Споделена история от В чужбина

Истанбул или Испания
Пред дилема съм. Приятелката ми тази година завършва университет и се мести в Испания, с испанска гимназия е. Аз имам още 3 години. Неведнъж съм получавал предложения да замина с нея за Испания и да продължа да уча там. От испански обаче и понятие си нямам, никога не съм го учил и не мисля, че имам работа там. От друга страна много харесвам Истанбул, а тя не. Само че пък там буквално ще трябва да прося, защото нямам идея каква работа мога да намеря, макар че е огромен град. Добрата новина е, че имам година за размисъл.

Коментари

1.   Брато, Турция в момента навлиза в икономическа криза, парите им буквално след 2 статуса на Доналд Тръмп в социалните мрежи загубиха половината си стойност. Хората са полудяли, горят долари и чупят айфони докато крещят "Аллах акбар". Не се бъзикам, има клипчета в Интернет, може да видиш. Сигурен ли си, че ти се ходи в Истанбул?

2.   Аз бих избрал Испания, все пак е в Европа и е по-цивилизована според мен.

3.   В махалите на Инстанбул може да те набият и ограбят, докато Испания е красива страна с добри хора.

4.   Не знам как е в Турция, никога не съм била там дори и на почивка въпреки, че бих искала и вероятно скоро ще посетя.
Но живея много години вече в Испания. Зависи и все пак града в който смятате да учите, предполагам в Мадрид.
Шарен, милионен град, койъо никога не спи. Има всичко за всеки. От огромните спокойни паркове ( потърси например видева за parque Retiró Madrid) прекрасна (за мен) архитектурa, , рок и джаз клубове на ниво т. н. до места за алкохол, дрога и секс на "корем".
Няма расизъм, та тук е пълно с хора от цял свят.
На Майорка също е добра опция защото ще имате възможност и двамата поне за сезонна работа из хотелиерството ако знаете някой от тези езици-испански, английски, немски или руски.
Освен това е много красив остров когато го опознаеш, невероятни заливи, е, и от претъпканите комерсиални плажове, но има и много съвсем спокойни местенца с малко хора, без музики и барове наоколо. Има и планина с места за барбекю, разходки и синергизъм. Пещери т. н.
Не мога да правя сравнения с Турция тъй-като не познавам страната, но Испания ти препоръчвам със сигурност. А езика се учи много лесно и бързо, бих казала, че е най-"лесният" език от 7 които владея.
Просто си подбирам средата тук!
Успех, каквото и да решиш!

6.   Човек, къде ще се навираш в Турция? Имат 2-3 цивилизовани града, останалото е село с манталитет от XV век. Испания е Европа. Турция е екзотично място за екскурзия, но аз не бих живяла там.
По-добре Испания. Голяма страна, има възможности за работа. Не ги слушай тия дето викат че нямало работа. Да, няма работа за хора без образование или с някакво начално. Но ако човек си има специалност или поне е умен и има желание да се научи, ще се уреди. Не е лесно, вярно. Но не е невъзможно. Познавам българи които много добре са си уредили живота. А и аз не се оплаквам. Много бачкам, 6 дни в седмицата. Но пък не гладувам, плащам си обучението а и ми остават пари за някое удоволствие.

7.   Модерна европейска държава с готини хора или изостанал азиатски султанат? Кое избираш?