Споделена история от В чужбина

Въпрос за Будапеща и Унгария?
Здравейте, как е живота там? Вече се чудя къде да ида, много различни са другите страни от България като архитектура, но у нас са ГЕРБ на власт.
За да няма толкова носталгия се търси място като родното, но по-богато.

Страните и местата, които малко или много приличат на родните са или закъсали финансово (Гърция, Португалия) или са извън ЕС и още по-бедни (Македония, Сърбия, Турция). От богатите страни пък няма такава, която да го докарва като БГ по климат (освен САЩ, но е далеч и трябва виза) и визия на градовете.

Повечето градове в Европа са коренно различни от нашите и един българин трудно ще свикне с коренно различна архитектура, култура, липсата на дървета по улиците (което е масово в Европа). А и това културно "обогатяване" и тероризъм!

Остава Вишеградската група - Прага е хубав град, но претъпкан, мн тесни улици, фраш туристи, улици почти без дървета и лятото яко те напича. Така е и Словакия - там ги няма сводовете от клони лятото които ги има у нас, придаващи красота. В Полша е по-студен климата и градовете им са някак мрачни. Остава Унгария, т. е. Будапеща - наистина хубав град, много зелен, широки булеварди, има и хълмиста и равна част. Като че ли прилича най-много на БГ град от всички чужди столици. Само че успех с езика, а и В4 трудно приемат чужденци. Simple Smile И аз се чудя къде, защото СФ стана невъзможна за живот, извън нея няма работа, а от 10 години ни управляват хора, които не понасям. Кажете ми какво мислите за Унгария?

Коментари

1.   Изключително много ме забавлява българският манталитет. Наш Ганьо седи пред компютъра и анализира ли, анализира къде, видиш ли, на НЕГО ще му е удобно да свикне и да живее в чужбината. Зер - то не може да е по-хладно от в кочината, тунелчета от зеленина като в насраната София трябва да има! И наконец - ГЕРБ са ми виновни. Абре Ганьо, а ако БСП бяха на власт и кочината беше същата, а? Тогава за Москва ли щеше да питаш как е за живот? Суляк... Кажи първо какви квалификации имаш, колко езика владееш и как се виждаш в мултикултурна среда, па после питай къде как се живее.

2.   Където и да идеш - пак можеш да живееш на улицата ;)

3.   1 ами ако помниш при Тройната и Орешарски нямаше толкова крадене като при Еднокнижната Тиква. Малкия бизнес вървеше добре, въпреки кризата. Почти всички малки фирми в които съм работил фалираха при ГЕРБ през 2015-2018, а през кризата си бяха добре въпреки нея. Личи си че си роб на Гърбавите малоумници. И БСП са зле с тая офца и затова единственото спасение е чужбина. Знам английски като роден (в Интернет почти само с Американци общувам защото не са агресивни простаци като теб), учил съм френски и испански. Сега уча немски. Обичам зелени улици с дървета.

4.   3, не съм 1, но моля? При Орешарски нямало крадене? Точно пък Орешарски еврофондовете бяха спрени точно от крадене. Не че симпатизирма на Бойко, съгласен съм, че и той е зле, ама да ми хвалиш Ореашарски и Тройна, айде нема нужда. Винаги социалистите са оставяли пълен хаос след мандата си.

На всичкото отгоре са нагли и искат да държат властта на пук на хората. Бойко може да е всякакъв, но като има протести срещу него, си подава оставката и отиваме на предсрочни и вече хората решават, а не като Орешарски да излиза с хиляда военни от Парламента, за да не го претрепят хората и да мачкат хората с джиповете, че да може да се прибере у тях си.

5.   Будапеща е много красив град. Живях там 1 година и имам страхотни спомени. Климатът е близък до този в България, но има една "малка" подробност. Заради реката зимата има доста мъгли, което е неприятно.
Колкото до архитектурата, е не е като в България, но не мисля, че това е голяма трагедия, а и лично на мен повече ми харесва. Красиво е! Разбира се говоря за центъра, а не за панелните квартали. Там разлика няма 1 към 1, само е малко по-чисто.
И зеленина има, а остров Маргит е целия зелен, така, че винаги има къде да идеш сред природата.
Единственото, което трябва да имаш предвид, че животът там е по-скъп отколкото в България и разбира се езикът е доста, ама доста труден. А иначе, ако се сприятелиш с местните хора ще видиш, че са страхотни хора. Освен това има и доста потомци на българи и дори българско училище (ако не са го затворили, че бяха закъсали финансово). Е, моята информация е от преди 15 години, но не вярвам нещата да са се променили чак толкова. Само не знам как гледат на чужденците след наплива на мигранти, ама като цяло нас българите винаги са ни приемали добре. А и един съвет, където и да ходиш каквото и да правиш НИКОГА не се опитвай да им говориш на руски!!! Ако знаеш английски-ок, немският също е много популярен особено сред по-възрастните, но заговориш ли на руски, може и бой да ядеш! По разбираеми причини не понасят нищо свързано с Русия и СССР.
Е, разбира се за да добиеш най-ясна представа за Будапеща и за живота там, трябва да идеш и то за по-дълго, но честно казано аз при първа възможност пак ще се върна там, дори и само за няколко дни, колкото да посетя някои приятели.

6.   Колко лесно било - питаш в интернет кой град е най-добрия за живеене, казват ти, отиваш там и заживяваш щастливо ;)

Найс, а? !

7.   Към автора от No 1: Не ми говори за която и да е политическа формация в България от 1945-та година насам. Опитай се и да не анализираш толкова, че току-виж си излязъл по-смешен, отколкото изглеждаш в момента.

За сведение: от години не живея в България. Със здраве!

8.   А като общуваш само с американци в интернет, що дириш в български сайт за споделени истории, м?

9.   Направи ми впечатление, че дори ЗИМАТА! трябва да гледаш къде ходиш, за да не се спънеш в бездомник спящ на улицата в центъра (District V, район 5-ти или де да знам).
Красив град, с история. Но мизерия и е пълно с пияни немци, англичани и скандинавци уикендите. Има много и хубави и на всичкото отгоре- евтини СПА-та де в града.
История - метрото им е първото в континентална Европа, но пък и е мега старо и гнусно, та Софийското даже изглежда футуристично сравнено с това в Будапеща.
Хората като цяло са по-бедни там от София (понеже цените са други).

10.   Добре БСП са гадни, а вие още 10 ли години искате една и съща партия да управлява? Нали демокрацията е за да се редуват различни премиери и партии? А така е като по времето на Тошо. Но да се върнем на темата - как е живота в Унгария?

11.   ЕС спря парите защото Орешарски не ходеше на Козяк на инструктаж. Бойко е слуга на нашите врагове.

12.   10, демокрацията не е за да се редуват, а хората да избират най-малкото зло. Ако най-малкото зло не се променя 100 г., 100 г. ше избират него. Ако избора ти за ядене е лайно и пикня, ще предпочиташ винаги пикнята, вместо да ги редуваш.

13.   "Нали демокрацията е за да се редуват различни премиери и партии?"

Ако има управници, които си вършат работа, на повечето хора няма да им пука, дали стоят там десет или хиляда години ...

15.   9, а Дебрецен как е? Май е по-добър.

16.   Будапеща не е Унгария.