Споделена история от В чужбина

Белгия или Ирландия
Здравейте, имам диплома от Холандски университет по Икономика и бизнес (но следвах на английски). Чудя се в Белгия или Ирландия да търся работа? Белгия ми се струва по-лежерна от Холандия, там хората са по-забързани. Но в Белгия най-много ми харесват градчетата на западния бряг като De Panne, а там има ли някаква работа? Често искат и френски, а аз го знам на ниво А2-Б1 най-много (уча Испански сега, защото ми е по-лесен и логичен). Холандски съм учил начално ниво, но се учи по-лесно от немски примерно. Някой живял ли е в Западна Фландрия? А Ирландия как е? Там май наемите са по-високи от Белгия. Но пък знам английски много добре.

Коментари

2.   Ще ти напиша откровените си мисли.

Според мен се запитай, къде и как можеш да се реализираш?

Опция 1 - Във Нидерландия си живял определено време вече. Искаш ли да научиш езика или? Ако да, след още някоя година можеш да кандидатстваш за гражданство. Дипломата ти ще местна и позната. Ако научиш език би ти се увеличила възможността за реализация на познат пазар от около 17 милиона души.

Опция 2 - Във Белгия ако идеш, работа по специалността по-трудно *според мен* би се намерила, докато научиш език. Това включва адаптация наново към културни норми, поведение и пазар от около 11 милиона души.

Опция 3 - Република Ирландия говори на английски. Както каза, ти говориш най-добре английски. Културните норми и начин на живот обаче биха се различавали със сигурност. Това ще рече че ще трябва да се адаптираш. Шофирането също е на обратната страна. Пазара обхваща около 4, 5 милиона души. Наемите също са високи и се пътува със кола обикновено. Плюса е, че Ирландия има нисък корпоративен данък и привлича много седалища на международни корпорации и бизнеси. Стандарта на живот иначе за тези със квалифицирана работа е обещаващ (според мен).

От 3-те държави съм бил само във Ирландия. Корк е втория най-голям град със население само от около 100, 000 души. Колкото по-малък обаче е пазара, толкова по-малко работни места има за избор обикновено. Опитай да направиш проучване обаче.

Въпроса е следният - къде искаш да идеш? Живота на човек от такъв кръстопът би се развил по всеобразни начини само от това къде решава да иде. Наистина направи проучване за да можеш да решиш Ти.

Другото нещо е че ще трябва да измислиш стратегии за добиване на опит по специалността във сфера която си избрал. Стажантство ли ще търсиш, доброволстване ли, контакти ли ще изградиш - какво ще правиш - ти ще решиш.

Позиции които би могъл да заемаш по специалността си биха били:

Актюерски анализатор
Счетоводител
Анализатор на данни
Икономист
Анализатор на Финансов Риск
Инвестиционен анализатор
Статистик
Стоков брокер или борсов посредник
Мениджър на отдел производство / продажби

Поне това са неща за които се сещам.

Аз завърших друго но във Англия. Смазах си задника да добия опит по специалността и да завърша със хубав успех. Прибрах се, след това се върнах. Вече над 2 месеца си търся все още работа. Расизъм има и дискриминация също, както и конкуренция. Трябва да проучвам първо компанията за която кандидатствам, същевременно да съумявам да се продавам, както и да говоря максимално чисто. Неща като имена, акценти се взимат под внимание за съжаление (Както във България).

Само мога да ти стискам палци.

Бъди амбициозен.

3.   Бих избрала Холандия пред Белгия. Но Ирландия си заслужава най-много. Много красива природа и приятни хора. Наемите не са по-високи от тези в другите Западноевропейски държави.

4.   2, ами тези професии са ми адски противни.

5.   От 2 до 4,

Според мен каквото предлага пазара и за каквото има способност да се конкурира човек. Освен, ако не си самонает? И пак тогава зависи от пазара и каква предлагаш.

Ако знаеш какво искаш да работиш се насочи към него? Все пак може и да е нещо съвсем различно?