Споделена история от В чужбина

Работа в Норвегия
Здравейте интересесувам се от Норвегия ясно ми е че има малко слънце и т. н. но главно искам да попитам за правата за работа които трябва да имаме ние ясно е че са по ограничени от тези в Европа например ако отида с раницата си и кацна с самолета трябва ли ми виза? или определен брой пари които да декларирам като пристигна подобно на визиво контрол сащ/австралия/ и колко време мога да остана като турист? разрешително за работа трудно ли се вади? смисъл такъв ако започна с английски да си търся каквато и да е работа има ли шанс да бъда нает или работодателя че се отегчи защото трябва да ми вади работна виза? смисъл едва ли се равнява на работна виза от канада или австралия където е доста по трудно но според мен няма да е и лесно защото се говори норвежки как приведстват хората които говорят английски? общо взето това е надявам се ако е имало българи които са живяли в Норвегия или оше са там да отговорят :)

и да работа без договор има ли демек на черно?

Коментари

1.   Съветвам те да започнеш да учиш езика и като отидеш там да имаш някакво ниво. Местните винаги оценяват усилията за интеграция. Е, ако си някакъв търсен специалист може и с английски, но ако ще търсиш каквато и да е работа - покажи желание да научиш езика.

2.   Питай Торбалан, той живее в Норвегия. А, чакай, той пък не работи, съдейки по висенето му тук по цял ден. Но пък може да ти бъде полезен за социала.

3.   В Норвегия е много трудно да си намериш работа, когато си чужденец, освен ако не си лекар или мед.сестра. Забрави да те наемат с английски, дори за чистач. Дори се сещам, че за всяка една професия като кухненски работник, чистач, мияч и т.н. ти изискват сертификат за изкаран курс-да, в Норвегия и тези професии са квалифицирани. Може е да те ваемат в някоя агенция по заместване, но трябва да знаеш малко норвежки-колкото да издържиш 30 мин. интервю и да отговаряш адекватно, поне така беше преди 9 г. за новодошлите чужденци, които ги наемаха в агенциите по заместване на най-низшите позиции. В Норвегия не ти трабва виза. Трябва ти работен договор, с него отиваш в полицията (след запазен час) и ти издават разрешително за пребиваване на базата и срока на работния договор. После със запазен час в данъчното ти издават данъчна карта , с която си плащаш данъците и ти издават персонален номер. След получаването на тези 3 неща си напълно легален. Можеш да пребиваваш в Норвегия без тези документи до 3 месеца. След това, ако не си намериш работа, трябва да се прибереш обратно. На черно можеш да работиш при турци или кюрди, но те наемат най-вече себеподобни. Не е препоръчително-мн ниска заплата, много часове и не можеш да си го напишеш в СВ-то. Тоест ще си изгубиш вримето, а и здравето. Първоначално като отидеш в Норвегия, ако не си при познат ти трабват минимум 5000 евро, за да издържиш 1 месец-квартира, храна и транспорт. Обобщено-ако няма при кой да останеш и нямаш една сериозна сума да отделиш докато обикаляш по хотели, расторанти и агенции да си търсиш работа, по-добре учи норвежки вкъщи и кандидатствай оттам. Може и да ти излезе късмета.

4.   Номер 3, с английски не можеш да си намериш работа само в държавния сектор. Аз вече 12 години на работа говоря основно английски. Частните фирми наемат специалисти с английски.

Авторе, имаш право да пребиваваш в Норвегия един месец, като турист или поне така беше преди десетина години. На паспортния контрол обявяваш целта на посещението си. Когато си намериш работа се регистрираш в NAV. Лелките там шпрехат английски и има формуляри на английски. Много зависи, каква професия искаш да упражняваш и каква квалификация имаш.
Например работа в строителството ще си намериш много трудно, защото тук има закони, които "резервират" местата за норвежки граждани. Ако имаш опит в морската индустрия е значително по-лесно. Ако си инженер, ще те лапнат, като топъл хляб.

Но, както ти каза номер 3, норвежците са шовинисти и говоренето на езика е голямо предимство.

Дядо Торбалан

5.   "Аз вече 12 години на работа говоря основно английски"

Кога точно работиш, след като висиш тук денонощно?

8.   Работя като охрана на един паркинг и в будката си имам лаптоп с интернет. Какво да се прави, нали времето трябва да минава някак си.

Дядо Торбалан

11.   автора е

дядо торбалане и как по точно се уреди като охрана в будка ако не е тайна? малко по сериозно ясно е че има тролове по темите но..

14.   До номер 2: Съгласен съм, тоя ''дядо Торбалан'' седи тук по цял ден и раздава акъли, неведнъж съм го забелязвал. Извинявам се много, че не е по темата, авторе!

15.   до 14

че и си вярва, че е някакъв капацитет, а не вижда как се излага. На това му се казва да нямаш връзка с реалността.

17.   Оставете го Торбалан, авторът не ми е ясно какъв ли английски говори, като му гледам българския! Момче, иди в Норвегия, в първия документ като напишеш "норвегия" и си дотам.

19.   <11> Ти наистина ли смяташ, че в чужбина някой може да те "уреди" за нещо?
Ебаси! А уж младите мислели по-реално.

20.   Автора е

Хора отклонихте се от темата и то дооста.. но явно от вас повечето им е като хоби да спамят по форумите, както и да е. Чакам все още реално някой който наистина живее там да напише неща като заплати, цени, обществен транспорт и други

21.   https://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

Тук си пишеш града и ти показва всичко колко струва и дори заплатите и наемите.

25.   1- приятели, които да са съгласни да те приютят и помагат
2- преведени и/или легализирани документи за завършно образование и сертификати за професионална квалификация
3- сериозна сума пари
4- предварително ти някой оттам да ти е уредил работа

Ако ги нямаш поне тези неща 1 и 2- забрави просто!
3 месеца е легалния престой, за да останеш ти трябва трудов договор на 100% заетост

Бае ви Торбалан се бъзика с вас- тук няма будки с жива охрана, ха-ха! Той е водолаз, но това не е важно, разбира се и е извън темата.

26.   Автора е

Абе с две думи чакаме да почне голямата пукотевица..

САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Япония се иска ВИЗА за нас дори като турист може да не ни пуснат заради потенциална емиграция.. да отказаха ми б1/б2 виза за САЩ а от Австралия ми искаха 1 лист с документи като, пари, работа, отпуски, жилища и т. н. и т. н.

Сега излиза че и за Скандинавието е горе долу същото.. пускат те в страната без да кандидатстваш за туристическа виза, но до трябва да се регистриаш в кметство и т. н. ако искаш да работиш пак не е като да отидеш да работиш в Германия..

от Друга страна, Англия е пренаселена с емигранти и уж ще излиза от ЕС Ирландия още по кофти време чувам..

Германия беганжци.. Франция бежанци..

и тука бежанци..

27.   Автора е

не ми се ъпва темата но понеже по-горе един беше написал че едва ли не да се започне в Норвегия е почти невъзможно без познати и да им знаеш езика дали в Финландия е една идея по лесно?