Споделена история от В чужбина

Как си намирате работа в чужбина от България?
Здравейте,

В общи линии въпросът ми е как един човек може да си намери работа в чужбина, но с интервю в България или по скайп. Да кажем във Великобритания. Първият ми и единствен вариант до момента са фирмите посредници. Позициите, които те предлагат са малко и изключително нискоквалифицирани. Вариантът да отида в чужбина, да си наема квартира и тепърва да почна с търсенето не ми се струва адекватен или пък да летя до там за всяко интервю. Вариантът с познати и приятели също не е реален при мен.

Коментари

1.   Никак.

2.   Айде, още един с големите претенции и с очакванията, че в чужбината посрещат с червен килим и хляб и сол.

Браточка, как си представяш ти, аджеба това да те вземе някой на КВАЛИФИЦИРАНА работа без да те види наживо? Само ако си програмист може да стане, но щом пишеш тук с въпрос за това как можеш да си намериш работа онлайн, надали си такъв.

3.   Ако си специалист и имаш добър профил в Линкед фирмите сами ще те намерят. Иначе може да опиташ по обяви в сайтове. Ние съвсек скоро наехме човек от чужбина с интервю само по скайп.

4.   Аз работя в Англия вече няколко години. Първият ми опит беше трагичен. От една позната, която има позната, която пък познава някаква жена на острова, която познава едни хора... ясно ти става на къде бия.
Прибрах се след няколко месеца в България. След това разцъквах разни сайтове, английски предимно, и видях, че търсят хора в един цех.
Знам английски на доста добро ниво, кандидатствах и след няколко дена ми писаха да заминавам. Седмица след това заминах, и така до ден днешен съм си в Англия.
Работих на даденото място около 2 години, писна ми, и започнах да си търся друга работа. Сегашната ми работа повече ми харесва и взимам повече пари.
Просто трябва да знаеш английски. Не знаеш ли, ще трябва да разчиташ на разните Конкордии и подобни агенции.
Познавам много хора с 5-10г. стаж в Англия, обаче простовати, не знаят английски, не знаят как да се оправят, без амбиции и прочие, и си тъпчат на едно място. Живят по каравани, бачкат по полета и пакхаусове и са все недоволни, но нищо не правят с цел да се развиват.
В Англия има много джобцентрове, от там също можеш да си намериш сносна работа и малко или много да се интегрираш. Но да ти кажа, като емигрант, трудно можеш да се отървеш от българско-румънско-полската нишка.
Общо взето за да преуспееш в Англия ти трябват следните неща- Собствен автомобил, английски език и нужните документи- NIN, банкова сметка, иншуранс на колата и подобни.

5.   Може да погледнеш на сайта на Агенцията по заетостта. Там има секция за свободни места за работа в чужбина, мисля, че предимно за страни от ЕС. Също така можеш и направо в Бюрото по труда да се запишеш и да питаш, но най-вероятно пак ще те препратят да разглеждаш обявите в сайта.

6.   Намерих чрез съответните сайтове за работа, популярни в съответната държава. Нормалният начин, но зависи и от работата.

7.   Език, документите и според мен най-добре директно на място. В началото е трудно, но има доста работни места. Без език не се надявай на хубава работа и страхотно заплащане, но при нужната мотивация след някоя и друга година там ще имаш много възможности.
Стискам палци!

8.   Номер 2, ако те харесат, ти плащат пътя и престоя, това са нормални неща.

10.   Никой няма да ти даде квартира без доход и работа реално. Има фирми посредници, ние така заминахме и за начало беше ок. НИКОГА НЕ ПЛАЩАЙ КОМИСИОННА ЗА ТОНА, ЧЕ ЩЕ ТИ ТЪРСЯТ РАБОТА. Не тръгвай без добро ниво на езика, не че масата българи са без език и без желание да го учат.

11.   Подкрепям 4!

12.   Всяко начало е трудно, не си мисли че нашите дипломи имат особена тежест и има защо. Предимство ще ти е по-скоро езикът и опитът. Давам ти 2 примера.
Мъж с добър опит в международни компании, си намери работа от България, фирмата дори му осигури средства за преместване.
Втори пример независимо къде и какво си работил започваш работа каквато и да е. Можеш да чистиш, в склад да работиш....наваксваш езика, имаш квартира и сменяш работота. И ние заминахме с посредник от България и на място търсихме работа след това. Посредниците обещават едно, условията са други, но ти осигуряват жилище. Недей да мислиш, че някой дава жилище ей така. Съвсем нормално е да ти искат договор, фишове за заплати и да търсят сигурност.

13.   4-ти, а ти като българин можеш ли да вкараш някой българин сега на работа в Англия(без рисковете да се прецака като теб в началото)? Или казано на кратко да удариш едно рамо.
От: нещо като Авторът.

14.   До 13

Защо трябва, да те вкарва? Може да ти покеже къде и как и ако ставаш за работта, ще я получиш. Не е етично, да даваш работа на неспособни хора.

15.   До 13

Може да те насоча към бюрото по труда, или джоб центъра, както му викат там, сайтове за обяви и прочие, но това не България, където взимаме "батчедчиту", само защото е "братчедчи".
Мога да ти кажа, къде, как и какво ти е нужно, като документация, къде да търсиш жилище, къде да отидеш, ако ХЕПТЕН я закъсаш и прочие.
Мога да ти дам съвети как да си формулираш CVто, какво да кажеш по интервюта, какви курсове да минеш, какви умения да придобиеш...
Ако имаш нужните квалификации, мога да те вкарам през входната врата за интервю (но няма да го провеждам аз, защото просто не е професионално и морално), както и да кажа добра дума, НО САМО, ако имаш каквото се изисква.

Това е :)

16.   От 13 до 15-ти.
Отзивчив си. Браво. А сега не се извъртай от това и ми кажи, как става сега тая работа с работата във Великобритания като е в Брексит и май стопира тия които отиват на там още преди да е завършила процедурата по излизането и от ЕС. Как се заминава сега и как се намира работа там бъдейки българин? Какви квалификации би трябвало да имам за да си намеря по-сносна работа там? Аз мислех че всичко българско ходи там само да бере ягоди или да чисти някъде, ако ще да е с пет висши от България. Ти какво бачкаш там? Идеята ми беше, можеш ли да насочиш към някоя работа където да е сигурно. В смисъл да не са някои експлоататори, българомразци или с лош характер или измамници. Съгласи се да се тръгне на сляпо в друга държава е огромен риск.

17.   Сещам се за:
- през българските сайтове за работа
- знам за случай, където един познат си намерил в DE през ebaý.de и ги е уговил да му платят полета и е отишъл там работи.

18.   17 но знае немски явно. Нормално е пращаш св-та и съдействат, той има комуникация.

19.   На този сайт се предлага работа за хора, които знаят езици:
https://www.europelanguagejobs.com

Има няколко фирми, които търсят българоговорящи т.е изискването за започване на работа е българския език да е майчин език.

Също много фирми предлагат релокационни пакети, което означава, че поемат преместването до другата страна.

Някои фирми поемат разходите за хотела първият месец (за повече и по-малкък период на престой).

20.   До 18,
Кое е "нормално"? Аз знам немски и английски език и има такива, които съдействат и такива, които правят интервюта и впоследствие отказват.

Зависи от това на какъв попаднеш.

По моя опит повечето са тези, които не желаят да съдействат.

21.   Към момента този сайт предлага 17 позиции за българо-говорящи в целия ЕС:
https://www.europelanguagejobs.com/jobs-for-Bulgarian-speakers

22.   За да успееш на запад се иска топки, мускули и акъл. Едно време като заминах преди 20г. тръгнах без план, без чужд език, бях решен да успея на всяка цена, дори, ако се наложи да мина през трупове. Разбрах, че скандинавието е рай и акустирах в скандинавски води лютата зима на 2002г. Бях решил да си дам пет години време, ако нищо не стане, да замина да чужденстренния френски легион.

Чингис Хан