Споделена история от В чужбина

До живеещите в Германия
Решен съм да емигрирам в Германия в близките 2-3 г. (с ясното съзнание, че няма да е лесно и си има своите недостатъци) и започнах да уча усилено немски, иначе говоря и английски. Готов съм при необходимост да приравнявам или дори да се преквалифицирам. На 33 съм и работя като главен счетоводител в България. Ясно ми е, че там счетоводството е много различно, но въпросът ми към запознатите е има ли шанс да си намеря работя поне близка до моят професия или поне да е някаква административна работа. И има ли начин да си намеря предварително работа от тук или трябва да отида на място? Благодаря предварително.

Коментари

1.   Ако имаш късмета да си намериш работа от Бг в Германия ще е добре. Иначе знам че има разлика, но ще ти разкажа “опитът” на съпруга ми. Има диплома за електричар на кратко казано. Като пристигнахме в Германия не работеше по специалността си, работеше друго в продължение на една година. След тази една година му връчиха “кюмдигунг”-а и се регистрира в агенцията по труда. Преведоха му дипломата, даже я зачетоха, пратиха го на практика по специалността за 4 седмици и сега вече си работи по своята специалност. Иначе да ти кажа трябва добре да усвоиш немския, че да се вредиш до държавна административна работа. Не е невъзможно, в града който живея на административни постове има италянци, руснаци... не е невъзможно

2.   Езикът е важен. Можеш да учиш счетоводство, като вечерни курсове IHK мисля, че се казваше организацията. Както и аусбилдунг можеш да правиш. Административна работа с добро ниво на немски има шанс, но имайте готовност и за по-ниско квалифициран труд, като начало. Много хора с ценз работят във фабрики, чистят докато си стъпят на краката. Но тук това не се приема, както в България, оценяват старанието, че учиш език, че искаш да се развиваш.
Работа има много, основно чрез посреднически фирми, в което няма нищо лошо и практиката за наемане чрез посредник е отдавна и се затвърждава все повече. Товаъе така, защото много хора злоупотребяват и така посредника се оправя с персонала.
Трудно е намирането на квартира, като начало можеш да живееш в някой пансион. Чети в двата форума заедно и родени в България.

3.   Аз работех като финансов директор до миналата година в немска лизингова компания (преди да се върна очкончателно в БГ). В момента се търсят много IFRS експерти и експерти с познания по немското данъчно законодателство. Общо взето е важно към какви компании ще се ориентираш - в индустрията или във финансовия сектор, тъй като счетоводството е коренно различно. Хубаво е да имаш и някаква квалификация като CFA, Chartered Accountant и пр.

Сега сериозно - ти дори гледаш на варианти да работиш административна работа. Това не го разбирам - заплатата ти в такъв случай ще е не по-голяма от сегашната ти в БГ. Един главен счетоводител (ръководещ счетоводен отдел) в София в момента е някъде в рейндж 3-4k лева чисти. В Германия като администратор ще бъдеш някъде към 1500 Евро чисти.
Интересно ми е какво точно те мотивира да се местиш в Германия, едва ли е финансово-мотивирано решение.
Иначе, ако имаш специфични въпроси относно финансово-счетоводния бранш в Германия, питай.

4.   3 - не само заплатата е важна. Да, в БГ може и да вземеш 3 бона за счетоводител, но ще те мачкат, ще работиш извънредно, правата ти няма да се спазват, няма да имаш възможност за развитие и т.н. В Германия може и да почне на 1500 евро начална, но ще има възможност да се развие, особено ако става въпрос за международна фирма.

6.   4, правата не ти се спазват, ако не трайкаш. Завеждайки си дела и си ги води. Вероятно ще ги спечелиш. Ама е по-лесно да мрънкаш и цялата държава да ти е крива.

7.   Към 3, може ли да каже какво лизингова кампанията в която си работил, защото ми стана много интересно. Тук лизингът май не е много популярен. Колата ми е на изпращане през търговецът на коли, като талонът е на мое име, но големият талон остава при дилъра, когато я изплатя, останалите типични за България лизинг и, като цяло, черна техника тук в Германия си е пак чист кредит през банки. Изключвам оперативния лизинг.

8.   Номер 3, ти защо реши да се върнеш в България?

9.   От 3 към 7:
Честно казано, не разбрах какво ме питаш...

8: Основно лични причини, но и чисто професионално в България възможностите не са никак лоши.

10.   И аз не разбрах номер 7 какво точно пита. Половината думи и букви изядени, а останалото е без смислова връзка.

11.   6 - ще ме извиниш, но нямам намерение да си пилея живота по съдилища, при положение, че имам възможност да работя в държава, която спазва правилата. На теб явно ти харесва да си губиш времето.
Леля ми беше неправомерно уволнена и заведе дело срещу работодателя. Спечели го след 6 години. Не, мерси.

12.   От 3 до 4:
Доста обобщаваш нещата - има лоши и добри работодатели навсякъде. Както и има добри и лоши служители. Други българи пък все ми се оплакваха, че в Германия не им давали да се развиват и изкачват в йерархията, защото са чужденци, а в БГ се ставало мениджър след 2 години стаж. И едното и другото в общи линии е пълна глупост. Всичко зависи от индивидуалния човек, от качествата му и от компанията.
От главен счетоводител в БГ да станеш слуга в друга страна и то без да знаеш език (който уж тепърва ще учиш) е глупост освен ако няма някакви сериозни лични причини за подобно решение. Първо, че чисто финансово е абсолютно неизгодно и второ - зарязваш квалификация и занаят, за да вършиш никоквалифициран труд. Колко мислиш, че ще издържи като администратор в такава ситуация?

13.   ДО 3

"Един главен счетоводител (ръководещ счетоводен отдел) в София в момента е някъде в рейндж 3-4k лева чисти"

Не го вярвам това. По мои наблюдения такива масово взимат около 2000 лв до макс. 2500 БРУТО и то в София. От там нагоре са по-скоро изключения. Ако в София даваха такива заплати, в провинцията нямаше да е осатнал и един главен счетоводител да бачка за едни смешни 1000-1500 лв макс.

15.   Ще напишете ли N 1, къде точно проведохте, признахте дипломата и къде го изпратиха на практика, въобще каква е цялата процедура

16.   Квалификация можеш да придобиеш само с 3-годишен аусбилдунг и доста задължителен стаж / практика в местни фирми. С две думи ще трябва да предвидиш начин да се издържаш през този период, докато отново учиш. Език ще ти трябва на ниво от C1 нагоре.

17.   Отново 3:
Човекът е главен счетоводител, това е сериозен мениджърски опит и квалификация. Не му трябва никакъв Аусбилдунг нито някакви преводи и легализации на дипломи. Вие го наредихте заедно с гастарбайтерите. Даже немският няма да е задължителен в някои случаи - особено в по-големите компании целият репортинг е на английски, всичко живо се поти над новите IFRS стандарти и пр.

Според мен трябва да работи по придобиването на международен сертификат като CFA, ACCA и пр. Тогава с управленския опит, който има и английски на професионално ниво може лесно да намери работа където и да било в Европа и то на зплащане поне едни 75k стартово.
Авторе, това с административната работа го забрави още сега и действай в тази насока.

18.   От 3 до 13: В сериозните компании е така. Даже наскоро назначихме човек в моя отдел и заплатата беше някъде около 3500 нето. За хора с финансови умения, познания по данъчно и търговско право и опит, езици и пр. това е дори долна граница. В момента навсякъде гъмжи от некадърници с огромни претенции и покритие нула. Минаваш през поне 100 интервюта, докато намериш подходящия човек.

Да, има и много народ с ниски заплати, но пак казвам - те са неспособни на нищо и на повечето от тях дори 1000 лева са много. Един кадърен главен счетоводител, с добри референции и допълнителни квалификации, мениджърски опит и пр. ще получава поне 2-3 запитвания в Линкдин дневно.

19.   18 За една държава не е мерило, че единици фирми и служители получават 3500. Над 70 % от работещите са със заплата под средната за страната. Всички ли са неспособно и тъпи.И няма как всички да са топ счетоводители и някакви тесни специалисти. Мерилото е, когато хора с МРЗ не са гладни, имат покрив над главата си и за тяхното ниво живеят добре. Една държава има нужда от всякакви кадри и няма как всички да са образовани. Топ изпълнителния директор, има нужда от някой да му изчисти офиса, къщата, да му изхвърли боклука. И ако няма кой да го направи, защото всички са супер образовани какво става. Проблемът не е в хората, проблемът е в държавната, в това че сме с най-ниската МРЗ в ЕС, че масовият бизнесмен на български фирми е далеч от думата бизнес, нереални осигуровки, хиляди са със забавени заплати, Прокуристът на едно такова бг предприятия сподели как служител се е самоубил, защото не си е получил заплата и е в безизходица. Така че, не гледай от позицията на лъскавия офис. Нещата не са никак розови, цените са високи, доходите доказано ниски. Емигриралите много. Уж много се връщат, но както се връщат така и много отново заминават. Млада жена, отраснала в чужбина, образована, владееща 4 езика, се върна в България, родителити и останаха в Германия. Работеше в топ компания, не издържа финансово. Наем, кола, разходи, не става, не стигат. Друга моя приятелка се прибра от Америка и тя се върна обратно. А искаха да останат в България.

20.   18 пълни глупости, при нас е пълно с висшисти. 900 чисто. Това е София. Тия големи заплати са мит.

21.   3, в БГ да нямаш предвид в прашна и мръсна София? Ти би ли искал децата ти да растат в тоя коптор който е София спрямо Варна, Бургас, Търново и Русе?

22.   3 до 21:
Не виждам особена разлика между Варна и София, освен че заплатите във Варна са наполовина от тези в София. Същата мизерия си е, навсякъде трошки, паркирали на всевъзможни места, застроено и мръсотия.
В София все пак имаме паркове и добри заведения в центъра, много повече удобства като цяло, възможности за забавление, особено ако живееш близо до метро. Варна си е едно село. За останалите градове, споменати от теб, да не говорим.

Аз си имам къща в балкана-тетевенско, всеки петък след работа съм там за няма 2 часа. В понеделник-сутрин от там директно на работа. От Варна за това време няма накъде да мръднеш никаде. Морето е невероятна мизерия. Аз на море ходя само в Гърция - хем е по-евтино, хем и не се къпеш в лайна.

23.   От 3 до 20:
Висшист в София с 900 лева чисто значи, че или не струваш нищо и си от така наречените парашутисти, или че си мързел, който не ще да влезе в jobs-а и да пусне няколко CV-та. Разберете, че в момента няма хора за никаква работа - масово неграмотни и некадърници, а с по хиляда дипломи. Особено важи за младите, скоро излезли от университетите. Те освен да си ровят в телефоните друго не умеят. Един телефонен разговор с клиент не могат да проведат като хората, пишат писма с куп грешки, английският им е на ниво алианс 2 година. Завършили финанси, а не могат да сметнат един анюитет с ексел - гледат те, все едно им говориш за ядрена физика. Един такъв служител по-скоро пречи, от колкото да има полза от него. Как тогава да му плащаш 3000 лева? Ние нямаме определени рейнджове за заплатите, офертата я правим според реалните способности на кандидата. От 100 души излиза 1 кадърен и за него се борим десетки компании и наддаваме. Останалите 99 не струват и 1 лев. Това е реалността.

24.   23/3, колкото и да се пънеш и дуеш си пролича, че ти си точно като хората, по които плюеш.

Най-добре престани да спамиш из сайта, защото хептен ще станеш за смях. Това е реалността.

ОТКОЛКОТО!!

25.   Като човерк, който дълги години набира хора за работа в Германия, мога да ти кажа, че и двата варианта са възможни.

26.   Можеш да започнеш аусбилдунг за Buchhalter или Steuerangestellte, ако искаш да останеш в същата област - тригодишно платено обучение е - ще ти трябва ниво на езика поне Б2.