Споделена история от В чужбина

Брак на българка с косоварец
Добър ден
Обръщам се към Вас с молба за информация и помощ.
Мой познат, сподели, че е сключил брак в Косово, с българка и са заминали да живеят в Германия.
След известно време, около половин година са се разделили.
На докоменти обаче все още са женени.
Моят познат иска да се разведе, но има опасения и не знае каква е процедурата и последствията за него, от 2 год. и нещо не живее с тази жена, няма и контакт, само адресат ѝ в България.
Съответно, ме пита какво е по-добре да направи в такъв случай, понеже в Германия, се налага жена му да дойде за едно или в друго (в този случай е смяна на квартирата, поради много бройни българи и румънци от малцинствата, но не може да вземе друга без съпругата му да се разпише)
моля да ми кажете какво да направи.
1- да подаде молба за развод
(което в Германия струва около 2000е и не може да си позволи, а и не знае възможно ли е )
2-да се разведе в България
(Но тогава се опасява, че ще му бъде отнет паспорта, понеже приключва бракът си)
Като цяло, опасението му е това, казва, че след като бил работил в Германия плащал данаци и не живеел на помощи, щял да получи от тук паспорт и ще може да продължи да живее тук, след като са минали 3 год от бракът му.
но аз мисля, че след сключен брак с гражданин на европейския съюз, може да получи паспорт евентуално от държава от която е жената/мъжът, а след като не е живял в България и не е плащал данъци и допринесъл с нещо за държавата, няма как да получи български паспорт, след развод.
Като цяло, го интересува, ще може ли да продължи да живее в Германия и ще получи ли от 1 от 2те държави право на пребиваване
Моля Ви, за съвет и евентуално разяснение на нещата, за да знае как да постъпи.
Прощавайте, че пиша от негово име, но той не знае да пише и чете на Български.
Благодаря Ви предварително за помоща

Коментари

1.   Поста е много объркан. Твоят познат е от Косово, нали така. Жената българка, брак в Косово. Щом бракът е сключен там, да се развежда в Косово. Освен това имо право в Германия да поиска разрешение за пребиваване. Той няма българско гражданства нали така? В Германия има Каритас /Червеният кръст/, където може да отиде и на родният си език да обясни какъв е случаят, както и има органидации като хилфе фюр ди фамилие, които ще го посъветват какво да прави. За смяна на квартира подпис от жена му не е вярно и реално. Няма такова нещо. Хиляди българи живеят в Германия жените са им в България и не търчат да се подписват в Германия. Има още куп организации, които помагат доброволно на различни езици.