Споделена история от В чужбина

Обратно в България
Здравейте, хора!!!
Аз съм на 21 год. и от 3 години живия в Германия. Поради стечение на обстоятелствата ми се налага се върна обратно в бг.
Проблемът обаче е там, че нямам завършен 12 клас тук, така наречената абитура. Преди да дойда тук, завърших 10 клас в бг и когато пристигнах в Германия ме накараха да праввя двугодишен езиков курс, за да ме пуснат в гимназия. След курса ме пунаха в гимназия, където изкарах 11ти клас и започнах 12ти, но се отказах след края 1 срок. При това положение изниква следният въпрос. Тъй като сега ми се налага да се върна в бг, ще мога ли да се запиша в някое СУ (във Варна) на самостоятелно обучение, където ще мога да си изкарам дипломата за средно образование, и ще ми се наложи ли да полагам някакъв приравнителен изпит или нещо от този род.

Бих бил много благодарен на всеки, който е запознат с това как стоят нещата и може да ми помогне по някакъв начин!! :)) :))

Коментари

1.   Такива случаи са много индивидуални, но....
Поговори със всички упилиша. С подкуп можеш да стигнеш далеч в България. За матурите няма да стане, но те не са и толкова трудно. Просто вземи Немски като втората и всемше избуташ.

2.   Направи всичко възможно да останеш в Германия или емигрирай другаде, само не се връщай, защото тук няма живот. Това е моят съвет.

3.   Обади се в Министерството на образованието и питай. Като се върнеш поддържаи езикът. Работа ще си намериш с немски и без диплома никой няма да ти я иска. Можеш до учиш индивидуална форма на обучение. Тъй като си осигурен в Германия не забравяй да се отрегистрираш адресно и да си вземеш от здравната каса Е 104 и така да си прехвърлиш здравните осигуровки. Ако не го направиш тук ще продължават да текат. И ще имаш проблеми. Няма да те върнат със сигурност ще запишеш 12 клас. Ако си от София виж училището към немското посолство. Освен това ако си по техническите науки в Технически университет София, има немски факултет.

4.   в частните университети има опция да се запишеш без диплома за средно образование като курсист. таксата е същата, ходиш на лекции като другите, просто не те водят студент по документи докато не представиш дипломата за средно.
питай във ВСУ, предполагам, че ще те вземат от септември

5.   Подобен случай имах.
На 21 съм и аз, но от 14 до 18г. бях в Германия (4 г. ) и вече бях 10-ти клас, но не го завърших, а в България бях завършил 7-ми клас само.

Когато се върнах исках да си продължа, да мога да завържа. Очаквах, че ще ме допуснат в класа в който трябва да съм или пък една година назад или даже да ми дадът приравнителни изпити за да видят на какво ниво съм. Нищо от това не се случи. Казаха ми : Еми какво като си учил 4г. в Германия? ! Това беше отг. на МОН след запитването ни.

Записах си да изкарам основното си образование чрез самостоятелна форма на обучение и така си взех година по-късно дипломата. Само и само за да мога да си взема и книжката, която паралелно с "ученето" изкарах. И това беше. Не съм се занимавал и да ти кажа честно няма и да се занимавам. 4г. да връщат човек назад, който е НАД нивото на връстниците си е пълна пародия. Всъщност няма за какво да се учудвам. Нали живеем в България :)

Таа... най-вероятно и теб това ще те очаква. Ако можеш по някакъв начин да се уредиш с приравнителни изпити или да те върнат 1г. назад само ще си късметлия. Но ако ли не... ще последваш моят история.

Успех все пак! И дано да ти разрешат да си продължиш образованието оттам, откъдето си спрял и минеш и на по-горно ниво.

6.   До 5 - Уау ! Сериозно ли, са ти казали това. Що за наглост ! Наистина ми писна от тая пасмина, които ни управляват и които уж ни ръководят.

7.   Със сигурност можеш. Вземи си справка от училището, в което си завършила 10 клас и намери училище, в което по индивидуален план да завършиш. Хич не се отказвай, съвсем в края си! А и не отлагай! Има на индивидуален план доста такива случаи като теб, че и за по-големи съм чувала.