Споделена история от В чужбина

Какви са португалците?
По моя опит повечето европейци, дори испанците и италианците са надути и се държат резервирано към нас. Изключение са тези от Андалусия, но мадридчани са пълни лекета. В същото време живях с двама съквартиранти от Португалоя и смятам, че те са най-близо до приятелски настроените хора от Новия свят, да не повярваш, че са европейци. Защо е така? За тях не бях български тъмен субект, а ме приемаха като личност. Чехи, руснаци и западняци не са толкова отворени и дружелюбни. А вие какво мислите за тях?

Коментари

1.   Португалците са душички, ама не може да им се разчита много. Приемат много лесно чужденците. Според мен са леко по-резервирани от испанците, които са бая по-шумни и доста се изхвърлят. Нещо като разликата между българи и сърби.

2.   Мисля, че не е редно да се правят такива обобщения за отделните нации. Тези португалци се държат добре към теб, не защото са португалци, а защото са добри хора и се интересуват от това какъв си като личност и индивид, а не те съдят по националност.

3.   Да, всички 10 млн португалци са супер пичове.

И между другото Европа не е новаия свят, а Стария свят. Новият е С. и Ю. Америка.

4.   На мен също са ми интересни португалците, доколкото знам езикът им е близък до испанския. Братовчед ми имаше приятели португалци и добре го приемаха, мисля че са по-топли по душа от другите романски народи :)

5.   Ти си индивидуален субект, аз и коментаторите също. Всеки е различен. Мразя да ми се поставя етикет от хора имали контакт със други хора определящи се по националност 'българи'. Нито ми познават характера, нито интересите, нито що за човек съм.

Не обичам да поставям всички под общо знаменател. Твоят опит си е твоят опит. Както ти си ограничен във вижданията и мисленето си, за съжаление така и другите било и то от чужбина. Включително и аз. Има толкова много което не знам дори.

Отношението зависи от това на какви си попадал и това дали и те са ограничени и поставят стериотипи.

6.   3, чукча писател, не читател. Първо бързаш акъл да даваш, а не се сещаш, че точно това казвам - че португалците са толкова приятелски настроени като хората от емигрантските общества извън Европа, а не надути и затворени като европейците.

7.   6, ти не си схванал какво искам да кажа. А именно че не можеш да слагаш всички 10 млн португалци под един знаменател.

Питаш "Какви са португалците? ". Ама кои португалци? Жозе ли, Роналдо ли, кой португалец? От 10 млн португалци ще има и свестни, ще има и глупави, ще има и мразещи, ще има всякакви.

Какъв отговор очакваш? Един ще е общувал с едни португалци, друг с други, един ще има едни впечатления, друг други.

Живял си с двама португалци и вече предполагаш за още 10 млн такива само по тях.

Самият ти въпрос е... чукченски.

8.   7 и е така и не съвсем - например в България и в Португалия предполагам е много по-лесно да те заговорят непознати в автобуса, кафето, на спирката. В Чехия и Словакия това не се преви, в Холандия също - всеки си гледа нанякъде сякаш другите ги няма, доста индивидуалистично е всичко, няма я човещинката.

9.   този въпрос ми напомня една тема, в която авторката питаше какви жени са румънките, защото приятелят й бил там на работа за няколко месеца :-) имаше предвид ще й изневерява ли или не и здраво се беше филмирала :-)
иначе мисля като 5/7, няма как да сложиш цял народ под един знаменател. на мен също би ми било крайно неприятно да ме поставят на 1 ниво с някакви неграмотни и мързеливи индивиди, само защото са родени в същата държава.
а и опитът ми с хора от различни нации е, че хората не са особено различни. да, има неща като народопсихология, но все пак на базово ниво повечето хора искат едни и същи неща от живота. а и когато / ако имат възможност да опознаят човека, се убеждават в същото