Споделена история от В чужбина

Местим се много далеч
Здравейте! Аз съм уплашена, ще се местим извън Европа, езикът ми е чужд и не знам ни дума, религията не е християнство. Иначе съм общителен човек, не срещам трудности с новите запознанства. Имам много роднини тук, приятели не толкова... Не знам нищо за тази страна и културата ѝ. Опитам се да се успокоя, но заминаваме скоро - учебната година започваме там с брат ми - не знам как ще уча, нито знам разпределението на учебната година и часовете... Обожавам България, знам, че ще ми липсва ужасно! Страх ме е, но това е истината. Имаме котка, дали ще можем да я гледаме и там? Предполагам, но как да я транспортираме? Имате ли някакви съвети, може ли някой в същата ситуация да пише как се е чувствал и какво е направил, за да се успокои. Ще съм безкрайно признателна при публикуване и коментиране на историята! Благодаря за вниманието...

Коментари

1.   Сайта е анонимен. Всяка държава е различна. Напиши за къде става на въпрос.

Всичко ще е наред не се притеснявай от различното и новото.

2.   Кажи точно къде се местите. Няма как да ти дадем съвет без да знаем за коя страна става дума, защото съгласи се, едно е да си е Латинска Америка, друго е да си в Китай, трето- в Африка.

3.   Япония!
Авторката.

4.   Щастливка! :) Отиваш в Рая, знай само това и не си и помисляй да се връщаш пак в България! :)

5.   Помоли родителите си да те оставят в България докато завършиш.

6.   Уви, номер 5, но те до супермаркета не ме пускат, никога не биха ме оставили да остана сама в България! Помолих ги да остана с роднина, ама пак не... Помогнете, моля ви!
Авторката

7.   А защо не гледаш на това като на възможност?

8.   Във Япония живота е различен. Ще се обогатиш със тяхната култура, което ще ти даде тласък във живота. Погледни го така, казвайки си точно това. Родителите ти трябва да са образовани щом ще се местите там, така че това е голям шанс и за тях и за теб. Това е една от най-развитите страни. Ще научиш японски във пъти по-лесно като си там. Този език ще ти отвори много врати за щастие във бъдещето. Знам че се страхуваш от новото, но ти си адаптивна а шанса който ти се предоставя е един на милион. Знай че си спечелила все едно от лотарията. Някой ден всичко ще ти се върне във положителен план. Просто ще можеш да видиш разликата след време!

Иди и бъди щастлива и успяла!

9.   От №5. Искрено съжалявам за теб. Мога само да ти кажа, че не постъпват правилно, но пък какво от това? Наистина нищо не можеш да направиш. Преди пълнолетие трябва да се подчиниш на родителите си.

Относно чуждите "съвети". Това са просто блянове за лесен живот в една прехвалена далечна мечта. Икономическата емиграция винаги води до социалното дъно, независимо за каква държава става въпрос. Надявам се родителите ти да са дипломати или някакви други временно пребиваващи в тази страна.

10.   Номер 7, не мога да гледам на това като възможност! Номер 9, ти си като мен, добър коментар!
Авторката.

11.   От номер 7: Ами авторке, тогава как да ти дадем съвет като ти не приемаш такъв? И аз щях да се притеснявам, ако нашите ми бяха казали, че ще се местим на другия край на света, това е нормално, но замисли ли се, че така ще научиш език, който много малко хора знаят и то по най-ефективния и бърз метод, с постоянна практика, така, както си научила и българския някога. Замисли ли се, че с японска диплома един ден ще можеш да изпъкваш сред всички останали кандидати за дадена работа извън Япония. Щом обичаш България, можеш да се върнеш един ден и да направиш нещо за народа си, например да инвестираш. Може пък там да ти хареса много повече и да останеш.
Не съм от хората, които казват, че няма за какво да се съжалява в България и че тук всичко е лошо, но образованието ни специално е ... (ще си спестя епитетите). Така че дори само заради това би трябвало да се радваш.
За това къде и как ще учиш там и за котката - ами за всичко ще си има съответна процедура, не съм запозната за съжаление, но родителите ти би трябвало да са.