Споделена история от В чужбина

Как да стигна до САЩ?
Здравейте, мили хора.

Аз съм на 24 години. От 4 години живея в Дания и бих казала, че съм се устроила. Аз винаги вдигам летвата за себе си високо, за да я прескачам и да ставам по-голяма.
Хубаво е че съм се устроила, работя, завърших хубав колеж и т. н. Работата е там, че ми се пътува МНОГО и в частност в САЩ. Ноо.. това, че живея в скандинавска държава, не значи че изкарвам чаааккк толкова много пари, че да мога да си позволя екскурзия например.
Някакви съвети как да осъществя мечтата си?
Благодаря! :)

Коментари

1.   Прочети за Guest To Guest - евтин начин да пътуваш.

2.   Летищата в Европа, от които има полети за САЩ, са в Мадрид, Лондон - Хийтроу, Париж - Шарл дьо Гол, Берлин - Тегел, Мюнхен, Варшава - международно летище Фредерик Шопен, Рим - Фуимичино, Виена, Амстердам - Шипхол, Истанбул - международно летище "Ататюрк", което скоро ще бъде закрито и полетите от Истанбул до САЩ ще се извършват от Третото летище на Истанбул.

3.   Какво имаш в предвид под 'устроила' в Дания? Ако е да имаш дом и семейство и живееш там не под наем - чудесно! Има най-различни варианти за екскурзии. Колкото по-рано буукнеш билет, толкова по-евтино излиза. Цените във Лаз Вегас са доста ниски за наемане на стая в хотел, особено ако делите разходи и не си сама. Хотелите там иначе са евтини заради това че се надяват комарджиите да оставят пари в казината, тъй като и машинките са навсякъде. Щом си в Дания от 4 години, предполагам си все още български гражданин. Датски граждани и повечето западни държави са част от програма която се нарича 'visa waiver program' на САЩ. Тя е предназначена за определени страни членки по света, и позволява гражданите на тези държави да пътуват до САЩ за до 3 месеца без виза по каквато й причина - било то бизнес, туризъм и прочие, но не и работническа.

Българите все още трябва да взимат визи. Последно като ходих струваше около $200. Биха те питали с какъв мотив отиваш, колко пари (плюс доказателство евентуално), включително въпроси относно живота ти или работата ти. Всъщност процента на отказани визи за българи мисля че беше около 18,9% или нещо такога последно като четох данни преди време, а минимума за включване във Visa Waiver e под 3% отказани визи. Проблема е че много от българите не говорят достатъчно английски и/или не покриват критерии които мотивират консулите да считат хората за потенциални нелегални имигранти.

Дори аз познавам такива там, но не е живот.

Хубаво е че си образована. Ако искаш да живееш там, можеш да кандидатстваш за работническа виза. Имат няколко вида, H-1B Visa май е за специализирани работници за до няколко години (не мигрантска, макар че може да се одължи май), а H-2B за сезонна да речем под една година мисля беше. Може й да има и друг вид визи. Според мен ако си пребивавала вече в Дания 4 години, мисля че след още някоя може да им вземеш гражданството.

До US ако си вземеш виза (предварително), някои ги дават и за до 10 години да са валидни, макар че българският паспорт е с давност 5 (нещо което също е в процес на одължаване до 10). Ако е за крадко и за малко, изкарай според мен една виза първо, след това провери кога какви билети има. Понякога има много евтини билети от порядъка на 250-300 евро отиване-връщане май.

Бил съм в NY (скъпо е), Чикаго, Вегас; бил съм във Минесота и Айова.

Последните два са по-селски тип, а популацията е предоминантно европейци.

4.   С екскурзия не ставаш по-голяма. И все пак - обърни се към туристическа агенция.

5.   Така и не разбрах какво искаш да кажеш/питаш?
Приятели/роднини в Щатите нямаш ли?
Ако е само за отиване до там, има всякакви low-cost авиокомпании, круизни кораби и т. н. Като пристигнеш там пък има евтини апартаменти чрез AirBNB и други подобни.
Ако искаш да се изселиш там - има зелени карти, летни бригади, разни курсове за чужденци и т. н. По научна линия също можеш да стигнеш до САЩ - като пост-док, стипендиант, някаква програма за обмен на студенти (като "Еразъм"), като асистънт-професор или нещо друго от сорта...

6.   #4 Определено става по-голяма. Едно е да си стоял цял живот в стаята си, друго е да си обикалял къде ти очи срещнат. Мирогледа и възприятието за всичко се променя. Все едно да ти слушам на теб стериотипите които знаеш от ТВ, докато опита ми ми дава съвсем по-ясно обяснение и картина.

7.   Накратко - Има полети за по 3000 крони, през Лондон до Ню Йорк.
За 7-8000 крони отгоре, можеш да си прекараш страхотно, за известно време.

Съвет - кандидатствай през посолството в Копенхаген, за да получиш туристическа виза.

Щом си се "устроила" в Дания, то знай, че в САЩ, цените са поне с 30-40% по-евтини, а храната на моменти е 1/3 от това, което си свикнала, да плащаш.

До 3 - На 24 години, в Дания, собствен дом имат само сираците, децата на свръхбогатите, атлети и някоя-друга реалити звезда. Всеки друг (99. 5% от населението) е или под наем или тепърва изплаща.

8.   Абе номер 4, това е много нещастно изказване.
"Ми, на теб ти е гадно, ама дали щ отидеш на екскурзия или не, пак ще ти е гадно! ". ТИ задръцки, морал и ценности нямаш ли? Или просто искаш хората, да се чувстват зле?

9.   Благодаря на всички за отговорите!
Номер 4, всяко едно пътуване те обогатява и ДА- ставаш по-голям. :)