Споделена история от В чужбина

За хора работили в Германия
Моля кажете как стават нещата с намирането на работа от България? А също ако е възможно препоръчайте някаква агенция намираща работа на българи в Германия от която да сте доволни, в смисъл да няма опарени поне. Интересува ме доста и какви са опциите за работа там без немски. Има ли начин човек първо да види на каква работа и в какви условия ще работи, преди да замине, или винаги е на късмет?

Коментари

51-57 от 57

52.   От всички коментари най-верен е №8. Това е самата истина. Аз се прибрах от там миналата година. Сега съм със заплата от 1200 лева и тук живея много по-добре отколкото в Германия.

53.   36 знам градове в Германия с по-малко мюсулмани. Иначе като резервни варианти Полша, Унгария, Испания и Ирландия. Вече знаеш английски, испански се учи лесно. Полския е по-труден, но поне някои думи са подобни на българските. Унгарския е яко труден.

54.   До 51 от 38
-Чистене в ресторанти или в супермаркети.
- става дума за вечерно училище от 17:30 до 22:00 часа
-за тарифите: IGBCE ( Industrie Gewerkschaft- Bergbau, Chemie und Energie). Имат си според зависи какво си завършил Entgeldgruppe 1 bis 13. Аз правя в момента Ausbildung като Chemikant. Погледни в youtube какво правят. Получаваме коледна премия 95% от заплатата, Urlaubsgeld 1100€ горе долу и Gewinnbeteiligung според зависи какъв си по професия и колко печалба има фирмата ама горе долу за Chemikant е към 4000-5000 €. Заплатата почва от Е6 и след 3 години се покачва на Е7 и това е между 3000 и 3200 €. ВСИЧКО ДОСЕГА СЕ СМЯТА БРУТО, А НЕТНА ЗАПЛАТА Е СПОРЕД ЗАВИСИ КОЯ КЛАСА СИ. Аз ще работя в смени и ще получавам Zuschläge. За нощна е 25%, за празници е 150% и за неделя 100 % ако не се лъжа.. Има табели и тези неща се изплащат чисто и без облаган данък.
Като събера всичко и го разделя на 12 месеца, средната заплата в началото е към 3000 чисто и след определено време се покачва, както и с квалификациите. РАЗБИРА СЕ СТАВА ДУМА КАТО ЗАВЪРШИШ AUSBILDUNG-А.

За тея, които не вярват: не ми и дреме. Просто се пита и споделям. Бих се радвала, ако някой също толкова мотивиран си оправи живота и се чувтва добре тука. На който му е по-добре в България-радвам се, но просто ние нямахме избор и емигрирахме. Просто няма нужда да се злобее, кой къде е и какво прави при условие, че на всеки му е добре.
П. С. За хейтърите... Пиша си от телефона и нормално е някъде да имам правописна грешка, да съм се изказала неправилно или просто, защото ме мързи да пиша 2 часа да не съм пояснила с цял роман за какво става дума а само повърхностно да съм написала.

56.   Въпрос към 54-ти.
Здравей. А от тези пари колко успяваш да спестиш накрая, като си платиш квартирата и останалите разходи? Налага ли се да чистите кенефи? Задължително ли е да знаете немски?

57.   До автора,
без немски език забрави.

58.   Въпрос и към 57-ми.
Добре, така казват повечето. Но как тогава се оправят там ромите масово отиващи в Германия. Едва ли са на социални помощи повечето, мисля че отиват там за да работят. Северин как избяга в Германия с БМВ? Не мога да си представя, че тия хора знаят немски.

59.   До 58 - ромите задължително ходят на курс по немски, много от тях работят вечер или нощем и може и да ви е странно, но научават доста бързо езика. Това е от личния ми опит на преподавател по немски в интеграционни курсове.
До 55 - радвам се, че си се устроила добре. Наистина в Германия, когато човек има професия, а твоята е хубава, има един много по-добър живот отколкото в България. Проблемите почват, когато започнеш да печелиш прекалено много. Данъкът стига до 43 %. Имам колежки, които си обичат работата, но си остават вкъщи като домакини, защото не искат да работят за чест и слава и да подкрепят социалната система в този и вид. Мой колега пенсионер, който преподаваше просто от любов към работата, се отказа в мига, в който му дойде известието от данъчните, че има да доплаща за годината 9. 000 €. Разбира се става въпрос за съвсем други професии, за които трябва да си Akademiker. След един Ausbildung, няма как да достигнеш такива доходи, че да се плашиш от такива данъци.

51-57 от 57