Споделена история от В чужбина

Промяна на транслитерацията на имената
Здравейте, имам въпрос за транслитерацията. Искам да си я променя в паспорта, защото предпочитам немско-полския начин за писане на славянски език, например вместо Petrov да е Petrow. Друг вариант е да го направя като Латинско име - Petro, но едва ли ще ми позволят. Но вече имам две дипломи и опит в чужди фирми в чужбина като Petrov. Достатъчно ли е да напиша декларация, че лицето Ivan Toshev Petrov е същото като Ivan Toszew Petrow (името е примерно)? Някой сменял ли си е транслитерацията на латиница? Ами не ми харесва това V как седи в славянски език. Затова и харесвам полската система за изипсване.

Коментари

1.   ти си пълен хахо.

2.   1 искам да избегна дискриминация като българин в чужбина и за децата ми.

3.   Доколкото съм запознат има утвърден стандарт, който посочва как всяка буква на кирила се изписва на латиница.
Има си закон

https://slovored. com/transliteration/rules. html

С две думи едва ли ще е толкова лесно, защото с една различна буква, ти си променяш името
Може би трябва да пишеш или в някой правен форум за съвет, или на място в съда да попиташ

4.   Ти ми напомняш за един много стар виц:
Един мъж искал да си смени името.Служителката казала
-То не може всеки като му скимне и да си сменя името.Как ви е името?
-Еми,Иван Петров Лайнаров..
_Е,да ,във вашия случай може да смените името.Как искате да е новото име ?
Ами,искам да се казвам Иван Георгиев Лайнаров.
Имена се сменят чрез съда при основателни причини-известен си с новото име в обществото /например творчески псевдоним/ или старото ти е осмиващо-например,Лайнаров,не Петров.

7.   Дали си Petrov или Petrow или Petroff, винаги и навсякъде ще си дискриминиран. Това е неизбежно. Някъде повече, някъде по-малко. Според зависи в коя държава си, можеш да си смениш цялото име. Но това ще върши работа до момент в който си отвориш устата. Виж, ако името ти е кофти изписано на латиница (например ако имаш 'Я' в името и е изписано като 'ja', тогава е добре да направиш нещо. Обаче за Petrow, вместо Petrov си е безсмислено. В някои държави да се смениш името не е толкова лесно.

8.   "Но това ще върши работа до момент в който си отвориш устата."

Странно - при мен това е момента, в който се разбираме ...

9.   Не знам, защо ми махнаха коментара, но чеснто ти казвам - дай пари и всичко става в България. За причини, изптъки, че те преследват някакви престъпници или нещо от тоя род и готово.

10.   Ами от личен опит, възможно е. Дъщеря ми Джулия си смени транслитерацията от Dzhuliya на Julia, а един приятел Филип си смени транслитерацията от Filip на Philip, така че е възможно.
Само не знам какво имаш предвид, че V не вървяло за славянско име. Вярно е, че в полски не се ползва V, а W, но да не забравяме, че полският не е единственият славянски език, а в останалите славянски езици се предпочита V пред W. Примерно на чешки, словашки, хърватски и словенски няма да си Ivan Toszew Petrow, както на полски, а Ivan Tošev Petrov.
Освен това не знам как точно свързваш транслитерацията с дискриминацията. Какво му пука на един ксенофоб, който не обича чужденците, славяните или балканците по-конкретно дали си Toshev, Toszew, Tošev или Tosheff? !

11.   3 тогава как много Георги са George а не Georgi в паспорта или Жоржета е Georgeta, а не Zhorzheta? Пък Жана е Zhana.

12.   10, насочил съм се към емиграция в Полша, Германия или англо езични страни. Ако отивах в Латинска щях да си сложа вместо Petrov/Petrow на Petro - просто махаш последната съгласна и звучи като латинска фамилия. А чешки и словашки точно са ми отвратителни с тези ченгелчета отгоре на ш, ч и ж, полските варианти използват повече букви, но на мен си ми харесва, екзотично ми е. Да не говорим, че тяхното Ж е Z с точка отгоре и по-добре седи изписано от колкото онова с ченгелчето. Но, да има дори Георги, който в паспорта е George и никога не е ходил в чужбина...

15.   Ако очакваш смяна на името да ти оправи живота, много се заблуждаваш.

16.   Авторе или №2,

Мислех че съм само аз. Аз също търсех вариант да си сменя фамилното име и също съм мъж.

Първото ми име е интернационално, което ми харесва защото се приема и произнася лесно от всички. Фамилното ми име обаче завършващо на 'ev'. Фамилии като Krastev, Iliev, Georgiev и така нататък се бие много на очи а това оказва влияние върху възприятието при кандидатстване на работа и води до дискриминация (не ми пука че повечето четящи не могат да разберат това). Същото важи и за в България. Питали са ме многократно дали имам руско тъй като фамилията звучи източно европейска а руснаците не се тачат на запад особено с подкрепата на медиите и политическите различия. Случвало ми се е да трябва да комуникирам многократно чрез имейл а това директно казва също че съм чужденец и асумпциите са ме ограничавали в много ситуации (пак аз си знам за какво иде реч и не ми пука това което други не разбират).

Мислех си и от увъжение към бащата да оставя имената но да добавя четвърто име където ще е само интернационално.

Този който е писал че си хахо, ами ако някой кандидатства за работа и е с имена Джамал Ахмад Муджахиди или какъв да е и главата ти (ако не твоята то на някой друг), e пълна със предрасъдаци - човека ще има да сърба ограничения за много неща и дори и няма да разбира, а на хората няма й да им пука. Друга ще ти е представата и асумпциите ако някой се свърже с теб и се представи за 'Стефан Димитров' например. Същото важи и за в други държави - въпрос на перспектива. Асумпциите и стериотипите ги има на съзнателно и подсъзнателно ниво - осъзнато или не.