Споделена история от В чужбина

Как сте заминали в чужбина като квалифицирани
Интересно ми е как сте заминали в чужбина, квалифицираните кадри. Възможно ли е там също да работиш като квалифициран кадър? Трябва ли се приравнява, сертификат и т.н.? И как сте си намерили работа - от България ли, на място ли? Работили ли сте първо неквалифицирана, докато се поустановите, научите език и т.н. И въобще какви са шансовете да се реализирате, защото познавам и заминали с опит в професията си и на края мият чинии в чужбина, просто защото не им се бачка за 1000 лв тук и се надяват някой ден да си намерят свястна работа там.

Питам повече от любопитство.

Коментари

1.   Бях с висше образование в България. Реших да замина за Англия просто ей така, без някакви кой знае какви очаквания или стремежи. Можеби в началото исках да спестя бързи пари за кола. Заминах с едни познати на бране и живяхме в каравани. После там си намерих работа в един склад. Общо взето работа за идиоти, но постепенно се издигнах, защото знам език. Направиха ме Контрол на качеството, но и това не е нещо кой знае какво, всеки може да го работи. Та работих това 2 години и започва да ми писва, вече бях на квартира и имах автомобил. Запознах се с едно момиче, което ми спомена, че учи и работи. Питах я от къде има пари за учене, а тя ми спомена, че имало стипендии за хора, които работят.
Реших да се пробвам, отидох да ми преведат на английски дипломите, подготвих си каквото трябва, кандидатствах и ме приеха с пълна стипендия.
Три дни в седмицата работих, три дни ходих на лекции. И така до завършването, взех само магистърска степен, защото в БГ имам и бакалавърска. Чрез ученето и запознаването с много нови хора, пред мен се отвориха доста врати. В момента работя по специалността си.

2.   Аз завърших висше образование в Германия и започнах работа по специалността. Работата я намерих веднага на едно кариерно събитие, където се срещнах с работодателя и ми направиха директна оферта. Работих там общо 9 години и в един момент се оказа, че в България мога да получавам същата нетна заплата, заради огромната разлика в данъците - 10% в БГ и почти 50% в Германия. От миналата година се върнах в България и съм по-доволен от всякога, тъй като в БГ при същата нетна заплата разходите ми за живот са 1/2 от преди и реално стандартът ми се вдигна сериозно.

3.   №2 обясни моля, по подробно разликата в данъците върху заплатата че ми се струва невероятно. Кои данъци в бг са 10%, а в Германия 50%???

4.   Oт №3 Ето разбивка на заплата
България на заплата 3000лв работника получава по сметката си 2327,94 лева. или 1193,82 евро
Германия 1500 евро работника получава по сметката си 1.198,88 €

Данъците в Германия излизат по малко от българските.
Къде греша №2?

6.   4, не съм 2, но в България имаш първо максимален осигурителен доход от 3000 лв и второ - плосък данък 10%. Което означава, че ако заплата ти е бруто над 3000 лв, плащаш осигуровки върху 3000, а остатъка ти се облага само с 10%. Т.е. дали заплата е 3000 или да речем 5000 лв осигуровките ти ще са все 413,40 лв. При 5 бона имаш още 10% данък, което е още 458,66 и ти остават нето 4127,94 лв или около 2100 евро.

А в Германия, доколкото знам, не само нямат плосък данък, ами дори е прогресивен. Т.е. с увеличаването на заплатата процента става по-голям. И при големи заплати осигуровки плюс данък може да достигне 40 и дори 50%. Т.е. ако бруто взимаш 4000 евро или 8000 лв, нето ще взимаш пак горе-долу колкото при 5 бруто в Бг. А при още по-големи заплати разликата в данъците става още по-голяма. Разбира се при малка заплата както в твоя пример разликата ще е малка или никаква.

7.   До номер 2: Чисто аритметически си прав. Но от любопитство бих искал да попитам, коя е тази професия за която в България се плащат 3000лв а в Германия 1500 евро?

8.   Намериха ме по Линкедин (хед хънтър), извикаха ме на интервю като ми поеха пътните и престоя - интервюто мина добре, подписахме договор, изчакаха да ми изтече предизвестието към тогавашния работодател и заминах. Оказаха ми съдействие с бюрокрацията по преместването и намирането на първата квартира. Става въпрос за ИТ сферата. Въпреки че всичко беше уредено, преместването и смяната на страната ми костваше твърде много стрес. За съпругата ми, която се премести заедно с мен и 3 годишното ни дете, стреса беше още по-голям. Нещата се нормализираха чак след втората година. Не бих предприел стъпката втори път.

9.   До номер 4. Данъчната система в Германия е толкова сложна, че има специални данъчни съветници като отделна професия, които помагат на хора и фирми да си попълнят декларациите. Това не са обикновени слчетоводители, а хора, изучавали специално данъчната система. Една година ползвахме такива услуги. 1000 евро му беше хонорара. 1% от семейния ни доход. И двамата с номер две може да сте прави. Удръжките от една и съща заплата могат да са различни, защото има различни данъчни класи. На самотни майки с деца или пенсионери се удържа по-малко от дохода, отколкото на двама работещи и добре печелещи, които се облагат ЗАЕДНО като семейство. А могат и поотделно да се облагат. Данъкът е прогресивен. Повече печелиш - по-голям процент се удържа. Както виждаш, много фактори играят роля при определяне на данъчната ставка за конкретно лице. Моите удръжки например са 42% от заплата ми. В тях са обаче и пенсионни, и здравни (50%), и социални осигуровки. Но и без тях ДОД излиза доста повече от 10%, които са в бг за ВСИЧКИ.

10.   Аз заминах с висше и почнах отначало. Първо се записах на езиков курс към университета. Същевременно работех чистачка в магазин и складов работник. После се записах да следвам, още 2 години работех такива нискоквалифицирани неща (камериерка, в производството...) и после започнах към университета като студентски сътрудник в една катедра и оттам вече и след като завърших си имах контакти и някакъв опит по специалността и нямаше проблеми. Ако искаш по специалността веднага да работиш, няма как ти да си намериш, теб те намират. Значи, доказваш се в бг и в международна фирма и вече можеш да си избираш къде да живееш, защото те канят отвсякъде. То това и без образование може.

12.   Номер 2 съм и ще се опитам да отговоря на 3/4:

1500 Евро Бруто в Германия се равняват на:
- 1198,88 (2344 лева) нето при данъчна категория 3
- 1127,55 (2205 лева) нето при данъчна категория 1
Данъчна категория 1 в Германия се прилага при неженени или разведени, а 3 при женени, когато двата необлагаеми минимума се начисляват на по-високата заплата, а по-ниската заплата не получава облекчение. В годишната данъчна декларация този ефект се изравнява, така че за сравнителни цели може да се ползва само данъчна категория 1.

Следователно:
1500 Евро Бруто = 2205,30 лева нето в Германия
2933,75 Лева Бруто = 2276,53 лева в България

Да отбележим, че 1500 Евро е на практика близо до минималната заплата в Германия и там удръжките са минимални, въпреки всичко в България нетото е малко повече.

Пример 2:
Брутна заплата 7000 Евро в Германия: Нето 3964,87 Евро или 7754,61 лева
Същата нетна заплата в България се постига при "само" при 9029,63 лева (4616,78 Евро Бруто).

При доходи над 55.961 годишно в Германия се начислява данък 44,31% осигуровки за сумата до осиг. максимум, така че практически от всяко допълнително Евро се удържат над 50%.

13.   Намерих си работа чрез indeed.de
Не съм чистила, мила чинии и пр., не бих заминала ако ми се налагаше, в София изкарвах достатъчно.
Не обръщайте немските заплати в левове, създава се грешна представа колко са високи.
В България с 3000лв бруто и 2327,94 нето мога да живея добре.
В Германия с 1500 евро бруто и 1.198,88 € нето ще умра от глад.
Само наемът ми е 900 евро (живея в 65 кв, не в палат), така че смятайте.

16.   Около година учих немски и после започнах да работя това, което съм следвала в България, но на по ниско ниво. С времето вървиш нагоре. Докато учех не съм работила, мъжът замина година преди мен и се погрижи на мен да ми е лесно. Той работи като секретар за около половин година и намери работа по това, което е завършил. Легализация на документите имахме само от България, не ни е карал някои да ги превеждаме втори път. За мен лично в чужбина е по-добре в момента, защото ако съм в България ще и работя сегашната ми работа ще получавам след данъците около 400-600., а това крайно недостатъчно за съществуване.

19.   Аз бях препоръчан вътрешно и след две интервюта ми предложиха оферта.
IT компания, като преместването ми беше лесно и изпълнено с вълнения.

Определено е готино, дори да е само опит, а не перманентно решение.

Братан.

21.   Аз работех за голяма ИТ компания в София по различни проекти в Европа и така след няколко години ми предложиха да се преместя в един от местните екипи. Мотивацията ми не е била финансова в онзи момент, защото и в България печелех добре, а и както някой каза високите заплати в България се облагат изключително малко, на фона на високите заплати в Западна Европа.
Та, мисълта ми е, че откъм пари не е било нито наложително, нито кой знае каква печалба. По-скоро в онзи момент заминах заради прилючението, възможността да открия нова култура, нов език и т.н.
Въпросът е, че днес в този момент, когато имам вече семейство и деца, не бих се върнал в България дори да получавам заплатата, която получавам тук, защото с времето човек разбира, че качеството на живота не е единствено измеримо в пари. Качеството на живота е и медицинското обслужване, и образователната система, и т.н., а за жалост България в момента е на нивото на феодална държава, в която всеки е сам за себе си.
Надявам се някой ден това да се оправи, преди да е твърде късно, защото с това обезкървяване на родината ни откъм млади хора просто не знам докъде ще я докараме...

22.   Линкедин - намериха ме и ми предложиха работа. Платиха ми всички разходи по преместването, самолетен билет, квартира за 3 месеца и ми уредиха всички необходими документи и регистрации. По професия съм данъчен консултант.