Споделена история от В чужбина

Щастие и успех в България
Здравейте, искам да се консултирам с Вас.
Аз съм на 19 години, май месец завърших 12-ти клас. За мое огромно съжаление не съм 100% българин, от влашки произход съм.
Майка ми е циганка, а баща ми влах и това ме терзае, защото се срамувам от това. Не приличам нито на майка ми нито на баща ми, те и двата цял живот работят като ратаи, образованието им е основно.
За мен и двамата са най-добрият пример за това какъв не трябва да бъда аз, и наистина искам да съм нещо по-различно от това, което са те. Не ме разбирайте погрешно, не казвам нищо лошо за тях, но...
Аз не съм израснал в циганските гета, никога не съм живял сред циганите и не изповядвам техния манталитет.

В момента съм при баща ми в Англия с цел да науча английски хубаво, защото това с което искам да се занимавам го изисква. Записах се в СофтУни (колкото и да го плюят, си има хубави страни) и това, което ме мъчи е:
В България ще мога ли да живея нормално, без хората да ме сочат с пръст, да живея в нормално общество.
Знаете, че в България има ужасно много негативизъм и хората не са така добронамерени. Медиите бълват само негативни неща, това станало - онова станало...

Не знам дали си струва да се върна в България и да се боря с този неприязън на хората и да се опитвам да живея нормално или да скитам по света, докато не си намеря мястото, защото определено не чувствам, че мястото ми е тук в Англия.
Програмистите в България са добре платени и шансовете ми за стабилен доход е почти гарантиран, но парите не са единственото нещо, което е нужно за щастлив живот.

Според вас, ако се върна ще мога ли живея като нормален човек. Да живея като един достоен българин и хората
по-улицата да гледат на мен като на равен?
Какво на правя - да отвръщам на хейта с хейт ли - не ме устройва. Не смятам, че съм лош човек, не бих сторил лошо никому, но се опасявам, че там - в България има хора, които биха ми го сторили на мен.

Извинявам се ако съм натоварил някого излишно с моите екзистенциални терзания.

Коментари

1.   Ще ти кажа една тайна. Етноса е нещо което винаги съм поставял под въпрос. Няма хора със абсолютно еднакви гени. Дори сред българите, има хора със по-тъмна кожа, по-светла ; руси, кестеняви, черни коси ; светли, тъмни очи.. гените няма как да се разпределят по равно измежду популацията. Ние сме се миксирали с векове. Това важи и за други народи.

Какъв цвят ти е кожата няма значение ако си добър и достоен човек. Цвета на кожата, очите, косата се определя от меланина който тялото произвежда. Това са неща върху които нямаш контрол. Както например аз и много други, като деца сме имали руси коси но после са ставали кафеви или кестеняви - меланин.

Идентичноста вече е друго нещо. Това е чувството за принадлежност на човек към нация, организация, футболен отбор ако искаш. Това е езика който се използва, културата и традициите които се следват, историята която обединява хората. Ти ако се възприемаш като българин си българин. Разликата при теб е че родителите ти за разлика от нашите се определят не със идентичност българи, а влахи и роми. Ако манталитета ти не е на ромите и не говориш техният език, не изповядваш културата, музиката им, празниците им и т. н., а изповядваш българските, значи може да се определяш като българин??

Виж колко хора със идентичност българи пък слушат ромска музика и танцуват на нея, а в същото време злословят срещу ромите. Тези хора с които имам една националност и се определяме като едни и същи да не би да имаме общо? Те избират към коя култура да се интегрират.

Идентичността е сложно нещо. Особено за миксираните понякога и особено, страдащите от репресия. Репресия ти изпитваш във България, но изпитваш и във UK. Във България те притеснява потеклото ти с което се идентифицираш, а във UK си имигрант, чужденец, със друг етнос, имащ различна култура, говориш със акцент, името ти може са е чуждо.. неща които са норма за всички.

Хората като цяло не се разбират и за това има и чувство на уникална дискриминация за всеки. Тя се базира на раса, религия, етнос, сексуална ориентация, възраст, увреждане (недъг), националност, полова идентичност, пол (както жените биват дискриминирани по най-различни начини спрямо в коя държава са на пример, налагайки понякога различно заплащане мъж-жена, ограничаване от извършване на определени професии поради пол и прочие).

Чувството за дискриминация ти е уникално като индивидуална личност, а това е нормално и се случва при всеки. Съветвам те да прочетеш материали за идентичностите, тъй като твоят проблем е свързан със принадлежност, което допълнително те обърква.

Хубаво е че искаш да научиш и английски и искаш да добиеш квалификация и професи. Учи и се образовай. Това ще ти даде тласък за уважение.

2.   Имам само един въпрос: след като си вече в Англия с баща си, каква е причината да искаш да се върнеш в България? Личи си че си интелигентно момче, така че лесно би се интегрирал в друго кътче на света. Виждам, че произхода ти много те притеснява, а е добре известно че в милата ни родина снобарството и расизма са доста популярни... в другите държави където е бъкано с хора от близо и далеч са вече привикнали да са толерантни... какво те кара да искаш да си в Бг?

3.   Де да бяха всички цигани, като теб... От друга страна ти да не мислиш, че аз като съм бял и хубав всичко ми е по-мед и масло? И аз не се социализирам, пари колкото за основни нужди и т.н.

4.   Не се връщай.
Сериозна съм.
Тук положението така или иначе се влошава.

5.   Пич, в IT-средите няма цигани, няма българи! Добър ли си - всички ще те уважават и ще са ти приятели!
Последните 2 години имам често работа в Нигерия. И съм единствения бял човек на много километри наоколо. В началото бях стресиран, понеже съм израсъл по времената на социализма и в детството си една чернилка не съм виждал. Мислех си, че са расисти и ще ме гледат накриво. Обаче установих, че са абсолютни пичове. Нямат лошо към никого. По цял ден се хилотят и измислят разни майтапи. Но когато тропна по масата, че трябва да се свърши нещо спешно - веднага се задействат. Имат ми доверието и уважението.

Добър избор със СофтУни. Поне хляб ти дава веднага в ръцете.

Аз примерно нямам нищо против циганите, стига повечето от да не са толкова крадливи, лъжливи, пакостливи, антисоциални и ограничени в главата. Ако ти не си като тях - нямаш грижи.

6.   Щом се чувстваш по-добре в Англия, стой си там. Успех!!!

7.   В бълхария от година на година става все по-добре и по- добре..... За 2% от населението.....

8.   Аз съм номер 3 и ще добавя, да търсиш хора с твоя мироглед и място, където не те дискриминират. Неудобството е, че за да намериш тези неща трябва първо да пробваш, няма табела "свестни хора" или "толерантен град (квартал, улица, съседи)". Търси. Всеки търси нещо или чака да му падне наготово отнякъде.

9.   От Автора:
Към номер 2 - не знам каква е точно причината да искам да съм в България, просто усещане.
Това, което виждам аз е че все още има качествени хора, които не са потънали в безверие и невежество, а се опитват да правят нещо смислено.

10.   Щастие едва ли.
Успехът е запазен само за "нашите" хора.