Споделена история от В чужбина

Защо огромната част от чужденците приселващи се в България, предпочитат селата пред градовете
Забелязали ли сте, че повечето чужденци приселващи се в България, предпочитат селата, пред градовете. Очевидно те предпочитат обикновения, близко до природата начин на живот и сами да си произвеждат храната. Те винаги са мечтали за това, но тъй като в държавите от които идват земята е изключително скъпа, са предпочели България пред другите държави.
И как няма? ! .. Красива природа, плодородна земя... Кеф ти море, кеф ти планина, .. всичко това ти е на прага! С това замърсяване на околната среда, в тежко индустриализираните държави въздуха е много замърсен и е причината за всички тези астматични заболявания. Земята им също е замърсена и в лицето па България, те виждат едно райско кътче и възможност за прекрасен живот и затова не е чудно, че хиляди чужденци се приселват тук.

Коментари

1.   Защото Ханс, който е живял в центъра на Мюнхен е изкарвал 15к евро на месец, а Гюнтер от селото до Дюселдорф е бачкаторствал цял живот и парите му стигат за къща в източна Европа.

2.   Ами до известна степен сам си си отговорил на въпроса.
Не искам да бъда разбран погрешно, но това за райското кътче България ми е малко в повече.
Живея от доста години в Англия и да ти кажа в провинцията там има едни огромни обширни поля, които са доста красиви. Англия всъщност има доста обработваема земя и е много красиво когато си с кола по някой провинциален път да гледаш полята. В България наистина имаме много добра природа, но е пуста, защото вече нищо не произвеждаме.
Старите англичани идват тук заради евтините имоти. Тук можеш да купиш къща за едни 10/20/30 хиляди, или просто да си купиш земя.
Това за един чужденец е супер дребна сума, имайки предвид колко са скъпи имотите при тях.
Второ, идват заради климата и спокойствието. В Англия 75% от възрастните хора са с артритни заболявания, докато в Испания са само 15% заради благоприятния и сух климат (гледах едно проучване).
В България не е чак толкова топло както в Испания, но летата са ни много добри, и действат благоприятно за здравето на хората.

3.   Ее, стига вече! Тази част на сайта се превърна в националистка! Голямо хвалене я хвалите България, то не бе природа, не бе чудо. И другите държави в Източна Европа имат хубава природа, но какво от това? А може ли авторът да обясни с какви пари живеят тези чужденци по българските села, много ми е интересно? От какво се изхранват там?

4.   Да, а мангалите като им окрадат къщата се изселват. И за тях е евтина земята, но с нашите заплати - не. А ние къде да идем, в Албания ли? !

5.   Много чужденци харесват кварталите Изток, Изгрев и колкото и да е странно Левски Г в София (последния вероятно заради многото пространство).

6.   Щото ако искаха да живеят в град, те си имат по-хубави... Повечето са пенсионери, които търсят спокоен и евтин живот.

7.   Ама много си наивен, чак е симпатично.
Да ти обясня. Когато бабата и дядото германци получат пенсия по 600/700 евро, къде мислиш, че ще отидат? В Швейцария ли? :)))

8.   Защото по селата можеш да си закупиш къща с голям двор за малко пари. Отделно голяма част от тези чужденци са пенсионери желаещи спокоен живот.

9.   Защото са пенсионери.

10.   Чужденците се насочват към селата, защото имат акъл.
Всички знаете, че в супермаркетите, всичко е натъпкано с химикали и хормони.
-На пет годишно момиченце и поникнали мустаци и спретнала цици по-големи и от тези на майка cи.
-Малко момченце, и на него му пораснали цици и задник като на жена, заради хормоните с които е натъпкано чрез храната от магазините.
В някои държави, заради химическата помия с което се тъпчат, хората са така надебеляли, че приличат на слончета.
Хора на средна възраст започнали да кукуригат на улицата и вечер да лаят по луната. Като отидат да ги прегледат, им казват, че имат алцхаймер и дименция и тъй като това е не само нелечимо, но и ще става все по-зле, ще трябва да стоят до края на живота си в дом за хора с мозъчни заболявания, където двама масажисти Хасан и Мюмюн, ще им правят профикактични клизми по пет пъти на ден.
Точно за това, все повече хора се насочват към селата и искат сами да си произвеждат храната, както за себе си, така и за семействата си.

11.   Добре де, защо уж питаш нещо, а после сам си отговаряш, и дори подкрепяш с факти отговора си. Не те разбирам.

12.   До №11
Просто исках да видя и други мнения.

Автора

13.   Културни разлики. Ако цениш земята се ориентираш към селата, ако цениш панелките се приентираш към градовете.

14.   Лъжеш се истината е че тези, които се местят у нас са си техни бедни селяни, които цял живот са били с ниски доходи за страната си и все още са или вече имат ниски за страната си пенсии. Човек който цял живот е живял в центъра на Лондон или Мюнхен и е имал високи доходи, не може да си представи да сее сам домати мирогледа му не го побира.

15.   Тези приказки за райското кътче ги остави за тези, дето не са пътували по света. Нещото, което виждат чужденците в България е това, че е най-евтината сравнително цивилизована държава. Причината за избор на село пред град е, че правещите го са пенсионери, искащи спокоен и евтин живот. От по-младите чужденци познавам доста живеещи в София, Варна, Плодив, но нито един, живеещ на село.

17.   №15, не казвам , че България е единственото райско кътче на земята, но просто много българи не могат да я оценят. Обикновено, когато загубиш нещо, едва тогава осъзнаваш какво си имал. Жалкото е, че в някои случаи, е много късно. Казваш, че от чужденците които се приселват в България, само пенсионерите живеят в селата, а младите се насочват към градовете. За да се увериш, че не е така, влез в сайта Youtube и напиши "Да хванеш гората". В тази програма е на Българска Телевизия, която се занимава не само с чужденци приселващи се в България, а също и българи завръщащи се отново в родния си край, къде и с какво започват да се занимават. Тази програма има стотици клипове в този сайт и в тях ще видиш че много млади хора, също се насочват и към селата.

18.   Тези, които познавам аз, търсят не толкова природа, а повече спокойно място за отдих. Имам един познат, който каза, че да наеме къща в Ютланд, му излиза повече на година, отколктоо да купи такава в Созопол и му е два пъти по-евтино, да си купи апартамент в Банско.

Повечето от хората под 40 години, изобщо нямат намерение, да се занимават със земеделие. Те търсят евтина дестинация, добра инвестиция и евтина локация. Тъй като България е в ЕС, пътуването и документите са много лесни за уреждане, а и повечето не се страхуват от тукашната бюрокрация, защото посолствата им винаги се правят с проблемите. България е одбър избор, не толкова, заради природа и култура (това, повярвай ми, е последната грижа на чужденците - стига, само да знаят, че няма да ги убият с камъни, че яли свинско), а чист прагматичен такъв.

19.   В Европа богатите живеят в къщи в покрайнините*именно заради природа и спокойствие), а бедните живеят в маломерни жилища в големите градове. Като прибавим и финансовия фактор, че къщите по селата са на безценица-ето ти отговора. В моето село е пълно с чужденци, които са средна класа в Англия, но поради горните причини живеят в БГ.

20.   Репортажите по съботно-неделните телевизионни блокове с идилични картинки от село ви излъгаха, че чужденците са в селата. И аз подкрепям живота на село, но това е просто пропаганда. В София има поне 10 000 западноевропейци, които живеят постоянно в града, колко са арабите, китайците, руснаците и т. н. Във Варна и Бургас е пълно с руснаци, а в Пловдив има италианци и гърци, немци. Моят приятел е от Белгия, живеем в София, а имам още много колеги от западните страни, както и такива от САЩ, Египет, Азербайджан.

21.   Огромна част е доста силно казано. Ориентират се към БГ и в частност към селата пенсионери с ниски доходи, които трудно оцеляват в собствената си държава и търсят алтернатива в рамките на ЕС. Обикновено преди това са ходили 1-2 пъти на почивка в България и им е харесало и като видят цените на имотите по селата си мислят, че селата тук, са като селата там и са намерили невероятната находка на смешна цена.

За съжаление очарованието заминава веднага след като местните търговци ги поизлъжат няколко пъти с цените и ремонтите, ромите започнат да обират имота и се наложи да инсталират и да плащат за СОТ, а като решат да правят някъде рекламации за некачествена услуга, както са си свикнали и знаейки, че БГ е в ЕС (значи законите би трябвало да се спазват) получават среден пръст. Ако са инвестирали малкото си спестявания или са направили глупостта да си продадат жилището в тяхната страна, за да финансират преместването, то връщане буквално няма. Остава им да си седят на дупето и да приемат случващото се позитивно :)

22.   №14 Тези чужденци които се местят в България, не са "бедни селяни" както ти ги наричаш. Ако си живял в някоя западно-европейска държава, щеше да знаеш, че там, в селата живеят заможните хора. Бедните живеят в градовете.
За хора като теб, всичко започва и свършва с парите. В този живот има много по-важни неща от материалните и те са тези, които имат истинско значение. Истинските неща в живота, не са НЕЩА. Когато човек приеме обикновения начин на живот, ще се изненада колко неусложнен и щастлив живота му ще стане.

23.   22, не съм 14, но грешиш - в чужбина в селата живеят средната класа - фермери или работещи в големия град, но живеещи спокойно в околните села, както и пенсионери. А баш богатите живеят в самите градове в квартали като лондонските Мейфеър, Челси, Кенсингтън, Найтсбридж и т.н. Ама като казвам богати, нямам предвид някой лекар, бачкащ за 5-10 к паунда, ами баш богати като Абрамович например.

Общо взето в градовете живеят най-богатите и най-бедните, а средната класа си живее в околните села и предградията.

24.   От 14
№23 остави го 22 той просто има друг доста по нисък критерии за заможност и богатство и си мисли че онзи чужденец с пенсия от 1000-1800 евро е богат. Той въобще не е наясно че обикновен пенсиониран инженер от завод в европа не пада под 2500 евро пенсия и не би дошъл в бг защото е можал да си купи къща в държавата си още докато е работил. Онзи които идва в бг е безимотен в държавата си.

25.   Не знам! Но не мисля, че са "огромната част". Всички, които познавам с мераци, да живеят в България, питат за София, Банско и презастроени курорти по морето.

26.   Повечето от чужденците които се приселват в България, са също като много от българите завръщащи се обратно. Предпочитат селата в близост с по-големите градове, където много от тях, обикновено започват някакъв бизнес.

27.   Ами защото в техните държави си имат предостатъчно градове и то много по-големи, много по-уредени и много по-задръстени от нашите. И когато цял живот си живял в огромен град, нормално е като се пенсионираш да искаш мир, тишина и спокойствие, а не да замениш един голям град за друг голям град. За сметка на това нашата природа в това отношение е уникална и точно това привлича хората. В повечето развити държави почти не са останали диви места, всяка педя е обработвана или е резерват, докато тук има толкова много напълно диви места, където буквално с една европейска пенсия можеш да си купиш къща и да се радваш на живота, защото в собствената си държава с тези пари ще трябва да се ограничаваш, а тук, при нашия стандарт на живот, особено по села, с тази пенсия ще си като крал. И точно за това Ханс не си взима апартамент в центъра на София, а къщичка в някое балканско село. Има достатъчно пари за да направи къщичката по свой вкус, да я санира, да я обзаведе както иска и да има всички модерни удобства, а в същото време му остават и пари да пътува из страната.

28.   Дядо ти Ханс идва в България, за да има нормален живот, защото не всички в Германия вземат големи пенсии. Като дойдат в България, живеят като царе тука и при тая евтинийка, от нищо несе лишават. Ако отидеш там, ще останеш шокиран от това, колко много пенсионери германци се ровят в кошовете за боклук и събират бутилки и кой знае още какво. Всички които живеят там, го виждат това всеки ден, а и ютубе е пълен с такива клипове.

29.   Преди два дена по българска телевизия показаха програма, за българите които започнаха да се завръщат да живеят отново в България и как броят им непрекъснато расте. Останах изненадан от това, че много от тях, преди да заминат в чужбина, са живяли в градовете, а при завръщането си сега, предпочитат да се заселят в селата в близост до градовете. Изненада ме също и колко от тях са създали успешни бизнеси. От това предаване също разбрах, че сега България я знаят като "Силиконената долина на източният блок". Изненада ме и това, че всеки месец, 6 човека в България стават милионери.
Изглежда, че най-после и за България идват светли дни. Бог да я благослови!

30.   Преди два дена по българска телевизия показаха програма, за българите които започнаха да се завръщат да живеят отново в България и как броят им непрекъснато расте. Останах изненадан от това, че много от тях, преди да заминат в чужбина, са живяли в градовете, а при завръщането си сега, предпочитат да се заселят в селата в близост до градовете. Изненада ме също и колко от тях са създали успешни бизнеси. От това предаване също разбрах, че сега България я знаят като "Силиконената долина на източният блок". Изненада ме и това, че всеки месец, 6 човека в България стават милионери.
Изглежда, че най-после и за България идват светли дни. Бог да я благослови!