Споделена история от В чужбина

Полет
Здравейте! Напролет ще пътувам за пръв път със самолет (до "Барахас" в Мадрид). Tpябва ли да знам нещо специфично, много хора говорят за някакви международни паспорти, знам, че само за САЩ и неевропейски страни трябват (например при влизане в Турция). Логично нямам такова нещо, от къде се издава и колко струва? Няма да пътувам с багаж, така че на турникетите би трябвало бързо да мина, освен ако някой не реши да се заяде за нещо. "Луфтханза" е компанията, ако е от значение. Нали може да си взема билета направо на летището? Благодаря предварително.

Коментари

1.   За страните в евро съюза не е необходим паспорт само лична карта .

2.   Билетът трябва да си го купиш предварително, по интернет, с дебитна или кредитна карта, най-добре някой да ти помогне. Минимум 2 часа преди полета да си на летището, питай на място да те ориентират. Освен това прочети какво е разрешено и забранено да се носи в ръчния багаж, успех!

3.   Не на летището, ами направо от пилота в самолета може да си купиш билет. Качваш се, плащаш, къса ти едно билетче и си сядаш с торбата.

4.   Здравейте!
Първо се купува билет и се резервира място. Съветвам ви да го направите веднага. Колкото по-далече преди полета се вземе билета, толкова по-евтино ще струва. Както са споменали в горния коментар, с кредитна или дебитна карта се плаща от вкъщи. Съответно се резервира дали отиване и връщане, съответната дата и час, къде ще се прекачвате и всичко е електронно. Само един документ трябва да си изпринтирате у вас, което ще ви е билета. После отивате на летището поне 2-3 часа преди полета. Първо се минава през регистрирането, където ако имате голям куфар го оставяте на служителя и го пускат по лентата към самолета. Казвате че отивате в Мадрид, не в Германия, и куфара ще го занесат до другия самолет автоматично. Малките чанти и раници остават у вас, не повече от 2-3. Ако няма да оставяте багаж просто отивате на регистрацията (check in) за да ви дадат самия пропуск за самолета (boarding pass), който се издава само с лична карта или паспорт. Също показвате на служителя изпринтирания от вас документ. Мился че лична карта ви стига, в Европейския съюз само, аз обиколих Европа само с нея това лято. Но ако я загубите няма връщане. Така че нищо не пречи да си извадите паспорт в полицията, не повече от 70 лева е. И е за 5 години. Втората стъпка е да минете през проверката. Там ви сканират за сигурност и ви проверяват ръчния багаж. Веднъж като излезете от редицата сте готови и тръгвате да намерите изхода за самолета. Там на екраните ще е написан номера на полета на Луфтханза и от кой изход тръгва. Като стигнете в Германия ще е голяма бъркотия, не се притеснявайте. Само не трябва да излизате от защитената зона. Там, където ви остави самолета, просто се местите на другия изход за полета за Испания. Гледайте винаги знаците и следвайте това, което правят хората и всичко ще е наред. Успех!

5.   Не се бъзикайте с човека за билета, мисля, че има предвид бордната карта.
Авторе, до Испания и навсякъде в ЕС, че дори и до Сърбия и Македония се пътува с лична карта само. Ако имаш билет, просто отиваш на летището, намираш гишето обслужващо твоя полет и ще ти разпечатат бордната карта по данните от личната ти карта. Бордната карта е предполагам това, което наричаш билет. Там пише името ти, номер на полета, мястото ти в самолета. А, в Мадрид има ли кой да те посрещне, че ми се виждаш леко неориентиран. Има метро и автобуси, с които можеш да идеш до центъра на града, не се набутвай с таксита.