Споделена история от В чужбина

Опитности в чужбина
Нямам намерение да емигрирам, но ми е интересно да разбера малко повече за различната култура и начин на живот в други държави. За целта правя нещо подобно на анкета и призовавам читателите, живели в или посетили чужбина да споделят впечатления.

Насоки:
- град/държава
- климат
- стандарт на живот (по народному стигат ли парите)/възможности за развитие
- хора/общество - какви са като хора - отношение към другите, умни ли са, честни ли са, арогантни ли са, четат ли, спортуват ли, от какво се интересуват, изневеряват ли често, работливи ли са
- отношение към връзки/семейство
- кухня
- интересни факти или кратки истории, описващи различния манталитет

И като цяло какво ви харесва и какво не? Добра държава ли е за живот или става само за ексурзия примерно? И какъв тип хора биха се чувствали добре/зле в тази държава?

Моля да бъдете искрени и изчерпателни.

Аз мога да споделя някои кратки впечатления, но ще го направя в коментарите.

Коментари

1.   Пишеш във Википедия името на държавата, която те интересува и ще намериш всичко, което те интересува.

2.   Градът за който ще разкажа е Берлин- столицата на Германия. Зимата е студена, но няма чак толкова ниски температури. Лятпто е влажо, задушно, но температурите са около 26-28 градуса. Има изключотелно силни ветрове понеже Берлин е разположен на равнина. Изключително зелен град, пълен с реки и езера. Средната заплата не е висока, но е напълно достатъчна за плащане на квартира( повечето хора в Берлин живеят под наем), храна, сметки и остават за почивки. Германците са много зависими от държавата си. Тя им осигурява допълнителни доходи ако заплатата им е ниска, имат деца, многл са възрастни и общо взето за всичко. Германците не са от най-умните, свикнали са повечето неща държавата да им ги осигурява. За четенето и спортуването си е до човек, но изключително голяма част се придвижват с колела. По-младите са по-отворени към чужденците, докато по-възрастните не гледат много доверчиво когато разберат, че не си германец. Мързелив народ са, повечето не работят след 5, неделя и по празници никой не работи -такъв им е закона.
Към семейството са привързани, но за да се научат да се оправят сами в живота в повечето случаи родителите "изхвърлят" децата си за да се научат да се оправят сами в живота. Кухнята им не е лоша, не е кой знае колко различна.
В няколко квартала жителите са предимно турци и араби ( или наркомани от всички точки на света) с магазини, в които цените са написани с йероглифи. Има я тази Берлинска страна -тъмната, неподдържана и рушаща се от безброй многото емигранти страна. Но в по-крайните квартали виждаш истинската немска страна ( не Берлинската) - чиста, подредена, светла и спокойна!
Работата ми в Берлин изисква всеки ден да се срещам с много нови и различни хора и винаги има какво да се разказва. По-старите германци знаят повече за България, заради евтини почивки до Златни пясъци, Слънчев бряг и Несебър, които техните туристически агенции им предоставят ( около 300 евро за 7 дневна почивка на all inclusive с включени самолетни билети).
Винаги ми става хубаво, когато си говоря с някой и този някой е бил в България и говори за нашата страна с уважение и ентусиазъм!

3.   Живея временно в Англия като експатриат поряди лични причини - не иконамически мигрант. Манталитета е основан на класова система като горна класа, средна класа и работническа класа. Повече от 2/3 от българите са икономически работници вършещи ниско квалифицирана работа като сервитьори, чистачи, берачи, строители, шофьори и прочие. Повечето се тикат и в Лондон където е супер скъпо и живеят по 6-7-8-9 човека в къща. (Във UK има недостиг нахаузинга а популацията расте поради висока миграция за покритие на определени икономически индустрии). Манталитета на британците е ориентиран към пари, бизнес и интереси. Дискриминация е тема табу на каквато й да е основа поради стабилни институции. Съществува, но обикновено е добре прикрита (ако става въпрос за работа). Въпроса е й какъв вид работа. Ако е неквалифицирана и особено в Лондон, намира се лесно. Ако е квалифицирана, зависи колко си квалифициран, колко се търси и колко си конкурентен/а. Британците рядко или трудно допускат външни в обкръжението си или в семействата си. Ако ходиш на гости на вечеря е добре да занесеш ботилка вино. (Но, зависи от това с каква 'класа' излизаш. Ако е работническа класа, и там е различно. Най-ниската прослойка им се вика 'chavs'. Това са хора които са необразована работническа класа, държанието и мяниерите им са както на български казват в България 'селяндури'. Обличат се обикновено с траузъри, изсулени панталони, анцузи на адидас, найк и т. н. (Това по български стандарт да носиш маркови дрехи е 'хубаво'. Носенето на ланци, маса пръстени и кичозни дранкулки ще видиш само по работническата бяла класа и етническите необразавани малцинтва - особено по тези 'chavs', било то бели или не - независимо мъже или жени. Мъжете средна класа е прието да носят дънки, джинси и тем подобни но не и траузъри или някакви кичозни дранкулки. (Това в България е прието като показно за доминация, възвишение или статус - в UK се смята за нещо лошо. Жените също биха насили нещо леко, но не и кичозно - освен ако и те не са 'chavs'. Има голяма употреба на наркотични вещества, като кокаина е силно разпространен. Много компании извършват 'drug tests'. Има големи етнически малцинства от Индия, Бангладеш и Пакистан. Има и етнически малцинства в голям брой отново от Полша особено. Икономиката на UK беше във възход и се нуждаеше от работна ръка да покрие определени сектори. Хаузинга обаче не държи поради липса на инфраструктура а земята е скъпа и трудно се дава за застрояване. Земите и жилищата продължават да растат, ставайки все по-недостъпни. Икономическите неквалифицирани имигранти ще останат по къщите от по 5-6-7-8 човека до където дойде време не издържат и си отидат. Расизма както споменах съществува но е прикрит. Идва от една страна от белите британци поради твърде многото имиграция (която реално е твърде голяма - ако се погледне столицата дори, статистически вече по-малко от 50% са родени в UK а останалото в чужбина - само там 4 милиона от вън. Следва расизма из между мигрантите - в повечето случаи си стоят в техните общества, помагайки на 'своите си'. Трудно се интегрират. Стериотипите също въжат и просто е трудно с необразованите. Расизма го има и на расова, етническа, религиозна основа, възрастова и прочие. Проблемите обикновено идват от икономически имигранти които изискват толерантност а не дават такава. Това са хората от беднитя страни по света, включително и България. Законодателството е тежко и води до затвор и уволнения. В много от случаите хората после не могат да си намерят работа, особено ако е квалифицирана. Препоръки от UK работодатели са с по-голяма тежест от чужди, включително и квалификации. Който живее в UK е хубаво да се образова. Популацията на UK не спира да се образова, независимо на каква възраст е - проекти се правят постоянно, курсове се взимат постоянно. (Това че някой е завършил средно, висше не е предтекст за спиране на развитието - освен ако не са работническа класа и работещи нй минимална заплата. Защо са на минимално заплащане обаче е ясно. AI се развива бързо. До 2030 година Джак Ма от Али-Баба в Азия го каза, че пре спокойно можем да автоматизираме 800 милиона работни места. Образованието е важно но малко хоря го осъзнават. Амазон вече има в UK огромен склад където работят само машини - това е орязване на 11, 000 работни места само в 1 сектор и в 1 склад. Някои медикаменти с консцистенция от канабис са достъпни за някои тежки заболявания. UK има силни институции и е либерална. LGBT обществото може да сключва брак, а грубо отношение на необразованите се третира както дискриминация на расова, религиозна основа и прочие. (Всъщност братовчет ми е би-сексуален и живее в САЩ. Махна се от България заради хората и спря да общува с българи. Образован е, има бизнес, спасява човешки животи и е в пъти по-човек и със стойност и за себе си и за обществото от много други дето го съдеха че бил избрал тава, след като го има и при животните които нямат нашия интелект. UK вече се промени много покрай миграцията и Брекзит. Хората са разединени, нервни и макар и да са силни институциите, популизма нарастна. Има и защо.

Писах от телефон, на моменти някое 'а' ще да е 'я' и прочие

Хайде весело

5.   От N3

България излезе от комьнизма 89-та година. До преди това идеологията беше че всечко е публично, всички сме 'равни', еднакви и прочие, игнорирайки индивидуализма и това че всеки човек е различен и с различни интереси и страсти.

Когато се говори за продължаващ вече 20 години транзит към капиталистически пазар, става въпрос за това че населението продължава да се образова към маркет (пазар) на конкуренция. В България пазара не е толкова развит колкото на запад, което предоставя възможност за иновации и печалба на бизнеси. Проблемите идват от това че хората не знаят как да правят бизнес.

Съветвам който не знае какво да учи - да учи бизнес. Познавам шепа хора в България които искаха да отварят малки бизнеси, включително и кафенета и т. н., концентрирайки се в сиктора на услугите, но липсата на разбиране за конкуренция, иновация и познание на пазара се отрази зле.

Учете бизнес за да бием капиталистически

Българите трябва да се образоват

6.   Бях в Холандия, Белгия, Словакия и сега в Чехия - все са затворени, северни нации. Разбрах, че по манталитет нямаме нищо общо с чехите и словаците, нищо че имаме близки езици. Нито пък с руснаците - и те са студени, затворени, не се усмихват. В Прага живея, до сега не ми се е случвало никой да ме заговори ей така на улицата и да създадем приятелство. Ние сме повече като южните испанци и португалците. Казвам южни испанци, защото те са по-топли, а тези на север и в централна Испания като Мадрид са надути като повечето европейци.

7.   Поляците имат подобен на българския манталитет. Не съм с добро впечатление