Споделена история от В чужбина

Къде е по-добре? Украйна или Беларус?
Привет. От няколко дни се колебая, след като завърша 12 клас(сега септември ще съм 12 клас) къде да отида да работя и живея за постоянно. Дилемата ми е между Украйна и Беларус. Виждал съм снимки от Беларус и брат ми е бил там и казва, че е много красиво и приятно. Но все пак бих се радвал да чуя отзиви и от хора, които са били и в Беларус и в Украйна. Поздрави! :)

Коментари

1.   И аз съм като теб, само че искам да живея в Украйна, не се колебая, само че ще трябва виза и паспорт. Тя е много красива страна, но да ти кажа, не ходи където е : Донецк, Луганск и Харков, защото там май все още има военни действия от руснаците. Иначе украинците са добри хора, отнасят се много добре към нас. Относно работа и живот не мога да кажа, защото не съм живял там, но мечтата ми е да се преместя в Украйна и да създам семейство.
Поздрави :)

2.   Ти имаш ли и най-малка представа какъв е там живота?

3.   Държа само да кажа, че не искам коментари от сорта на ''В Беларус е комунизъм и диктатура'' Хич не ме интересува каква е формата на управление и вашите политически виждания-искам мнения за хората, за самата страна и за манталитета и на двете държави. -Автора

4.   Ако искаш в руска република, отиди в Русия. Това е оригиналът. Украйна и Беларус за Русия са точно както Македония е за България.

5.   Пробвай в Молдова, също така може да се замислиш и за Русия, в Сибир съм чувал също, че е доста красиво....Абе хора, какво ви става...?

6.   В Минск средната заплата е 700 лв, а не е по-евтино от София. В Киев средната заплата е 600 лв, а наема на гарсониера е 800 лв в центъра и 400 лв извън центъра.

7.   До номер 5: Като не ти харесва изборът ми не коментира,ако искам и ще отида и в Бангладеш :)-Автора

8.   Каква украйна, милиони украинци вече са се изнесли. Минаха нашия път по бързата лента. Бб

9.   Номер 4 не разбирам какви ги говориш, какви оригинали какви ментета. Ние обичаме Македония и Русия обича Беларус. И каква е логигата сега?

10.   Здравей. Живея в Киев от една година. Мога да ти дам мнение само за хората тук. Масово са страшно злобни и някак наплашени. Навсякъде, във всеки един магазин те гледат като престъпник и крадец. И тук хората просто не разбират от хумор, просто няма такъв. Имат си само едно разбиране за визия, външен вид и модел на живот. Знам, че заплатите са много ниски, а храната и стоките никак не са евтини. В метрото е направо страшно, чакаш на опашка за да стигнеш до ескалатора или изхода.
Като цяло атмосферата в града е много потискаща.
Приятелства е трудно да започнеш, даже невъзможно, хората са страшно затворени и стереотипни. Жените са просто отвратителни, без характер, личност, като някакви проститутки и само се предлагат на някой и му гледат парите.
Преди да се установиш някъде, проучи какви са местните хора,, защото това е едно от най-важните неща.

11.   Гледам много клипове в ютюб, в Беларус е хубаво, но заплатите са много ниски и каква е гаранцията че ще те вземат на работа? Украйна беше хубава страна, но за последните 10-15 години се превърна в тотална кочина, отделно фактът, че се фашизира до неузнаваемост, там могат да те пребият за това че говориш руски, а полицията не само няма да се намеси да те спаси, но дори може да помага на фашизираните неонацисти

12.   Ами авторе, странно е. За красиво - то навсякъде е красиво, по-точно навсякъде могат да се видят красиви сгради, природата е красива навсякъде. Питаш какви са хората и манталитета, като не знаеш, тогава как реши точно там, какво точно те привлече?

13.   Това се казва избор за живот - да идеш да живееш някъде базирано на 'красота' и снимки. Иди се разходи - планетата е голяма. Има много хубави места и в България и извън нея. Държавите са физически граници базирани на система която е кодирана във човешкото съзнание и представата му за чувство на принадлежност. Природата, планетата и другите живи организми различни от човека, не спазват тези наши човешки граници. Има красота навсякъде.

И двете държави иначе са бедни. Зимите са сурови - летата по-балансирани. Климата е явление което ние сме изградили като сезони за нашата си представа. Не знам как иска някой да живее някъде, без да не се интересува от политиката в страната. Та то от там идват и правата ти, особено като чужденец. Сега как ще те третират въз основа на стериотипите си и вижданията си различните индивиди е друг въпрос. И Беларус и Украйна са по-бедни от България и за това им се струва на хората и че е по-евтино и нормално. Във Украйна изкарват почти 3 пъти по-малко от във България. Има над 1 милион които са се изнесли във Полша за да работят, защото там заплатите са по-високи и могат да живеят по-добре. Щом във Полша имигрират, представи си. Това е като при нас във Русе, където пращат работна ръка чак от Мексико за да покриват някои заводи където българи не искат да се занимават със отрови. Имаш много да учиш. Ти и опит нямаш щом си 12-ти клас. Още има да сърбаш. Каква работа би могъл да вършиш и ти не знаеш. За екскурзия ако е ще си готов - иначе за друго има да проучваш искаш ли или не, защото без написано домашно само глупак ще тръгне да се профука.

Успех иначе!

14.   Нищо лошо няма нито в Украйна, нито в Беларус, нито в Бангладеш, само трябва да измислиш как ще се издържаш и дали имаш толкова акъл, че да изкарваш достатъчно пари, че да живееш добре. не е задължително да си кой знае колко образован, а достатъчно умен. Ако си умен навсякъде по света ще живееш добре, ако си прост на всякъде по света ще живееш зле това е истината.

15.   До номер 14, пиша това, защото ми писна да чета тая глупост в този сайт. На никой работодател не му пука колко си умен, трудолюбив и т.н. по принцип. Интересува го вършиш ли добре (и колко добре) конкретно това, за което те е наел, може ли, или не да намери човек, който да го прави по-добре, по-бързо, по-качествено и т.н. Ако човек ще прави свой бизнес, трябва да нацели точно от какво има нужда пазара на конкретното място, в конкретния момент, да "предвиди" дали няма да има и други желаещи да заемат тази "ниша" и как да им попречи. Трябва и начален капитал.
Съжалявам, че пиша не по темата, просто вече тая глупост ми идва в повече.

16.   15, не съм 14, но това не променя факта, че автора в Украйна трудно ще живее със заплата 600 лв и наем 800 лв. Когато си ученик, не се замисляш, че за да живееш някъде, трябва да намериш начин да изкарваш пари поне за наем, сметки и храна. Дори и в България стандарта е по-висок от Украйна. Нито климата им е по-хубав, нито хората.

Подозирам, че автора е дете на комунисти и иска да емигрира във върла бивша соц. страна, за да покаже на подсъзнателно ниво колко грешат демократите и колко са били прави комунистите. От малък са му набивали колко е лоша демокрацията, та е останал с някакви романтични представи за бившия соц. блок. Ако беше така, нямаше няклко милиона украинци и беларуси да са гастербайтери на запад. Запада може да не е перфектен, но не може да се сравнява с Украйна, без да обиждам никого. Украйна не може дори и с България да се сравнява. Иначе нямаше толкова украинци да идват да учат в България и да остават да живеят.

17.   От н15 до 16, прав си, точно затова го написах това, че не е вярно, че ако си бил умен и трудолюбив, можело да живееш добре навсякъде.

18.   16, Aвтора е. Ще ми обясниш ли, дори родителите ми да са с леви възгледи, какво от това? Ще кажеш още малко, че не заслужават да имат мнение. И това ''набиване'' по-скоро в твоята глава са го правели, като толкова не ти харесва изборът ми недей да коментираш и да изказваш неподготвен мнение. Нито ме познаваш, нито нищо. Това, че съм избрал бивша соц-страна и въобще, страна, която не е САЩ, Великобритания или Германия, откога ме прави според теб върл комунист? Бих се радвал да посетя и тези Западни държави, които дадох за пример. Но относно теб, такива ''фоби'' и ''фили'', в случая ти си ''фоб''.. Така сте ми писнали, че за всяка тема намесвате историята и идеологиите. Защо този комплекс от социализма от твоя страна? Да не си се комплексирал, за дето вашите си пазят партийните книжки? Имам такова подозрение.

19.   18, спокойно не се пали. Имах предвид, че тези държави нищо особено не могат да ти предложат - нито като стандарт, нито манталитет, нито климат, нищо. И мисълта ми беше, че би било глупаво да ходиш там само oт романтични чувства към соца.

Но щом не е това причината - ОК. Извиняваме се, няма нужда от такава пресилена реакция.

Питаш къде е по-добре и аз ти казвам, че никъде от тези двете не е добре. И не е, защото е диктатура или соц. Просто тези държави няма какво да ти предложат.

На теб сега не ти се налага да си вадиш сам хляба и затова ги идеализираш, но отиди и поработи там и после пак пиши колко е хубаво. Ако тук е бедност, там е 2 пъти по-голяма бедност. Ако намериш начин как с 600 лв заплата да плащаш 800 лв наем, върви.

20.   От 14 чакайте бе хора да съм ви казал че е нужно да си работник или работодател. Ако е достатъчно умен да не го хванат и кибер измамник може да е и банков обирджия или просто да се откаже от материални блага и да живее бедно сеейки си 10 домата и отглеждайки 15 овце. Защо сте все толкова ограничени и мислите че вашия начин на живот е най-правилния?

21.   Привет,
аз съм роден в Русия, но живея от 20 г. в България, но след разпадането на СССР ми останаха роднини в Беларус и ходя всяка година почти, последните 5 съм там за по 1-2 месеца всяка година без изключения.
В Украйна съм бил около 10 пъти, но мнението ми е необвързващо никого - Беларус е най-добрият избор между Русия и Украйна.
ПРосто няма какво да се сравнява, в Беларус има ред, чистота и стандарта на живот е много по-добър от Украйна.
Вече може без виза да отидеш в Минск за 5 дена, билета е 300 евро - отиди, разгледай и прецени.
Украйна е във война и всичко е свързано с нея там, страната е бедна и си личи и по хората и по всичко. Абе неприятно място е, бандитска и бедна работа е.
Беларус има много малко общо с нея и Русия, по-скоро бих я определил като прибалтийските държави, а в някои неща като Германия. Минск е един супер красив, чист и подреден град.
Най-много ми харесват на мен жените и самите хора, по-позитивни са от руснаците и нас.

Не правя реклама, понеже аз самият не живея там, а тук, защото пък тук можеш да правиш по-лесно бизнес, което правя от там.
Всеки си знае какво иска да прави де.

22.   Имам приятел от Беларус той живее в България и е роден тук, майка му е от Беларус. Не е много добра страната, бедни са. В Украйна има война в Източната част, в Харков няма. Но ако говориш на украинците на английски език няма да имаш проблеми.

23.   Авторе подкрепям те с 2 ръце. Живял съм 4 мес. в Одеска Област, по-напред са от нас. Вярно е, че заплатите им са по-низки, обаче и разходите са такива. За 1-стаен апартамент наем-75 лв., централно отопление зимата-около 18 лв на месец). Хората са много по-отзивчиви и дружелюбни, няма я българската злоба и завист! Естестествено,че има и недостатъци,никъде не е идеално... Обаче според мен най-важния показател е един: Ако поживееш там няколко месеца ще осъзнаеш колко много си пропуснал и изгубил от живота, раждайки се и израстнал в Бълхария ! Давайте хейт!