Споделена история от В чужбина

Сърбия ?
Здравейте, интересувам се от образованието в Сърбия. Имате ли познати, които са учили там? Какво е отношението им към българите? Чувал съм, че не ни харесват особено, не знам дали е така. Сърбия не е в ЕС и сигурно ще е скъпо образованието...
Още не съм решил какво да правя, просто търся информация за някои държави. Не е окончателно, че ще замина за Сърбия.

Коментари

1.   Или просто спамваш сайта с глупости, или просто не си добре. Следващата тема, която можеш да поставиш е - "Образование в Албания".

2.   Образованието получено в сърбия ще ти е признато само там. По-добре се ориентирай към някоя страна член на ЕС. Или запиши в Бг и по еразъм програма отиди в друга държава.

3.   Това майтап ли е?

4.   От автора:
До номер 1 - Не, не спамвам сайта! Това че не мисля като останалите само и единствено за Германия или САЩ, не означава че спамвам. Не съм пускал тема в този раздел от месеци ако искаш да знаеш.
Благодаря на номер 2.

5.   4, защо точно в Сърбия, при положение че дори не си запознат как стоят там нещата, щом питаш? Тя е по-зле и от България. По-доре си стой тук. Разбирам да имаш някаква информация за там и нещо да те е привлякло, но ти явно и нищо не знаеш за тази страна, за да питаш. Очевидно или спамиш, или искаш там на пук на прозападно настроените. Това те прави дори по-зле от овцете, отиващи в Германия, защото чули, че там е хубаво.

6.   От автора до номер 5:
Това за Сърбия беше просто идея, която вероятно няма да се осъществи. Не знам защо решихте, че спамвам сайта, като не съм пускал никаква провокативна тема. Не съм аз човека, който публикува разни провокации от типа "Мразя жените" и т.н. Няма да публикувам вече нищо тук. Ходете си в Западна Европа, която е в пъти по-пропаднала от Източна.

7.   Е, нали по - горе някои ти написа към Албания да се ориентираш, а може и към Босна и дори Косово. Университетът в Прищина е много добър.

8.   Както и предполагах - просто мразиш запада и напук обмисляш учене в Сърбия. Има много такива напоследък, които искат в Русия, Украйна, Беларус, да докажат на себе си колко е лоша западна Европа. Пак ти казвам - те са дори и по-заблудени от тези, които ходят на запад, защото комшията казал, че там е хубаво.

9.   Докторант съм в един български университет. Имам връзки със сърби. 1-2 пъти годишно ходя в Ниш с образователна цел. Споделяне на опит, привличане на студенти от България към Сърбия и обратно, програми Еразъм и тн.
Ако можеш да избираш между Западна Европа, България или Сърбия, не виждам смисъл да избираш последното. Сърбия по програма Еразъм за половин година става, въпреки, че има много по- добри дестинации, но цялостно от към образование нищо няма да спечелиш.
Като изключим всичко описано по- горе, като манталитет и начин на живот, те са почти като нас. Така че това обезсмисля да се образоваш там. Стой си или в България, или в Западна Европа.

10.   Сърбия по-пропаднала от България. Затова българите ходят там да си купуват цигари и все още нормална храна. И хляба им е хляб и месото все още месо.... скъпо им излезе тази независимост, заради войната, но там винаги е било добре. Още от югославско време беше добре.
Тия които не са стъпвали там и говорят, по добре да не се обаждат, че се излагат.
За образование незнам, но за живот там с две ръце бих си купил имот там.

За сведение съм работил и за българи, руснаци, американци, французи, китайци и два пъти англичани. Имам понятие какво са изтока и запада... не благодаря.

11.   Хаха, това според мен е авторът на темите от сорта на "Живот в Афганистан", "Живот в Беларус", "Живот в Боливия" и т.н. Беше наводнил сайта с тях преди време. Нищо не знае, няма дори идея защо иска да отиде там, но пита.

12.   Откъде пък си чул, че не ни харесват особено? То зависи от човека, но като цяло ни приемат положително. И не е вярно, че са по-зле от нас- в някои отношения са по-добре

13.   Определено са по-добре, защото не са в ЕС - храната им е чиста, стандартът е като тук, но с преживяна война. Езикът е мноого близък.
За образование нямам поглед, а и няма много смисъл. Ако искаш провери възможности за Чехия, Полша, Унгария, Румъния, Русия. Ама пак ще трябва ниво но език. Унгарският е ад, то това и ги спасява до голяма степен плюс правилната политика на Орбан.

14.   По-добре в Румъния, Гърция, Чехия, Полша или Унгария но в Сърбия не! Отворковци са шовинисти са не знам как може да ти харесват?

15.   "Сърбия не е в ЕС и сигурно ще е скъпо образованието... " - явно в ЕС е евтино образованието. Австрия не ти ли допада - хем по-престижно, хем по-евтино от Сърбия (по твоята логика)? Злоупотребяваш с чекиите, нали? Оттам ти идват изкривяванията в представите.

16.   С тяхната политика и Войводина и Санджак скоро ще се отделят.

17.   От автора:

Отказах се да ходя там. Много ми е странна реакцията на хората, които като чуят, че споменавам държави като Сърбия или друга източноевропейска страна, ми се смеят или ме критикуват. Това също са европейски държави, имат култура и много други хубави неща, а тези хора реагират все едно съм казал Иран или Афганистан. Светът не е само Германия и Англия, всеки си има предпочитания където да живее. И не ми е изкривено мисленето. Не може всички да сме еднакви.

18.   До 17,
изобщо не се учудвам, че има тема и за Сърбия след 10 година и за Албания ще има.

Образованието в бг е на изкл. ниско ниво. Казвам ти го като човек, който е завършил техникум (средно образование) в бг и висше образование (политически науки).

Сърбия има университет в класациите, бг няма.
(Белградския университет е много по-напред от Софийския университет)

19.   Или имаш сърби в рода си или си тъп. Ако е първото, има някакво оправдание. Иначе - помисли за Казахстан или Узбекистан.

20.   По повод коментар №17 от автора: Иран е на светлинни години в областта на образованието и науката в сравнение с България и Сърбия. Може да се сравнява само със САЩ, Япония, Израел, Великобритания. Ето затова те съветвам да не правиш нищо на сляпо, а именно защото робуваш на клишета: Иран = Афганистан, Сърбия = Русия. Наскоро чух, че в Сърбия нямало гейове, защото били против евроатлантическите ценности. Ами в Сърбия министър-председателката е лесбийка и съжителства с приятелката си. "Това достатъчно ли е, за да се убедиш, че всъщност много малко знаеш? ", питах този приятел, който изрази мнението. "Оффф", каза и си продължи да си пее заучената фраза на другите.

21.   От автора:

Просто харесвам славянските държави и ако ще заминавам някъде, това ще бъде в някоя от тях. Убеден съм, че там ще се чувствам добре и не съм тъп, както твърди номер 19, знам какво правя с живота си. Това ми е последният коментар тук, ако някой реши да пусне тема за друга подобна държава като Сърбия, това няма да съм аз, тъй като повече няма да посещавам сайта.

22.   ДО автора:

След всичките ти оплаквания защо така те критикуват, я обясни защо не си стоиш в България ами непременно искаш да си в "чужбина", но да не е нещо изтъркано като САЩ и Германия, а така някак алтернативно - Сърбия. Намери си работа в Истанбул и ще обикнеш турската култура и език. Накрая може и пола да си смениш за да си дойдат нещата по местата.

23.   Номер 21, зависи за какво образование говорим. Ако е историческо, на теб ще се гледа като на зле направен сърбин със татарски примеси, понеже това учат. А и като на някой "забил им нож в гърба". Честно казано липсата на знания за унищожението на българи от страна на Сърбия явно позволява някои да се замислят за възможност да учат там. Той живота си е твой, но все пак си поискал мнение. И аз съм бил наивно про-славянски, но опита ми с много сърби(и не само) ми отвори очите за елементарното. Има славяни и славяни. Прочети за Илия Гарашанин(герой във Сърбия с не един паметник). Това е държава създала народ(99% крайни шовинисти) с който би се гордял и Хитлер. Голямата част ненавиждат България и всичко българско, даже имат страница във Фейсбук, за "обновяване неприятелство према Бугарскоj" или нещо подобно. Преди седмица някъде направиха филм за едно от най-големите български племена, че било сръбско. А преди няколко дни направиха филм за унищожението на някакви измислени сърби в сегашна Южна Сърбия, с измислени цифри достигащи стотици хиляди жертви на някакъв български план за унищожението на сърбите, типични долни лъжи тип:крадеца вика дръжте крадеца. А в друго предаване се говори как българския град Несебър имал значение, че няма сърби, тоест до там всичко е сръбско. Изключителни фалшификатори и шовинисти, написването на история на македонците(което е сръбско дело) е нагледен пример. Та поради това ми е чудно защо би искал там. Може в Хърватия, далеч по-развита и най-националистическата им партия говори за българо-хърватското братство. Просто пример. Успех и помисли добре, не е маловажно това решение.

24.   Знам, че съм закъснял с отговора и че автора вече се е отказал и по-добре, че се е отказал, защото сърбите само като разберат, че е българин ше започнат да цвилят с хомосексуалния си диалект “Татар, татар, кутигур, монгол, педер, педер, забихте ни нож у леджа!” Една плесница в лицето тук би била много на място. Сърбите са в топ 3 на най-големите българомразци.

25.   По-добре Хърватия, Словения, Унгария. Унгарците са ни нещо като роднини.