Споделена история от В чужбина

Заслужава ли си саможертва
На 23 години съм. От половин година съм в Англия и се чудя дали да събера пари за тухлен апартамент обратно в България. Цените варират около 50000 лева за двустаен. Първия път когато бях тук се прибрах със 20 бона в джоба и ги вложих в апартамента. Постоях малко в България и ето ме отново в Англия на същото работно място. Работата е там, че като се сетя какви лишения съм търпял, не искам пак така. Според вас заслужава ли си да го направя отново. В бъдеще ще мога да отдам под наем единия апартамент. Какво мислите?

Коментари

1.   Пред това да държиш парите в банката или да ги инвестираш в жилище - със сигурност второто е по-добро решение. Вече трябва да подбереш внимателно точно в какво жилище - прочети, проучи, консултирай се с добри брокери. Не казваш подробности, а и не разбирам от имоти за да ти дам конкретен съвет.
Вече на въпроса дали тези пари да ги събираш с цел инвестиция в жилище или да си вдигнеш стандарта на живот в Англия - това само ти можеш да го прецениш. Категорично вярвам, че човек не трябва да харчи всичко, каквото има, а да пести и инвестира част от дохода. Вече колко точно - всеки си решава. Идеята е и след спестяването да се чувстваш добре, да не мизерстваш.
Идва и въпросът дали имотът е най-добрата инвестиция? Има различни инвестиции, като логично по-доходните носят по-висок риск. Аз лично не инвестирам в имоти, но аз съм по-рисков инвеститор и не ме е страх да загубя част от парите си. Ако искаш по-сигурно - апартаментът е добър вариант. И да му падне цената, няма да е много. Все ще носи едни 4-5% от наем на годишна база. Ако ти е интересно, прочети и за друг вид инвестиции и си реши.
Накрая един съвет - много внимателно подбери жилището. Не съм експерт, но малките населени места се обезлюдяват и циганизират. И цената на жилищата там пада постоянно.

2.   Ами, според мен си заслужава. Собствен апартамент, плюс още един за наем изобщо не е малък доход. Друг е въпроса, че ако можеш да се уредиш приличен стандарт в Англия, защо да не останеш и там.

3.   Няма лесно. Още малко и щом си решил върни се.

4.   От автора. Не искам да живея в Англия, защото нямам квалификация за каквото и да е, и никакъв социален живот. За две години един апартамент е напълно постижима цел, но дали да ги инвестирам там или в къща. Гледам има сайтове за къщи с метална конструкция, някой да знае нещо за тях?

5.   По-добре купи стара къща и я ремонтирай. Излиза по-евтино от къща-недокъща и е в пъти по-нормално. Има ток, вода, ако е в града и канализация. Освен това има и разрешение за ползване и няма да ти се налага да минеш всички юридически продедури. Ако искаш да даваш нещо под наем -само апартамент или магазин. В къщата може ти да си живееш.

6.   Имотния пазар в България не е оферта. Цените не случайно са в пъти по-ниски от на Запад. Цената на имота и перспективата му като 'aктив' е силно въпросителна за Българският маркет и включва въпросите - на каква локация е? Туристическа в курортно селище или в град / село? Колко голям е града и каква е перспективата за развитие на града / селото от към население? В България има отрицателен прираст на населението поради силно застаряване, висока миграция и ниско раждане. Цените на жилищата на места са супер високи което е невероятно. След години цените им обаче и ще паднат, тъй като няма да има кой да ги купува. В момента на много места в страната е и така - много жилища стоят с месеци или години по уебсайтове под обяви и никой не ги купува. (Само градове като София, Варна и Пловдив знам че имат положителен прираст на населенията за сметка на вътрешна миграция от други населени места от страната). Русе има отрицателен прираст а за Бургас и Стара Загора не знам (останалите по-малки населени места градове и села търпят падеж).

Имотния пазар на запад не случайно расте - миграцията на млада или работоспособна (особено квалифицирана работна ръка) *без неквалифицираната от източна европа* към тези страни от цял свят си стои и там цените ще продължават да растат, като из всички западни държави като цяло има недостиг на жилищата.

Помисли добре как и къде инвестираш щом живееш като скот.

7.   Първо, решавай скоро за Англия, защото те излизат от ЕС. Второ, според мен няма начин пак да изкараш толкова пари, защото животът в Англия е поскъпнал много, а лирата е загубила стойност, но като цяло иначе одобрявам идеята ти да си купуваш апартаменти за отдаване под наем, особено от ЧСИ. Ние точно така правим. Всичките си спестявания сме вложили в имоти, отдаваме под наем и ще продаваме на старини. И ние сме по чужбините, но работим ВИСОКО КВАЛИФИЦИРАНА работа – тоест доходът ни е много висок и не страдаме от лишения. И все пак и ние се лишаваме в едно или друго, за да инвестираме в имоти. Ти решаваш. Имотите у нас имат перспектива иначе, но трябва да гледаш внимателно локацията. У нас стандартът на живот расте, хората имат повече средства, растат и ще растат и цените на имотите, но и да не правиш нищо все пак имаш един апартамент. Би могъл да го продадеш ако е в голям град и да си вземеш голяма къща в покрайнините, когато ти се родят деца един ден или да си купиш по-голямо жилище с ипотека. Постигнал си доста щом имаш каквото и да е жилище на младини изплатено. Успех

8.   От автора. Благодаря за мненията ви, ще преценя какво да правя.

9.   ПИч колко точно ще вземеш от наема на апартамента? Имаш разходи. Дали при пари от заплата в БГ и пари от наемодатели ще си докарваш една минимална английска?