Споделена история от В чужбина

Да си остана ли тук или да се пробвам в чужбина.
Привет, тук един младеж, тазгодишен зрелостник. Имам следния въпрос, който ми е дилема от доста време и искам да се допитам до хората, следящи сайта. Чудя се дали след 12 клас да остана тук в България, но да замина да работя по морските градове целогодишно, или да замина някъде за чужбина, защото знам английски бих казал на добро ниво и малко руски. От София съм и ми се ще да се отърва от столичната пасмина, наричаща себе си ''граждани'' и да замина някъде на по-спокойните морски курорти-Несебър, Синеморец. Но пък нищо не ми пречи да замина да се пробвам в чужбина. Объркан съм и не знам какво да правя, някакви съвети, също така подкрепящите идеята за чужбина, кажете коя държава бихте избрали и защо?

Коментари

1.   Имаш ли професия, сладурче? Кажи какво можеш да правиш и имаш съответния сертификат, за да ти помогнем!

2.   От сърце ти казвам и като приятел, бягай от българските курорти, не се забивай там, не знаеш какво е. Не си губи времето, давай към чужбина. Млад си, пътувай, сега е времето.

3.   Ако нямаш някакви умения ще станеш общак. Нискоквалифицирана работа и ще ти харесва, ще имаш достатъчно пари да си вееш байряка защото си сам. Лошото е, че няма да ти се иска да си сам цял живот и когато намериш някой, с който искаш да си, тя ще иска да има сигурност, да знае, че можеш да гледаш семейство. С нискоквалифицирана работа е трудно, неприятно и унизително. Колкото по-рано започнеш да се развиваш като личност, толкова по-добре. ''Тъпата'' работа на млади години е пагубна, губи времето ти в което можеш да учиш. На стари години се учи много, ама много по-трудно.

5.   Не ходи в чужбина! Извивей си младостта, поне до 22 години.

6.   Здравей, наборе и аз съм на същото дередже. Но да ти кажа честно повече искам да замина в чужбина. Докато съм млад ще се пробвам, давай и ти-риск губи, риск печели. Аз смятам за Германия, Холандия или Испания да замина, защото са по богати страни и са много по културни от нас ;)

8.   До номер 6. Здравей, приятел какво да ти кажа, в момента съм в Майорка. Миналата година завърших и аз ей така, давай пътувам. Дойдох, научих испанския, ама тея документи ми разказаха играта, живея при роднина и ако не е той ще съм на улицата. Обмислям прибиране в България. Знам, че като се прибера ще имам работа добре заплатена и съм на кръстопът. За документите тук се чака нещо от сорта на месец и нещо, през това време къде ще живееш, всичко е пари.

9.   Работил съм в Швеция. Работил съм за французи, германци, белгийци, шведи. Ако/като заминеш купи си една водка и я остави да те чака вкъщи. Може и бутилка вино или дори бира. Чака те огромно разочарование.

10.   Хората започнаха да се прибират от чужбина и да си търсят щастието отново в България, защото там се е превърнало в една мюсюлманска клоака, а ти на там си се запътил. Ако заминеш приготви се не за голямо, а за огромно разочарование. Питай другите които са се прибрали от там и те ще ти дадат най-точна информация.

11.   10, не знам къде ги видя тези, които се прибират. Напротив сред моите познати няма нито един върнал се, а доста (както образовани преводачи, банкери и лекари, така и не толкова образовани) заминаха последните 1-2 г., а преди бяха твърдо решени да останат. И като ги гледам, не се оплакват, че са там. Даже ми споделят, че там ги приемат по-добре отколкото в собствената им родина. Пък за стандарта на живот да не говорим, че е на светлинни години.

Само във Франкфурт заминаха шестима мои познати. Отделно две лекарки сестри (на които тук им плащаха умопомрачителните 850 лв заплата) и още трима съседи за Мюнхен. И това само в Германия.

12.   Авторе, ти се настроен да бягаш. Въпросът ти е само в коя посока да избягаш. Глупав въпрос. Опитай се да подредиш живота си, където е в момента.
Приятелят ми е от Белгия и работи като наемен работник в България. Сам прецени по-добре ли е в чужбина. №11, въпрос на личен успех е дали ще се справиш, не е виновна страната.

13.   11, Я се огледай и ще видиш и чуеш колко много българи са се прибрали и все повече продължават да се идват обратно!
Предполагам че нищо не си чул и нищо не си видял, защото сигурно не живееш в БГ и най вероятно не си и никакъв българин и просто за това ти плащат. Не забравяй че всеки тук познава хора които са биле или са още в чужбина и се знае какво е истинското положение. Истината вече излезе на яве и нито ти, нито другите шлякари като теб можете да заблуждавате хората!

14.   Здравей. Няма какво да губиш или да се страхуваш. Не слушай глупостите на разни хора. Слушай себе си и това, което искаш да направиш в живота, защото живота си върви светкавично. Бързо замини и скъсай някакви връзки с България и самата ситуация в нея. Така ще ти е по-лесно да се адаптираш към нова култура, език/езици и т.н. Успех ти желая!

15.   11 до 12

Не съм съгласен, поне съдейки по наблюденията си, въпросните хора в България не бяха чак толкова успешни, а в чужбина станаха. Лекарките взимаха точно по 850 лв в спешно отделение и никакво отношение. В Германия взимат няколко пъти по толкова в евро и има уважение към тях. Единия бачкаше като луд по 70 часа седмично за 1000 лв, които му ги даваха с 3 месеца закъснение, а на края спряха въобще да му ги дават и Инспекцията му показа среден пръст, защото шефа беше дупе и гащи с тях. В Германия взима 2000 евро с осигурена квартира и сметки при 2 пъти по-малко работа. Не виждам с какво тези хора са по-кадърни в Германия отколкото в България. За манталитета да не говорим, че е на светлинни години. Не убеждавам никого, просто констатирам наблюденията си. На мен също не ми е приятно, че държавата ни е такава и би ми било по-приятно нещата да стояха другояче.

до 13

Да ми плащат? Ти бъзикаш ли се? Сред моите познати няма прибрали се, а само заминали. Просто отбелязвам и не ангажирам никого. Може би съм случил на такива познати, не знам, но моите наблюдения определено не са в посока връщане.

16.   "Не забравяй че всеки тук познава хора които са биле или са още в чужбина и се знае какво е истинското положение. "

И какво е истинското положение? Моля, обясни!

17.   12 до 15
Не разбирам за какво ми ги пишеш тези цифри и бакалски сметки. Факт е, че както в чужбина живеят много българи, така и в България живеят много хора от западни държави. Ти просто не си се реализирал и търсиш причината някъде извън теб.

18.   Приберат се и включват телевизора и на екрана Боко тиквата и Корнелия лудата. Прекрасна страна с прекалено много мутри, чалга, простаци.

19.   до номер 17:
Познавате ли чужденци, които идват за живеят в България?
Голяма част от тях не работят и бягат от страните си, защото не им се работи, а там трябва да се плащат сметки. Някои си дават къщите под наем и с тези пари живеят като богове тук.

21.   Но. 18
Прибираш се и пускаш телевизора, но си избираш канали по които не пускат корумпирани политици и разни чалги и капути. Ако толкова ти се е пригледало, има много други канали с интересни програми. Избираш си средата и общуваш с хора с твоя манталитет. Намери си хоби. Занимавай се някакъв спорт - тенис, футбол на малки врати, ходи за риба... или ако ти доскучае вечерта, отиди в някое барче, в България поне има хубави жени...

22.   От №17: да, пиша за факти, които познавам. В областта, която аз работя имам много колеги от чужбина, защото работодателят ни е многонационална компания. Естествено заплатите, които се дават в българския филиал са по-ниски от тези в Западна Европа на същата фирма. Както вече писах приятелят ми е от Белгия и си плащаме наема като нормални хора, не се издържа от доходи от родината си. Познавам цифра такива хора, които живеят и работят като нормални хора, без да се оплакват за щяло и нещяло като българите. Много се ожениха и създадоха семейства тук. Това, което ги кара да емигрират е феноменът да избягаш от средата си, този същият, който кара българите да мрънкат и да се чудят къде да се дянат, само да не са в България.

23.   Заминавай! Виж нови места, срещни нови хора, друг манталитет. Няма какво да губиш, винаги можеш да се върнеш тук. Аз бях за 5г. и само спечелих от това -житейски опит, повече пари от тук, по - интересен живот от тук, нови готини хора. Сега не ме е страх да ходя никъде, грижа се за други хора тук, но някой ден, пак бих забегнала, дори и сезонно.

24.   Заминавай. Европа и без това се е напълнила с интернационални мастии. Пробвай се, но внимавай да не изтървеш сапунчето в банята, че току виж са те масажирали новопристигащите азиатски и африкански европейци.

25.   До 22: Съгласен съм с позицията ти, отдавна ми е ясно, че в чужбина не е рай, както го представят във филмите, само едно не разбирам - защо българки се хващат с чужденци, които са отскочили до България и не се знае колко ще стоят, не го разбирам този манталитет на българките да се слагат на разни небългари, някакво българско чувство има ли във Вас, нали от Вас се очаква да раждате българчета, и така се продължи българският род. Толкова ли Ви кефи поколението Ви да не е българско, а някакъв аморфен миш-маш, точно в стил държавите от които идват вашите "възлюбени"?

26.   25 - точно заради индивиди като теб българките искат да раждат небългарчета. Не ме интересува какво очакваш от мен. Аз очаквам от теб да се скриеш някъде и никога повече да не пишеш по форумите. Ясно?

27.   До 25

Аз съм с "небългарка". Забовно ми е. Малко разнообразие. Не им знам още морафетите. Партньорите са за това - да се забавляваш с тях.

30.   26 Българките в цяла Европа ги знаят с това, че освен с цигани, турци, араби и негри, не могат да общуват с никакви други хора. Женят се, живеят и раждат деца от тях. Някои от тях, дори си сменят и религията, самопотурчват се и стават мюсюлманки. Как искат нормалните хора да гледат на тях? С уважение ли? За това никъде не ги искат, нито в България, нито в другите европейски държави. Тъпички са, особенно това новото поколение, но иначе отворили усти като хипопотами.

31.   До 11. Истината е че България се циганизира повече, а това е вече проблем. В нашия малък град момиче като навърши 18 г. бяга, без да поглежда назад, бяга или в чужбина, или в София, Варна, Бургас и няма намерение да се връща. Никой обаче не може да им се сърди.

32.   Авторе, препоръчвам ти да влезеш в сайта YOUTUBE и да напишеш в търсачката "Да хванеш гората" От София до село Кален.

33.   Пробвай- заминавай! От първия път рядко става, обаче от втория или третия ще си намериш мястото в чужбината. Тия, които те убеждават да останеш, защото камъка си тежал на мястото в крайна сметка също ще заминат!!