенция, да ти намери жилище и изкараш 2-3 месеца без зплащане, каот същевременно имаш професия, от рода на дизйанер или програмист, където ще те вземат само с английски и няма да ти дават минимална заплата. Другите варианти, далеч не са най-лесните.

За Германия - Не знам 1

6.   И още нещо - Шведски и датски са много, ама много близки. Ако знаеш единия, ще се оправиш и с другя. Думите се изписват различно и си има особености, но си мисли, за сръбски и български. Същото се отнася и за норвежкия, който е може би е най-лесния за учене, за хора с нашите "уши".

7.   1 - Злобата ти е си е твоя лична, така че си я дръж за себе си!

9.   3 какво значи екстроверт - всички ли хора по улицата зяпаш като се разминаваш с тях?

10.   Е няма ли тук хора които да са живели в Дания или Германия? На мен поне като четене Датския ми изглежда по-логичен и с по-кратки думи, вярно, че произношението е странно, но много техни думи им налучквам значение от английски, немски, холандски понеже живях 2 години в Холандия или дори български - те също използват думата valuta за валута например!

11.   Хайде де, нали уж много сте знаещи, пък когато човек конкретно ви пита за дадени страни само такива, дето не са били коментират.

12.   Има ли българи живеещи в Източна Германия като Дрезден например, или Дания? По-свестни ли са местните от да речем чехите?

13.   Конкретно за източната част на Германия мога да ти кажа - твърдо не. Дрезден е родината на ПЕГИДА. Там (Sachen) Алтернатива за Германия спечели най-много гласове на последните избори. Там хората са страшно зле настроени към всякакви чужденци. Ако си се оринентирал към Германия, само в западната част. Тук съм почти 20 години. Много българи смятат, че в бившата ГДР хората са по-мили, сърдечни, с по-близък до българския манталитет. А е точно обратното. Успех, каквото и да решиш.

14.   11 Ко речи?

15.   13 е точно в Западна Германия не мога да живея по определени причини, нито в никоя друга страна на Западна Европа не бих отишъл. Значи остават Швеция и Дания.

16.   9, много умно предположение, браво :) имам предвид, че съм много общителна, обожавам да се запознавам с нови хора (целенасочено и нецеленасочено), обичам динамиката на големите компании. Ако някои предпочитат да си останат вкъщи и да си почиват примерно с книга в ръка или през телевизора, аз ще съм тази, която винаги ще предпочете да е навън сред хора.

18.   Хора не знам, датския има мн трудно произношение, а немския - граматика. От тази група езици най-лесен за мен ми се струва шведския.

20.   Хора, реших, че не си струва. Сега съм в Чехия, преди това бях в две други държави и от Европа любезни са само южните народи, но те пък са бедни. По-добре САЩ или обратно в България, писнало ми е от нации на темерути.

21.   4, не мисля, че датчаните ще ме приемат някога като равен. В Европа повечето нации ни смятат българите за втора категория хора. Изключение са само португалците и вероятно сърбите и румънците, но със сърби и румънци имаме исторически проблеми. Другите славяни като руснаци, чехи, словаци са си студени по принцип и мразят чужденци, та и там не става. Остава Канада, САЩ, Португалия за мен или обратно в България. Вероятно и Германия, но с многото проблеми които имат там вече не знам. Иначе шведския като че ли най-много ми се отдава да го науча и има лесна граматика.

22.   "но със сърби и румънци имаме исторически проблеми"

Виж, хора, които не искат да кръжат с някого, зщаото имали исторически проблеми, са си лоши хора, та ако ще и да са ми братя и сестри.

23.   От номер 4 до номер 21:
Ами не знам как да ти помогна. За мен САЩ не е нищо особено. И въобще не е вярно, че славяните били студени хора. От няколко дни в коментарите забелязвам, че всички са се настроили супер негативно към руснаци, чехи, словаци и т.н.
Честно да ви кажа и сред българите има много темерути, даже при нас са в пъти повече от другите славяни. Това си е мое мнение.

24.   Стига с това клише - смятат ни за втора категория хора. Глупости. Смятат те за това, което си. Тук (в Германия) никой не ме смята за втора категория човек. Имам хубава, добре платена работа (доход - доста над средния). За втора категория хора смятаме доста германци, които чакат на социални помощи и живеят в мизерни, платени от социала, квартири.

25.   1) В Германия има далеч повече възможности за развитие и работа.
2) Дания е малка, консервативна държава
3) Датският е много труден език, не се заблуждавай изобщо.
4) В Дания e мноого по-скъпо, но и заплатите са с 20% по-високи. Данъчната и осигурителна тежест е сравнима.
5) В Дания социалните придобивки са по-добри.

Както виждаш, има плюсове и минуси. При сравними условия на работа, в Дания ще имаш чисто финансово може би малко по-висок стандарт на живот. Но пък езикът не е за пренебрегване. И в Германия ще имаш повече шансове за израстване в професията, по-отворено към чужденци общество, по-близо до БГ...

26.   Ориентирам се вече към Англия или Ирландия.

27.   25 - Ако не знаеш нито немски, нито датски, ще е все тая, ако говорим за ефикасно.

28.   Ти май не знаеш какво искаш. От трън та на глог. Що не вземеш да пробваш първо в Екваториална Гвинея. Там в петролната индустрия се правят добри пари.
Честно, несериозен си.

30.   Дания. Германия не ти трябва пълно е с турци, араби, бежанци. Датския език трябва да го знаеш, защото те до колкото съм чувал се обиждат ако им говориш на чужд език, защото са националисти.

31.   А къде е по-добре за певци и модели?

32.   Не съм чувала никой мой познат, живеещ в Германия, да я превъзнася. Натискат се единствено за материалното.
Едно на ръка, че хората имат репутация на студени и дистанцирани машини, друго на ръка, че геотгафското положение и климат са кофти, трети зор пък е шибания им език и отделно чуждестранната паплач, която ги е заляла.
За Дания. 6 милиона хубав, единен, сплотен, работлив народ, езикът им е с лесна като английската граматика, с достъпна и лесна за произношение, подобна на немската, лексика. Северен, но учтив, работлив народ. Ако работиш сериозно и си амбициозен, ще те приемат и поощрят.
Изобщо не бих се чудила и бих избрала прогресивна Дания, вместо да се затривам при онези изперкани шваби с фюрерски наклонности.

33.   Авторе, шведския е по-лесен от немския.