Споделена история от В чужбина

Офис мениджър
Здравейте, аз съм 12 клас. Искам да уча за офис мениджър. Някой, който е запознат къде се учи за тази професия, с какви предмети се кандидатства какво се учи има ли реализация каква е заплатата, колко години се учи и ако завърша обучението тука за офис мениджър ще си намеря ли работа в Германия или друга държава? Няма кой да ме информира и питам тук. Много ще съм ви благодарна ако ми кажете. :))

Коментари

1.   А ти знаеш ли какво значи това или просто ти звучи "хубаво"? Офис мениджър може да се преведе като секретарка. Или не си чувала за секретарки?

2.   Да ти кажа честно, такава специалност офис менъджър няма до колкото аз знам, може да запишеш мениджмънт или маркетинг. Може да изучаваш тези специалности във всеки университета в който има икономически специалности. Във Софийски университет със сигурност ги има тези специалности, просто се разрови във сайтовете на университетите, но имай едно в предвид за тази професия няма много реализация тук в България или поне няма да е това което си представяш, задължително трябва да знаеш английски ако искаш да работиш такава работа. Прост пример ти давам преди няколко месеца завърших бакалавър маркетинг и работа няма, не мога да намеря, защото ми искат стаж, а стаж няма как да имаш ако учиш 4 години редовно. Моят съвет е да се ориентираш към друга сфера в която има недостиг на кадри и се търсят, вече е препълнено от икономисти, които работим като продавачи накрая, защото няма работа за нас, а ако има трябва да си връзкар за да те уредят. Другият вариянт е вашите ако имат пари заминавай да учиш някъде в чужбина, все повече се търсят такива кадри, но ако това не е опция за теб може да запишеш за инжинер примерно или ит специалност. Успех ти желая, но пак ще ти кажа като човек вече препатил от грешен избор, не записвай икономика.

3.   Какво е офис мениджър?

Това е много широко понятие. Каква индустрия покрива? Какъв вид дейност извършва и със какво се занимава? Услуги ли се предлагат или е сегмент (отдел) покриващ организация фокусирана върху продукция / продажби?

Офис средата винаги се различава спрямо организацията, нейният размер и функции.

Това което искаш да учиш е Бизнес Мениджмънт според мен. Това което съветвам много хора е да учат Бизнес. По този начин ще добият генерално понятие как функционират, оцеляват, конкурират, иновират. Четенето на книги му е майката. Имаш ли знания / идеи можеш да търсиш нисша където да рязвиваш собствен бизнес и предлагаш свои услуги / продукти. Ще се научиш как да анализираш пазар, консуматорски нужди, конкуренция. Ще се научиш на маркетинг и реклама.

Всъщност нищо от тези неща не е задължително да се учат във институция. Има много книги и от теб зависи.

Каквото й да учиш Бизнесите покриват много сегменти. Чети книги.

Реализация в чужбина зависи от това колко добър е човека, какво образование има, колко добре владее езика, какъв опит има (защо да изберат един човек пред друг - със какво повече един е по-добър от друг? Със какво повече би изпъкнал един човек? ). Просто следва много работа. Коюто иска развитие трябва да извървява доста дълъг път на допълнителна работа и преквалифициране.

Офис средата не е всичко. Това може да е само сегмент. Зависш от организацията и мисията й на пазара. Плюс това пазара може да се променя и еволюира.

Успех!

4.   За офис мениджър не се учи. Като завършиш направо кандидатствай във фирмите. И без това гледат дали си хубава и колкото си по-млада всъщност шансът за по-висока заплата е по-голям.