Споделена история от В чужбина

Да замина ли?
Здравейте. В последно време нещо много ме тормози. Заспивам и се събуждам с тази мисъл.
Накратко на 27 години съм, работя в малка фирма. Не бих казала, че това е моето място. Работата е нова за мен и далеч от това, което съм искала да се занимавам. Не ми харесват колегите, да, разбирам се с тях, но си личи подмолното отношение. Заплатата е ниска. Като цяло не съм удовлетворена. От друга страна имам роднини в чужбина, които ми казват, че там е по-добре, и откъм заплащане и откъм начин на живот. И аз самата го усетих, отивайки на гости.
Това е дилемата ми, да замина или да остана тук?
Реално погледнато заминавайки нищо не губя, нямам кой знае колко близки хора, просто искам по-щастлив живот и по-добра реализация.
Благодаря на всеки, който е писал и е дал своето мнение :)

Коментари

1.   Здравей аз съм мъж на 30 и съм в такава дилема в момента.Работя такава работа,че едва ле ще има някакво развитие.Аз мисля да отивам към Англия поне ще пробвам.
Успех

2.   Още един се хвана на въдицата.

3.   Не си уточнила за коя държава ни питаш!? Кажи и ще ти отговоря по-конкретно.

4.   Според мен трябва да заминеш. Аз ако имах такава възможност нямаше да му мисля изобщо. Разбира се, има и позитиви, има и негативи, но с времето вярвам, че ще свикнеш. В Чужбина ще имаш по-голяма реализация според мен, а и ще изкарваш повече пари. Аз лично бих заминала, особено ако работя тук на минимална заплата и не ми харесват условията.

5.   Не знам какво се чудиш даже. Заминавай и не се връщай. Скоро и аз се махам.

6.   Какво чакаш? Заминавай и не се връщай! И ти като хилядите други се изнеси, за да спасиш собствения за*ник. Отивай в по-хубавата и уредена страна, но не забравяй, че не ти си я направила такава, а народът ѝ. Оплаквате се от живота и от липсата на нормални условия, а какво правите, за да го промените? ! Бягате! Вместо всички онези млади и кадърни хора, които офейкаха да се впрегнем заедно да си извоюваме промяната, всеки се спасява поединично, мислейки само за себе си, типично по български! А една птичка пролет не прави. На мен вече не ми издържат силите да се разправям с работодатели, институции и какво ли още не, докато опашката зад мен или ехидно се подхилва или гледа в пода. Вместо двама-трима да застанат до мен, при все, че и те са недоволни. Ще ни дават мизерните пари, защото има мрънкачи бол, които ще се съгласят и на по-малко, пък вечер на ракийка и салатка ще теглят майни на депутати и чиновници. Затова си заслужаваме съдбата, безпаричието и всяко унижение, на което ни подлагат!

7.   Учи езикът, пробвай защо не, прочети из нета каквато информация намериш. Особено ако роднините ти живеят отдавна не знаят много от новостите, като например актовете за раждане или граждански брак не се превеждат и легализират, както преди а е достатъчно да си извадиш многоезичен акт от общината, които струва 5 лв. бавна и 10 лв. бърза поръчка. Вземи си кодове за достъп на НОИ и НАП различни са и могат да ти спестят много ядове, освен справки, примерно може да получиш формуляр PD U 1 от НОИ по пощата на адресът ти в чужбина, и така да докажеш трудов стаж в ЕС и да получаваш обезщетение за безработица.
Като начало си вземи Европейска здравна карта от България, за да може при спешен случай да имаш право на здравна помощ, докато започнеш работа и имаш осигуровки.
Просто чети и учи. Илюзия е "розовият" живот в чужбина, но поне имаш близки.

8.   Заминавай, след като нищо не те задържа в България!

9.   Ти сама го каза, няма какво да губиш, иди поживей малко ако не ти харесва се върни. Сега губиш време, а това си е загуба.

10.   Щом имаш роднин в чужбина навярно не осъзнаваш каква късметлийка си и до колко това има огромно значение когато започваш ново начинание в друга страна. Не се замисляй въобще.

11.   Както сама си казала - нищо не губиш. Ако не ти хареса винаги можеш да се върнеш. Ако останеш в тази фирма, както си я описала, само ще загубиш. Аз също преди години започнах в подобна. За първа работа става, но за човек над 24-25 вече е време да си търси сериозна реализация. Имам колеги, които останаха да работят там и за 7-8 години не получиха абсолютно никакво развитие. Дори и заплатите им почти не мръднаха.

12.   Замини, и аз мисля да го сторя, имам чувството, че над България все едно се разпростряла някаква тъмна черна пелена, която я затиска като оловен пихлупак и скрива всяка надежда. Зъл мрак, угаснали звезди, тъмен непрогледен мрак, тази държава е прокълната.

13.   При близки е добре само, когато е за екскурзия ( според мен! )
Ако нямаш уредена работа и квартира или ако не знаеш езика на държавата и при близки да си след време ще искаш твое лично пространство, за да може да си обикаляш гола или да си пръцкаш, където си щеш и така! Смешно може да прозвучи, но наистина си е така! Работата в чужбина( освен ако не владееш перфектно езика и не си си намерила някаква яка работа) не е лека!
Успех мила!
П. с - коя държава? И имаш ли уредена работа?

14.   Заминавай и хич не му мисли 6 години съм в чужбина вече. Тъкмо си купих и къща, която в България тази мечта беше невъзможна имаме си и 2 деца вече за който държавата ни помага подобаващо. А не както в България всеки гледа да не смаже.... никога ве бих се върнал.

15.   Здравейте, благодаря на всеки, който писа.
Някои от вас ми писаха коя е държавата. Държавата е Австралия. Проблемът е, че да отида легално е необходимо да уча, което е скъпо. Ни желанието и мотивацията са големи. Ще ми трябва време, но ще направя всичко възможно да успея.
Към номер 6: Съгласна с теб, че една птичка пролет не прави. Но на мен ми омръзна да се подиграват с труда ми за жълти стотинки. А аз давам всичко от себе си и накрая една кръгла 0. Всеки има праг на търпение, моя за 10 съзнателни години е изчерпан.

16.   Авторке аз съм на 25 и също мисля за Австралия разликата между мен и теб е може би дали си готова на всичко? има кредити тегли от тука и замини като турист курсове по английски има за по 6, 7 хиляди долара получаваш право на работа и т. н. ако ли не пък оставаш нелегално по ферми или нещо после се жениш и пак си ги оправяш та всичко е въпрос на гледна точка и какво си решил да правиш :)

17.   Отношение, работа, система, всичко е по-добро, но се изиксва усилие и късмет. Не препоръчвам на хора, особено на по 25 години, да си оставят сигурната работа в България, за да бачкат по фабрики и почиствания, освен ако не са със 500 лева доходи и е все тая, дали ще са в голям областен град или чужбина или не са я закъсали и не им трябват пари, за да си изплатят дългове, лечения и подобни.
Тоест - освен ако не можеш да подпишеш договор за работа, който ти предлага поне средната за страната заплата, не спиш няколко седмици при твоя роднина, докато търсите квартира, по възможност през фирма, с изрядни договори и прочие... няма смисъл. Е, ако ти харесва държавата и се влюбиш в някого или нещо (примерно, един познат се влюби в платноходството и сега живее в Порто), тогава може би е различно.

Не се хващай на "временна" работа в почистването, миенето или разнни поточни линии, докато чакаш на "временната" си малка и нещастна квартирка, за която си даваш половината "временен" доход, че ще стане доста перманентен.

18.   17

Кой по дяволите си ти че да казваш на някой какво да прави или какво ще му се случи в живота? Ми кой ти каза че на някой му през ония къде точно спи? Мен ме устройва една стая с легло или апартаментче за бакпакърс туристи, и после работа няколко часа без значение каква за доходи и плажа и т. н.

Парите са само средство и за мен лично е без значение как ги изкарвам

Всеки с целите си :)

19.   До номер 6. Защо да не замине жената? Една птичка пролет не прави, хората тук не са обединени, злобеят си един на друг и не си помагат. Всеки гледа как да те прецака и предаде, аз мисля да замина също в чужбина и да уча там. Може и да работя, не искам да съм в тази държава. Тежко ми е, трудно е но защо да мисля за другите и за моя народ? Нали им виждам отношението, всеки те гледа в джоба и гледа как да се скара с теб. И за какво да се боря? За тези хора ли? Да, има и кадърни хора тук и ме боли за тях, за нашите, за градовете и селата които рухват но.. Аз сама държава не мога да оправя. Докато хората не се обединят ще сме на този хаус. В чужбина не е толкова хубаво колкото в родината, но хората са други. Е зависи и от държавата, но по злоба бас, че българите водят!