Споделена история от В чужбина

Пратка от чужбина
Здравейте.

Приятелка от Холандия иска да ми изпрати пратка за тук, България. На пратката ще има точния ми адрес, но какво става ако вратата на входа ми е затворена и не могат да оставят пратката? Ще оставят ли пратката тогава в някоя пощенска станция, за да отида и да си я взема от там?

Тя ми каза, че когато попълва документите за получателя, там не се пита за телефонния ми номер. Което означава, че не могат да се свържат с мен при условие на някакво затруднение.

Какви други алтернативи има, за да мога надеждно да получа тази пратка?

Благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   Пратката няма да ти дойде до вратата. Ще получиш известие в пощенската кутия къде можеш да си я получиш, срещу лична карта. Ако пратката тежи повече от 2 кг. трябва да я освободиш от митница, а това не е много евтино. Ако все пак багажът е обемен или тежък, може да ползвате куриери услуги, от българи, пътуващи с бусове из цяла Европа, има инфо по групите във фейсбук.

2.   Пише Град, пощенски код, "До поискване от централна поща (или пощенски клон ХХХ, който зависи от пощенския код)". Получаваш хартийка у вас "имате пратка" или отиваш да питаш през ден без известие. Другият вариант е праща я до адрес в Германия/Англия (ggbg. bg/gabco. org), оттам ти препращат към Еконт/Спиди тук и я вземаш от куриера.

3.   Кой доставя пратката?
Практиката на пощите е и повечето фирми извършващи такава дейност е, че ако няма кой да получи практата, то се оставя известителна бележка, кога и къде ще можеш, да си я вземеш (най-често в най-близкият офис, но се случва, да я оставят и в по-далечен такъв).
Най-вероятно, пратката има номер, така че, ако човекът, който ти я е пратил, пази този номер, то можеш да го ползваш, за да видиш, какво се случва с пратката ти.

Ако е някаква "нелигитимна" фирма, от рода на "един авер с бус", то си е малко притеснително.

4.   Аз съм пращала и получава пратки от чужбина.
Ако не могат да ти оставят пратката при теб то тогава тя ще отиде в пощенска станция в която трябва да отидеш и вземеш.
Дори и да не се пита за телефонен номер тя може да го вмъкне някъде аз винаги вмъквам телефония номер за да може когато пристигне пратката при тях да могат да се свържат с човека.