Споделена история от В чужбина

Кои всъщност Не напускат България?
Здравейте! Понеже има тема кои напускат, нека да обсъдим и кои Не напускат. Как мислите?

Коментари

51-84 от 84

55.   54, ми по твоята логика никой никъде не трябва да ходи и трябва да си стои цял живот, където се е родил. То нали само от него си зависи. Тогава твоите познати защо са заминали да си направят парите в чужбина, че да се върнат? Нали като си умен и тук можело. Защо не си направиха парите направо тук, ами трябваше да ходят в чужбина? Има логика и в твоето мнение, но си зависи и от държавата все пак. Не ме кръщавай, че зависи само и единствено от теб. Това е клишето на защитаващите България. Не е чак така, макар да има известна истина.

56.   55, Писах в коментара си за тази част от кадърните и оправни българи, които заминаха да се пробват в чужбина и сега започнаха да се завръщат. Другата част от оправните хора, които си останаха тук, успяха и се развиха в България. Някои от тях, буквално започнаха от нулата и въпреки всичко, успяха да постигнат изключително много и то напълно законно. То си е до човека. Или можеш, или не можеш.

57.   56, добре, просто ти казвам, че и от държавата си зависи малко. Особено при определени професии. Медицинските сестри са типичен пример. В България колкото и да си кадърна мед. сестра 800 лв макс. В Германия стигаш до 2 к евра. Това за един и същи човек говоря. Има ли нужда повече от коментар? Ако си мед. сестра в България, бъди си кадърна и умна колкото си искаш. Все тая.

Мога да кажа и същото за братовчедка ми, която е начална учителка в Лондон. Ами самотна майка е, а всяка година ходи на почивка я в Италия, я на Канарите. Ама всяка година, че и по 2 пъти. Виждам как живеят и учителките тук. Едва свързват двата края. Айде няма нужда. Не сме слепи.

Поогледайте се малко и тогава говорете наизустени клишета. Те твоите познати може и да се връщат, ама точно защото са си направили парите там и вече парите не са им такъв приоритет.

Не ме разбирай погрешно - не казвам, че и тук не могат да се направят пари, казвам, че е по-трудно и не винаги имаш този шанс. С 800 лв заплата за мед. сестри за какъв стандат говорим въобще. Колкото и да е кадърна една мед. сестра тя лекар няма как да стане и в Бг това и е тавана. Ще кажеш да е учила. Ами не всеки има кой да го издържа 8-10 г. да учи за лекар. А пък и лекарите ги виждаме - и те половината избягаха и то точно най-кадърните.

Така че тези клишета ги говорете на хора без наблюдения и опит. Аз и в чужбина съм работил, не ям доматите с колците.

58.   57, Пак ли започна с тези медицински сестри? Стига де, на хората им дойде до гуша това. Мине се, немине седмица и ти вземеш че вкараш медиците в бизнес! Посланието ти до всички българи, винаги е едно и също; Махайте се от тук, щото сега ще ви обясня колко всичко в БГ е много зле. Ако положението беше толкова лошо, защо всички тези чужденци се приселват в България? Голяма част от тях не са пенсионери и нямат приходи от чужбина и си вадят хляба тук, с труда и ума си. Те живеят в БГ от много години и не само че нямат никакво намерение да напускат, но дори са готови в случай че Англия напусне евросъюза, да се откажат от английските си паспорти и да вземат български, зада могат да останат законно! Мислиш ли че ако живота тук беше толкова лош, колкото ти се опитваш да го изкараш, те щяха да стоят в България?! - Разбира се че НЕ!
Всичко това можеш да го видиш в стотиците клипове в Youtube.

Не забравяй, че много от българите са ходили и живяли в чужбина и са добре запознати с положението, и там, и тук у нас.

60.   58, когато гръцка баба дойде да гледа българска баба пенсионерка за пари или англичанин дойде да бере ягоди, или немска мед. сестра дойде да работи за българска заплата, ще ти повярвам, че в България е по-добре.

По-красноречиво от това не мога да ти го кажа. Остави 100-те чужденци в България, дошли, понеже им е евтино, ами се вгледай в 3-те млн българи чужбина се замисли защо не е обратното.

61.   60. Слушай бе дъвен философе, ако евросъюза подари и на България стотици милиарди евро и вземахме над 700 милиарда в заем(които гърците нито имат възможностите, нито пък и намерението да връщат) и на нас българите щеше да ни е широко покрай врата. Преди няколко години, дори им опростиха и стотици милиарди. Тогава нямаше да видиш и българска бабичка да слугува на някоя дърта гръцка пръдня. Евросъюза непрекъснато тъпче Гърция с гювеч, само заради тяхната история -за нищо друго! Те няма да оставят майката на съвременната демокрация, да стои затънал до гуша в тинята като някой хипопотам с уста пълна с кал.
Колкото до хилядите чужденци които се преселиха в България, всеки се занимава с различни неща. Ако искаш да знаеш повече за това, пак ти казвам; влез в Youtube и там ще намериш всичко което те интересува.
Говориш за три милиона българи които отидоха да работят в чужбина. Защо не погледнеш, колко от тях започнаха да се завръщат обратно тука!
Не се пали толкова. Само някой да напише нещо хубаво за България и българите, ти направо полудяваш и започваш да подскачаш като откачен. Успокой се малко. Ние българите и държавата ни България, също имаме право на бели дни и малко щастие.

63.   61, това ли ти е "довода"? Че на гърците им раздали пари и затова са по-добре? Значи все пак признаваш, че са по-добре. Не скачам (за разлика от теб), просто не обичам да казват на черното бяло. От някаква нужда от патриотизъм изкарваш България рай, а всички виждаме, че не е така. И това, че няколко българи са се върнали, понеже не са успели да се реализират, не променя този факт.

Пак ти казвам - като дойде английски студент да бере ягоди в България, за да си плати семестъра, тогава ще ти се извиня. Всичко друго е ала-бала - някой си хванал гората, пенсионер дошъл да му е евтино, някой некадърник не можал да се реализира и се върнал, глупости на търкалета.

3 млн >100

64.   63. Английски студент няма да дойде в България да бере ягоди зада си плати семестъра, защото Англия никога не е била 500 години под дивашко турско робство, клана и напълно ограбена. След това последваха и няколко опропастителни за България войни.
Едва при социализма, държавата ни успя да си поеме въздух и започна да се възражда. Само за 45 години успя да се индустриализира и направи така нареченото Икономическо чудо. До 1989 година, България беше една от 30те държави произвеждащи и продаващи машини на световния пазар. След пристигането на "демокрацията", всичко постигнато през тези светли за нас години, беше унищожено и българите доведени до просешка тояга. Само погледнете руините на стотиците заводи, които бяха разрушени и разграбени. Една част от тях бяха направо закупени от чуждестранни фирми и веднага преместени в съседни на нас държави, като по този начин създадоха работни места в тези страни и оставиха българите без работа на улицата. Другите заводи също бяха закупени от чужденци и машините изнесени от страната ни по най-бързия начин.
При това положение, как няма България да е най-бедната държава в евросъюза?!
Колкото до българите които започнаха да се завръщат, наистина не са милиони, но най-важното е че вече започнаха да се прибират и броят им бързо расте.
Но.61. Спри да злорадничиш по отношение на България, защото нали знаеш закона на кармата - ПОЛУЧАВАШ ТОВА КОЕТО ДАВАШ, НО УМНОЖЕНО МНОГОКРАТНО!

65.   До 61

Самото изказване е оксиморонна пародия на състоянието на нашия дух, като нация възхвалчваща материалното и егоистичното преди всички, макар да обича да показва снихсхождение проевявайки случайни белези на фалшивo и почти комично, за страничен набюдател, смирение.
Идеята, че налачието на огромен финансов ресурс, който в нашите ръце най-често се харакетеризириа, като невъзбновяем такъв, поради редица проблеми в икономиката и държавната ни структура, би дало перманенто решение, на перманентни трудни въпроси, без ясен отговро, е висша форма форма на нисша проява на беден като капацитет интелект.

66.   До 61 и 63
И 61 не е прав като твърди, че имало в "да хванеш гората" чужденци, които работели за български заплати. Чужденци има, но никой от тях не се е хванал да работи, като обикновен работник в българско производство.
И 63 не е прав като твърди че за да е добре България трябва англичани и гърци, ако може и всички държави по света да са по зле от българските граждани живеещи в България.
Приели сте да сравнявате две крайности и до никъде няма да стигнете. Нито бялото е черно, нито черното бяло. Но има една истина животът в България е по добре от повече от половината държави по света.
А ако искаме да я издигнем напред в класацията начина е да работим в нея и за нея, така че да достигнем по високо ниво. В нея за да си плащаме данъците в полза на нашата държава и за нея като отделяме от свободното си време за обществени каузи. Примерно за да подобрим образованието нашите учители трябва да се стегнат, да ги накараме да образоват децата с желание. А желанието не се подбужда само с пари, дори и да им направим заплатите по 5 000 лв, те като нямат желание пак ще го карат неглиже, ден да мине друг да дойде. Стимулът е да им се дадат права, думата им да тежи както пред ученици така и пред родители.
Земеделието, има ли достатъчно българи натрупали опит по английските полета? Има! Има и такива от тях, които са достигнали и мениджърски позиции и знаят как се произвеждат и как се продават ягоди примерно. Защо не им дадем шанс на такива хора да си правят собствени ферми за ягоди и малини тук и да откраднат поне част от английските клиенти за ягоди и малини? Лесно биха могли да плащат близо до английските заплати за берачи на български работници в България, знаят как става така, че хем да дават високи заплати, хем да имат печалба, че и данъкът ни по нисък, че и в България климатът е по добър за подобно производство. В момента в който в България се дават близки до европейските заплати ще се върнат и всички онези които слугинстват в Европа.
Добре ще е да спрем и да изнасяме жито примерно, има ли логика да изнесем житото за Италия, там да го смелят на брашно с български работници, да го пакетират и да купуваме италианско брашно за да правят пицарите ни пици? Можем ли сами да си го мелим и пакетираме или да произвеждаме ние бисквити солети и подобни и да продаваме готова продукция, можем, и европейците вече са ни обучили наши работници.
И т.н. става въпрос за всяка сфера на производство и бизнес. А ако всички подобни производства започнат да плащат данъци в България, ще има пари за високи заплати и на учители и на мед сестри и нормалните работници ще получават европейски заплати.

67.   64, не знам каква е причината дали робството, комунизма или нещо друго, но причината е без значение. Факт е, че сме по-зле. Хората като са гладни, какво ще ги стопи, че причината е робството?

69.   Тука много се пише за българи заминали за чужбина, където са се надявали да намерят Елдорадо, но вместо това, за съжаление, единственото което повечето от тях намериха там е КУРдорадо. Малцинството от тях, са успяли да достигнат някакво ниво. Други едва се държат на повърхноста, но стискат стоически зъби, зада не ги изкарат че не са пробивни и неуспели. Трети са направо на дъното, но седят в гетата на Чужбинистан заобиколени от негри и араби, защото все още хранят надеждата(празна), че един ден, чудо ще стане и най-после и на тяхната улица ще изгрее слънцето. Вътре в себе си, много добре знаят, че това няма да случи, но въпреки всичко, са се хванали за този си мизерен живот, като маймуна за тънко клонче и се насират от страх, да не се счупи, че тогава не знаят какво ще правят, защото те нямат план Б.
Няма значение, дали са успяли или не, повечето от тях отричат, че там местните хора не ги третират добре. Правят го, защото не искат другите да си мислят те сами са си виновни за това.
Всеки който е ходил в чужбина, знае, че отидеш ли там, трябва да се приготвиш за дебело дърво. А сега и с това надигане на левите и десните партии, положението започва да става наистина горещо.
Приятен ден на всички ви!

70.   69 - изключително глупав коментар. 90 % от хората на заплатка се държат на повърхността, защото малцина са тези, които имат собствен, изплатен апартамент и никакви заеми. И няма никакво значение в коя държава са. Аз в България мизерствах. В чужбина взимам добри пари и имам добър стандарт. И естествено, че завися от работата и заплатата си, но това не виждам какво общо има с темата.

71.   До 69.
До известна степен съм съгласен с теб. Но ще ти дам и друга гледна точка.
В България много пъти съм се чувствал дискриминиран и онеправдан като българин в собствената си държава. В Англия като емигрант за този момент такива крайни чувства не съм изпитвал.
В България като отида на лекар ме гледат все едно съм им изял закуската. Мързи ги да ми направят елементарни изследвания. Поради този им мързел и нехайство спрямо собствените им съграждани си отиде баща ми, който можеше да бъде спасен.
В Англия съм ходил в болницата за мои изследвания, както и като преводач на приятели с най- различни болежки и проблеми.
За едни болки в стомаха на една колежка, й бяха направили какви ли не изследвания, само дето ЯМР не й пуснаха. През цялото време я обргижваха и се държаха супер добре. В България като те заболи корем- айде изпий туй, ко ни занимаваш.
В Англия знам, че когато се оплача от работодателя където трябва, съответно ще има отзвук и някой ще защити правата ми. Такова нещо в България рядко се случва.
Мога да давам още много примери, но не ми се занимава.

73.   71. Живея в България и ми се е налагало да ходя до болницата. Никога не ми се е случвало, нито лекарите, нито мед. сестри да са се отнасяли по този лош и пренебрежителен начин с мен, както ти го описваш че са правили с теб. Не зная в кои болници си ходил, че са те третирали така. Като пишеш лъжи, карай малко по-спокойно и тогава е по възможно някой глупак да ти повярва.

74.   Малко със закъснение, ама номер 71 съм. Не лъжа. Тези неща са се случвали в гр. Сливен. Там имам доста лоши наблюдения. Сигурно в градове като София, Варна, Пловдив и тн. е по- добре, но в по- малките населени места положението е под всякаква критика.
Няма смисъл да лъжа, защото и мен ме боли за държавата и хората, както всички останали.

76.   73, айде малко по-леко. Разбирам за нещо друго да става въпрос - но точно със здравната система и лошото, грубо, некомпетентно или пренебрежително лекарско отношение, кажи речи всеки българин е имал директен опит. То бива патриотизъм, патриотизъм, ама чак пък да казваме на черното бяло? У нас лекари и зъболекари буквално са безнаказани - човек, който в даден етап от живота си да не е пострадал в една или друга степен от лекарска грешка почти няма, а каквото и да направят, вероятността пациентът да си потърси по съдебен ред правата и да има решение в негова полза е близо до 0. И си позволяват съответно доста. Нека не бъда разбран погрешно - имаме и страшно много брилянтни и коректни професионалисти сред лекарите - поклон пред тях, много от които работят под невероятен стрес и за смешни пари. Но да попаднеш директно на такъв си е чист късмет. В масовия случай докато стигнеш до добър личен лекар или специалист има доста лутане и ходене по мъките.

80.   Лудите, ганьовците.

81.   Това е поредната тема за чесане на езици, но все пак ще отговоря. Както хората, които са напуснали България имат различни причини за това, така и хората останали в България имат различни причини.
Едни не напускат, защото са истински патриоти и смятат, че като са в България ще допринесат за нея повече.
Други имат някакви семейни ангажименти - грижат се за болни роднини, примерно.
Трети се страхуват от подобна стъпка, защото смятат, че не могат да се адаптират към нова среда и/или не знаят никакъв чужд език или пък нямат търсени умения и професии.
Има и такива, които остават просто за да се възползват от анархията в България, където с връзки и подкупи човек може да постигне постигне доста повече отколкото в чужбина. Последните скандали с разни тераси, жилища и къщи за гости са добър пример.
А, има и хора, които с честен труд са постигнали някакво ниво в България и не искат да изоставят всичко това. Ако си журналист в национална медия, успешен актьор или певец, дори ако си успешен на местно ниво като кмет, учител, който подготвя деца за международни олимпиади или известен иконописец, примерно, ти не искаш да изоставиш всичко това. Спомням си примерно, певицата Милена, която беше местна звезда с много фенове сред тийнейджърите. Реши да иде в Англия, където просто пееше в опушени долупробни клубове, защото никой не я познава там и в крайна сметка се върна.
Други пък са останали тук случайно, по инерция. Имали някакви планове да идат да учат и живеят в Германия или САЩ, но срещнали голямата любов, оженили се, животът ги завъртял и хоп, вече са на 45-50 и не мислят, че е време за емиграция.
Срещал съм и хора, които, колкото и да е странно са останали не защото са супер патриоти, а защото в България им се е открила добра възможност за реализация, дали като местни директори на международна компания или като успешен зъболекар, митничар или бизнесмен, няма значение. Логиката на такива хора е, защо да се напъвам и да ходя на майната си, когато тук мога да изкарвам същите пари, че и повече.
Виждал съм и хора, които са успели да комбинират успешно България и чужбина. Примерно ИТ спецове, които работят за американска компания, с горе-долу американска заплата, но от България или пък примерно са моряци и няколко месеца са извън България, но после с удоволствие си харчат парите в България.
Има и други причини, разбира се, но аз съм срещал хора с подобни съдби.
Но, всеки сам за себе си знае защо е останал или емигрирал и можем просто да уважаваме избора на всеки, вместо да злобеем, обиждаме и обвиняваме. Аз лично не мога да разбера злобата, омразата и обидите, които се сипят към тези, които остават, нито пък към тези, които заминават. Хора, просто живейте и оставете и другите да живеят, както казват италианците!

82.   Като погледнеш в българските сайтове, все някой непрекъснато плюе народа ни и се опитват да ни обрисуват като абсолютни боклуци. Не пропускат никой, в това число лекарите и медицинските сестри. Изкараха ги мързеливи, неадърни и безсърдечни простаци. То може да има и мърльовци, но повечето са добри професиналисти, които работят с всеотдайност и не заслужават, някой смотаняк, да излива тази помия върху тях.
Омръзнало ми е да чета подобни глупости и сега това доби обратен ефект при мен. Вече ако някой започне да плюе по нещо или някой, автоматично го приемам за точно обратното. Сигурен съм, че става така и с другите хора. С тхните камъни, по тяхните глави.

84.   България не напускат основно дребните връзкари, внедрени по комунистически фирми и държавни институции. Всичко останало се изнася веднага след като завърши училище. Добрите работни места дори и в голяма част от международните компании са запазени за синове, дъщери и внуци на бивши комунисти от всякакви нива. Само да опиша случаите, които лично съм видял, ще ми трябват поне няколко страници, и още двойно повече за тези, които знам от първа ръка. Ще дам само два примера, колкото да е ясно за какво говоря. Първият е от преди много години. Бях доста малък, но още тогава ми направи много силно впечатление и още ми е пред очите. Беше някъде в средата на 90-те, когато нямаше никаква работа и всеки работеше буквално каквото изскочи. Тогава, при ходенията си в градската библиотека от един момент започнах да виждам позната на майка ми, която стоеше зад едно бюро и правеше буквално нищо. Имаше си отделна жена, която издаваше и подновяваше карти и като цяло се занимаваше с цялата документация. Работата на въпросната позната беше като влизаш в библиотеката, да си оставиш картата в една кутийка на бюрото й и после на излизане да си я вземеш. Само за това нещо бяха разкрили допълнително място. Естествено, жената не е случайна - червен номенклатурчик от ниските нива, но все пак "наш човек". Другият пример е актуален. Разбира се пак става въпрос за червен кадър, учил в Москва и обиколил доста фирми на високи позиции. Супер нагъл обаче и некадърен, че явно и неговите хора не са успели да го изтърпят и го гонят отвсякъде. На същият, негов приятел - мениджър в международна компания му създава специално място, на което работата е за около час на ден, при скромна заплата от около 1 500 лева нето. Е, има разбира се и места, където знанията и уменията се ценят, но са твърде малко. Нека после не се чудим защо хората напускат страната.

85.   №84
Какво беше това биволско лайно, което го иплющя в центъра на стаята? !
Когато някой е некадърен, все някой друг им е виновен. За кретените, най-честата изкуптелна жертва, както винаги са; ШИБАНИТЕ КОМУНЯГИ И ДЕЦАТА ИМ. За глупаците и тяхните малоумни отрочета и след 100 години, пак комунистите ще са им иновни, за собственната си тъпотия и неуспехи.

86.   Моите деца след 15 години в чужбина се върнаха и са студенти в България!

Не искат и да чуят да ни идват и на гости даже в Америка.
А ние стоим тук, защото няма време да започваме отначало и да реализираме бизнес или каквато и да е работа в България.
А как ни се иска да сме си там, в Родината!

87.   До 85
Много интересно как тези "кретени" и "глупаци", както ги наричаш, винаги си уреждат живота за отрицателно време, веднага, след като отидат в чужбина или дори само да започнат да работят за чужденци!? Явно и на запад са същите "кретени" и "глупаци", ама пък не личи по държавите им? Една такава "глупачка" работеше преди години у нас за 300 лева месечно. По едно време замина за Щатите и там с цялата си "глупост" взеха, че я направиха началник на огромна изследователска лаборатория! Ама, "кретени" какво да ги правиш! Колко пък "кретени" познавам, които заминаха с по една чанта и си устроиха живота след има-няма година, по-добре да не споменавам, че ще стане много дълго.

89.   До. 87
Тези които "веднага" си уреждат живота за отрицателно време като отидат в чужбина са единици!
Всички знаят как по-голямата част от емигрантите там живеят - и не е красива картинка. Надуват свирката като откачени, че чак ушите им плющят.

С тези глупости можеш да заблудаваш само младите хора, които още не са биле там и да ги навиваш да се изселят и изоставят родителите си и България.

90.   89, аз познавам поне 20-тина човека, които живеят на запад и всички имат много приличен стандарт. Всички работят съвсем обикновени неща, т.е. не са високоплатени специалисти. Познавам и доста, които работят по специалността си, но тях изобщо не ги коментирам, защото няма смисъл.
От друга страна България предлага на младите хора заплати от по 800 - 1 000 лева и яка шуробаджанащина на всички нива, т.е. казано на по-прост език - завършваш университет с отлични оценки, но това няма никакво значение, защото шеф в 90% от случаите ще ти е някой, който на две магарета слама не може да раздели, но е човек на "еди кой си". Ти ще носиш цялата работа на гърба си, ще работиш събота и неделя, но заплатата ти ще мърда с 50 лева за няколко години, докато "нашият" човек дори няма да идва на работа и ще взема десетократно повече. Изключение правят само хората в ИТ сферата и то до някъде.

91.   В Англия започнах от най- долната точка- работа на полето и живеене в каравана. Не познавах никого, нямах близки приятели или роднини там.
След година си смених работата, заживях на квартира с приятелката ми в къща, плюс още едно семейство.
На работното място започнах да се развивам и смених няколко позиции.
След време реших да запиша второ висше в Англия. Кандидатствах, имах изпити, взех ги, получих и стипендия. Два дни в седмицата бях на лекции, четири дни от седмицата работих. Парите от стипендията и работата ми стигаха без проблем.
Завърших и започнах да работя по новата си специалност.
Мисълта ми е, че като чужденец в една държава, без да познавам никого, и без да имам връзки, аз се развих. Да, много пот и труд, но се развих.
Същото не мога да кажа за родителите си, които с двойно повече труд и пот, просто не постигнаха нищо в България.
Обичам България, но лошите неща трябва да си ги казваме- шуробаджанащина и мафия.

92.   Който иска да види какво немците мислят, как се отнасят с българите и как им "помагат", не трябва да слуша никой тука, а просто да погледне новините в Дойче веле (Deutsche Welle) собственност на правителството на Германия. там ще видите пълната истна - няма лъжа, няма измама.

93.   Като изключим София, където се е струпало всичко живо, по другите градове остават хората, на който им остават няколко години до пенсия, непълнолетните, пенсионерите и онези роми, които нямат кой да ги дръпне, за да избягат.

94.   №91
За какви изпити говориш?
В Англия, за да кандидатстваш да учиш в университет, НЕ СЕ ДЪРЖАТ ИЗПИТИ! Успокой топката малко, щото като те гледам, от мерак така си се унесъл и запенил, че плещиш врели, некипели!
Ти нещо май се пообърка. Сигурен ли си че не приказваш за Албания, Алжир или Мароко?

95.   До 94

Може би е нямал нужното ниво на английски? Може би говори за изпитите по време на следването си? Не го е написал много точно, ама и мега overreaction метна.

97.   Аз съм ходил само до Гърция и Македония на екскурзия и се гордея с това, че не съм в чужбина.

98.   От 91. Имах общ изпит по английски и интервю.
Интервю плюс тестове за нивото ми на език. По време на следването имах изпити- есета, доклади и тн.
За какво да съм се объркал, пич. Изразявам мнение и споделям случващото ми се.

99.   В последните години все по-често се срещат "мнения" в нета как едва ли не цяла Западна Европа била много зле и само в България се живеело супер. Хората си купували апартаменти, къщи, коли, обикаляли целия свят по почивки и т. н. Истината обаче е доста по-различна - хора от всякакви възрасти, образование и социален статус се изнасят от страната. Заради това изнасяне вече няма кой да робува за 800 лева заплата и управляващата върхушка се чуди как да задържи малкото оставащи. Като цяло на тях умни и будни хора не им трябват. Трябват им роби, които да работят за мизерни доходи, а съзнанието им да е заето с чалга и тъпи реалитита. Неслучайно у нас, като изключим ИТ сектора, който днес е тук, а утре на друго място, други технологични производства няма. Няма машиностроене, няма автомобилостроене, не се произвежда нищо, което изисква някаква развойна дейност или висока квалификация. Тук-там се сглабя по нещо, за което готовите части отново идват отвън. Сериозни чужди инвеститори няма и целенасочено биват гонени, защото ще увеличат заплащането на труда и партийните фирми ще трябва да се бъркат по-дълбоко. Съдебна система няма. Спокойно могат да ви убият, оберат, изнасилят и виновниците да се разминат с условна. При подобни условия едва ли някой би искал да остане в България. Лошото е, че перспективите за развитие са отрицатели вместо положителни.

51-84 от 84