Споделена история от В чужбина

Как пътувате толкова често?
Студент на 20 години съм и има едно нещо, което ми е непонятно. Как хората на моята възраст всеки месец са в различни държави на екскурзия? Гледам снимките на мои колеги или познати във фейсбук. Днес са в Италия, другия месец в Германия, после във Франция, после в Швейцария, после в Австрия, Холандия, Испания и така за една година обикалят половин Европа. Някои отиват и до по-далечни дестинации като Израел, Египет, Тунис и тн. А повечето от тях нито работят (или работят за много малко пари), нито имат богати родители. Как успяват да пътуват толкова често? Аз примерно дори до Букупещ не мога да отида? Гледал съм цените до Германия например. Ами скъпичко е. Да не говорим, че там е два пъти по-скъпо заради еврото.

Коментари

1.   Може би родителите им помагат, ако са от по-заможни семейства, нищо чудно.

2.   Аз не пътувам, само тези дето могат го правят

3.   Самоорганизирано пътуване.
1. Търсиш евтини самолетни билети, като си нагаждаш датите спрямо това, което намериш.
2. Търсиш в сайтове квартири/хотели/пансиони за отсядане - според бюджета ти.

4.   И аз питам същото. Имам братовчедка студентка в София. Родителите ѝ даже теглиха кредит да я изучат, а тя поне 5 пъти годишно е някъде, а уж работи само от време на време като сервитьорка, почасово или как не знам точно. Започнах да си мисля, че е компаньонка. Ние двама души работим и в най-добрия случай излизаме веднъж годишно в чужбина.

5.   Някои хора отиват на гости на приятели и така престоят излиза много по-евтино. Също така има Couchsurfing за безплатно нощуване и Airbnb за евтини нощувки. Пътуването е по-евтино, когато е споделено или с автобус, а не със самолет или влак. Поразрови се малко и ще намериш много оферти на достъпци цени. А и няма как да знаеш кой колко пари има в банковата си сметка. Много хора живеят скромно и благодарение на това имат добри спестявания. Вместо да завиждаш на колегите си, намери си добре платена работа, с чиято заплата и ти ще можеш да видиш малко свят.

6.   На 20 години си, и още не виждаш истината? Замисли се малко.
Фотошоп-1.
Наслагваш си смешните снимки върху пейзажи от Марс, Таити и т.н. И не забравяш да подържаш тезата, че си намерил буркан със злато в мазата.
Демокрация-2
Човешкото око е алчно! Станаха по-големи разликите в имам-нямам пари. Богатите и заможните, видяха шанс да натрупат повече пари за сметка на по-обикновенния човечец.
Компаньонка-3
Пусни си видеоклип от курортите ни по морето например. Обърни внимание на пластмасовите златотърсачки. Грим, огромни слънчеви очила, обърнати устни от хирург и не на последно място парче плат което едвам скрива белезите от скалпела и зърната на безвкусно натъпканите със силикон гърди. Точно този модел на златотърсачка се котира най-добре, но не знам от кого. Арабите биха се поглезили може би.
Наследство-4
Скоро да си ходил в някое близко село? Какво видя там? През две къщи, третата е полусъборена. Тук там някой дядо с бастун крета по улицата с хляб в ръка. Някъде да си видял ниви с дини, пъпеши, домати? Няма и да видиш. Лека им пръст на починалите възрастни хора! След смърта им деца, внуци продават ниви, къщи на безценица! Мой познат отиде да живее в къщата на родителите си. Премести се на село. Започна с ремонт на покрива и 15 000 лв. не му стигнаха за къща от един етаж 200 кв/м. Съседната къща до него се продаде за 3 000 лв. същата квадратура. Това е безумие!
Помисли и съм сигурен , че още чалъми ще разгадаеш. С работа богат не се става! Само гърбав. Отварям обявите за работа в моя град. Средна заплата 700 лв. Аз работя за 800. Взимам по 200 на седмица и това е добре спрямо средната заплата. Като си платя горивото, цигарите и храната за седмицата съм на 0 за събота и неделя. Дори не мога да си позволя да седна на барче за едно кафе. Като добавиш и жена която не работи за да гледа дете с проблем / не го искат на градината /. А ти за какви екскурзии говориш? Аз също не съм ходил никъде извън българия. С честен труд пари които да пръснеш така с лека ръка за път-гъз да види, няма как!
Дядо Тошо

7.   5 - Никой не завижда. Автора задава много правилни въпроси на които отговор няма.

8.   К*рвите набарват богати мъже...имам толкова много такива "приятелки"...това е !

9.   Ако гледаш по-често, ще вдиш, че от 200 лева в едината посока, понякога се намират билети за по 40-50 лева. Има евтини хостели, за по 30-40 лева на вечер. Ако си по-късметлия, можеш, за едно 160-170 лева, можеш да си позволиш, да птидеш до Берлин и да преспиш 3 нощувки.
Приятно е, ако сте компания. Ако хептен искате, да ви е евтино, поделете пари, за да вземете един сак с вас, че да го натоварите с храна.

"Да не говорим, че там е два пъти по-скъпо заради еврото."

Facepalm...- Отиди в Норвегия! Там нямат евро.

10.   9, тия ги разпрявай на баба ми как със 170 лв обикаляш Европа, карайки на филии с лютеница. Дори и така да е, тези хора ходят всек месец. Всеки месец ли са "късметлии" и кога ги изкарват дори и тези 170 лв в крайна сметка, като те през 1/3 от времето са в чужбина. Според мен причината е много по-прозаична, мисля, че всеки се досеща.

11.   Дядо Тошо, всички разбрахме за нещастния ти живот, няма нужда да го описваш във всеки пост. Съчувстваме ти, ако това те грее. Момчето обаче това не го вълнува.
Авторе, мога да ти дам следните практически съвети, ако искаш да пътуваш безплатно:
1. Еразъм обучение. Потърси Еразъм офиса в университета ти, не може да нямат споразумения с чужди университети. Можеш да се обучаваш в чужбина (академичен обмен) за няколко месеца в зависимост от споразумението.
2. Еразъм практика. Подобни условия, но за стаж там
3. Европейска доброволческа служба. Потърси в интернет EVS (European Volunteering Service), има много огранизации, които търсят доброволци за работа в младежки организации, свързани с обучение, околна среда, младежки инициативи и т.н., пак всички разходи са поети.
4. Бригада - това, смятам, е известно на всички :-)
Ако имаш въпроси, питай.
Успех!

12.   Имам една братовчедка, която няма много средства и като цяло живота й е пълна бъркотия. По едно време започна да ходи в Дания за по няколко дни. Уж имала някаква приятелка там, която й платила билета, колкото да се видят и тн. небивалици. Оказа се, че братовчедка ми се превърна в меко казано компаньонка, и тъпкача я развежда насам- натам. Естествено на снимките у фейсбука тя е сама, а не с чичака. Срам- не срам, това е истината за съжаление.
По принцип хората, които се оплакват, че нямат пари, точно те са по- заможни. Един приятел е безработен вече бая време, но майка му има собствен бизнес. Дава му пари, а той си обикаля, после наистина няма какво да яде, даже един път тихомълком се изниза от едно заведение и трябваше ние да му плащаме сметката.
Просто има хора на които не им пука и живеят ден за ден. Обикалят а всъщност нямат никакви заделени пари.

13.   Онзи ден се прибрах от Барселона.
Билети от уизеър ударих на промоция, а и с уизеър мембършип дискаунта ми дойдоха на по 38лв в посока, прав и обратен!
Тоест кажи-речи 80лв ми е пътя, спането си го организирах скъпо, тъй като да мина с лев по-тънко не ми беше от приоритетите, но евтини варианти за соделени ''места'' има много, само търсене трябва....
Ако човек е готов на ''само да е там'' и да се снима с цветните дрехи през фонтаните на центъра далеч не е толкова скъпо, колкото изглежда.

14.   6 Няма нищо лошо да са си компаньонки щом ги устройва и е доброволно. А тези без устните и от мъжки пол, които всъщност са преобладаващите пътуващи пък работещи за 1000 макс и живеещи на квартира?! Аз до колкото съм забелязала, набедените "кифли" са хостеси и сервитьорки, а от първо лице знам, че особено сервитьори и бармани и особено в Слънчев, изкарват по 5 хиляди на месец без да преувеличавам. Та въпроса е най-обикновените келеши "светата вода ненапита", как пътуват наистина по 5 пъти за месец и то на майната си, и то все на лъскави места?!

15.   Каучсърфинг, маучсърфинг...
Тъпкачи, бе брат. Бас ловя, че повечето са жени!
Ако са мъже, за да живеят в БеГе-то и да могат да си го позволяват, трябва да се лишават от всичко друго.
То... не че е супер скъпо да отидеш в Италия примерно, ама пак няколко стотачки заминават.
Има ли желание - има и начин.

Братан.

16.   Малко генерализираш нещата айде стига с това хвалене в социалната мрежа. Не си решил не си отишъл. Можеш да преспиш при приятели, на палатка ако щеш. До Македония, до Гърция какъв ти е проблемът да отидеш. Има еднодневна екскурзия по 30 лв. дори. До Румъния с една нощувка. Цяла година да събираш пак ще отидеш някъде поне един път. Просто си го постави за цел. Има хора дават за цигари, пиене пари и никого не са излизали от България. Е кой им е виновен?

17.   Ако си под 30, можеш да се запишеш на кратък младежки обмен или обучение по програмата Еразъм Плюс. Напиши Еразъм Плюс в Гугъл и ще намериш много интересни проекти. Те не са само за студенти, а за млади хора, доброволци - обикновено ти поемат пътя, храната, нощувките. Плащаш такса от около 50 лева за участието и изкарваш 2 седмици в някое градче из Европа, доброволстваш, говориш си с младежи от различни държави, активен си, учиш нови неща. Малко е уморително и няма много време за разходки, но пък ти разширява мирогледа супер много и е страхотен опит за работата ти някой ден... Много е яко, само трябва да знаеш поне мъничко разговорен английски - кандидатствай, бъди смел! Стискам палци да те одобрят и да отидеш някъде, аз вече участвах в 4 проекта и съм много доволна!

18.   Екскурзия с автобус до Германия примерно. Спира в Австрия, Унгария и други, пуска снимки и такива като теб се впечатляват. А оня дето пуска снимките и той е на твоя акъл "вижте ме къде съм ходил". От комплексари за комплексари.

19.   Ми има евтини билети и оферти. Един приятел ходи до Италия с автобус. Мина през Сърбия, Хърватия и Словения. Автобуса прави почивки в различните държави, щрак по една снимка и тагване и все едно си покорил Европа. Пък в същото време си се вмирисал на крака в тоя автобус. Същото важи и за Гърция, Турция, Румъния и Македония. Един колега пак с автобус организирана екскурзия отиде до Турция за едни 150лв. Много българи пък вече ходят в Гърция на море. Имам един колега от Петрич, пали колата и за 1-2 часа е на гръцкия плаж. Щрак снимкитеи все едно е звезда. Има и много евтини самолетни билети. Аз работя в чужбина и пътувам само с Визз Аир. Доста често разхода до летището ми струва повече от самолетния билет. Дори в Лондон има доста евтини хостели и мотели. Един приятел беше намерил един евтин хостел в Лондон, 30 паунда нощувката. Верно спа на вишки с разни пакистанци, ама на снимките у фейса не се снима в мизерната стая.
Просто тези социални мрежи изопачават нещата. Всичко е супер фалшиво и всеки се изкарва милионер.

20.   За 5 минути намерих следните оферти:
Двупосочен билет до Будапеща: 80 лева.
Хостел в бъда пеща: 28 лева на вечер със закуска.

21.   Ами то е ясно, мъжете ги водят. Аз също имам няколко приятелки, които водя от време на време някъде, е*а ги и до там. Не съм дърт, но също искат да ги снимам сами, да не разберат, че тоя месец аз я е*а, другия друг. а третия месец още някой. Евтини кур*и, кво да ти кажа.

22.   По сайтовете за групово пазаруване е пълно с еднодневни екскурзии за по 50лв.
Последния ми полет беше 19евро Пловдив - Франкфурт и обратно. Там пък видях пак двупосочен Франкфурт - Маракеш (Мароко) пак за 19 Евро.
Последното ми пътуване с кола беше с блабла кар Мадрид - Лисабон - 20 евро. Шофьорът почерпи обяд.
Освен това има вече много добри хостели. Супер евтини апартаменти в airbnb.com
Ако ти е приоритет да пътуваш, търсиш, четеш, плануваш и с добра организация, си стават нещата.То и вкъщи да седиш пак харчиш.

23.   20, дори и така да е. 3 нощувки в Будапеща са ти 80-90 лв, с пътя 170. Имаш храна за 3 дни освен нощувки, което си е още едно 50 лв, ако караш само на джобове или нещо подобно. Отделно имаш трансфер от летище, транспорт из града, такси за атракции, музеи и т.н. И отиваш на едни 300 лв, ама при най-икономичния вариант. А знам за студентки, които буквално всеки месец ходят, а определно не са заможни и не работят. Или ако работят, работят почасово по няколко дни в месеца, когато са свободни. То и без това от толкова обикаляне, няма и време за работа и за учене. Така че 300-300, ама това е всеки меец. Освен ако отиват сутринта и вечерта да се връщат, колкото за снимката. Тогава ако не ядат цял ден и не посещават атракциите, а само се снимат отвън, ще платят едни 80 лв самолет и още няколко лева за метро. Ама пак са си 100 лв всеки месец, което за "неработеща" студентка с бедни провинциални родителите, изтеглили кредит да изучат щерката, пак си е цифра.

25.   Аз не виждам какво странно има, че хората пътуват постоянно в чужбина, ако това им е някаква цел. Самолетните билети и спането в кажи-речи всяка дестинация в Европа са напълно по джоба дори на бедния студент, работещ на 4 часови смени, то затова и от такива места се пускат снимки. Защо снимките от екзотични и скъпи дестинации като Тайланд, Доминиканската република, Дубай и т.н. са рядкост? Е, някои хора цяла година живеят като мишки, за да могат да отидат за един уикенд до Дубай и да си направят 100 снимки, но тези, които постоянно пътуват дори не гледат подобен род дестинации, защото това означава една екскурзия годишно, а те имат нужда от поне 5-6.

Познавам няколко момичета, които живеят и работят в София (някои от тях даже ми бяха колежки, а с едната и досега работим), техните заплати не са кой знае колко високи, а в следващия момент, понеже им е страст, винаги успяват да намерят пари и време за някое пътуване по Европа, където е наистина много евтино. Познавам човек, който на 30 години беше посетил над 40 различни държави по света, и буквално животът му се въртеше около туризма. Познавам и хора, които вземат около 1000 лева заплата, но въпреки това през 1-2 месеца са на екскурзии в чужбина - не виждам какво странно и шокиращо има. Стига това да ти е приоритет, и стига да нямаш семейство и/или деца, които да издържаш, тогава една екскурзия до Х дестинация в Европа въобще не е нещо непостижимо. Да не говорим пък, ако нямаш и напълно ненужни разходи от типа на алкохол, цигари, заведения, живееш при мама и тате, или поне те помагат с издръжката и т.н. А ако пък се случи, че хем ги нямаш тези разходи, хем вземаш и доста добри пари - тогава къде е драмата да пътуваш, стига това да е нещото, което ти доставя удоволствие?

26.   До номер 23, значи пич, тези момичета явно си имат тъпкачи. Ако са и сами на снимките, ясна от по- ясна е работата.

27.   21. Пиленце, тея които могат да си позволят да ги водят не висят по сайтовете да плюят. ;) Те са заети хора. А когато плащащия е млад, се снимат с него. ;) Не ви се отдават съчиненията по картинка, стига се напъвахте щом като и по писането дори ви хващат.

28.   само да уточня, че 99% от тези са жени и то млади. Сещайте се сами нататък.

29.   А какъв е смисълът в тези пътувания и снимките? Това е въпросът, на който никой не може да отговори. За да "посетиш" някоя държава е достатъчно да минеш границата й. За да "бил" някъде и за да "усетиш" културата на обитателите й е нужно да си наемеш квартира, да си потърсиш работа, да започнеш ежедневни контакти с местните. И като се наядеш на шамари, тогава кажи, че си бил в еди-коя си държава.

30.   Екскурзиите са евтини. 300 лв може да отидеш навсякъде из Европа , ако резервираш месеци преди това. Има по 200 лв екскурзии до Чехия, Унгария и Австрия.
Не е нужно да имаш спонсор, богати родители, за да си позволиш почивка за три дни .
Пътуванията вече не са лукс, а въпрос на организация и малко заделени пари.
Моя приятелка в момента е на почивка в Албания с приятелка за 7 дни за 400 лв. Бих отишла и аз , но работя и няма да ме пуснат. Така че всичко е желание.

32.   " За да "бил" някъде и за да "усетиш" културата на обитателите й е нужно да си наемеш квартира, да си потърсиш работа, да започнеш ежедневни контакти с местните. "

Ееемммм....

Или да отидеш за 2-3 седмици на хотел да се запознаеш сприятни хора, да излезете заедно по-рсторанти, да станете приятели. Знам ли де... Ти ги разбираш повече.

33.   "само да уточня, че 99% от тези са жени и то млади. Сещайте се сами нататък. "

Не знам приятел. Имам си гурпа за пътувания в моя град и половината група са... хъ! Мъже! Повечето са на около 40 години средна възраст.
Има и млади деца, но не мисля, че имаме проституки в групата...

34.   Номер 21, а ти работиш ли? От коментарите излиза, че в България мъжете изкарват такива заплати, че пътуват като царе, та даже и любовници водят по почивки. А пък жените - те изкарзват като бедни кучета, само чакат да им хвърлят кокалче. Сигурно тези така заможни мъже заработват като предлагат секс услуги на още по-заможни мъже? Отде иначе ще разполагат с подобни финанси?

И не ми излизай с номера, че много работиш... Те и твоите девойки такива ги говорят ;) Нали сме модерно общество - и мъже и жени изкарват поравно. Как така жената с 1000 лв. заплата я водят по почивки мъже с... 1100 лв. заплата?

35.   Авторе, много странен въпрос. Всеки от форума може да ти как пътува лично и дали пътува, но няма как да ти кажа аз или който и да е друг тук, как си финансират пътуванията твоите колежки. Защо не ги питаш, макар че, честно казано не ти влиза в работата.
Всичко е въпрос на приоритети. Аз съм завършил в чужбина, но дори като студент в Западна Европа преди десетина години обиколих цяла Европа, че и до Северна Америка и Япония стигнах. Но, в Европа е лесно, оферта с нискотарифна линия за 30-40 €, хостел за две-три нощи за по 20€ на ден, малко джобни за забележителности и храна и си готов. За други континенти има обменни програми, доброволчески проекти, стажове, студентски бригади и т.н. Оферти колкото искаш. И аз имах такъв колега в университета, който все питаше от къде намирам пари. Един ден му го казах в прав текст. Ти ходиш поне 3-4 пъти в седмицата по бирарии и барове и харчиш поне 200-250 € за това. Е, аз ходя на подобни места 2 пъти в месеца, а спестеното от това го давам за пътувания. Ами нямаше какво да каже повече.

36.   Почти всички, на които родителите не са заможни от моето обкръжение, а обикалят така, с времето разбрах, че са проститутки.
Ж20