Споделена история от В чужбина

Покажете ми квартали в Европа които да приличат на Лозенец, Изгрев и Изток в София
Колкото и да съм пътувал и живял из Европа, така и не открих толкова хубави кварталчета като Лозенец (частта около Джеймс Баучер, Резиденция Лозенец и Розова Долина) и Изток и Изгрев от ул. Жолио Кюри до парка. Така ми липсваха в чужбина! Вярно, че в София само те са хубави, а другото е един ориенталско-чалгаджииски коптор. Където в чужбина има подобни квартали с кокетни стари къщи и кооперации и модерни луксозни блокове, в близост до паркове и с много зеленина, то те обикновено са доста далече от центровете на градовете.

Ще се радвам някой да ме опровергае, но нито в Германия, нито в Холандия, нито в Прага или Братислава нямат такива квартали и то толкова близо до центъра. В Париж май има, но те са пълни с малцинствени престъпни елементи, просяци и т.н. В Братислава може би кварталът около Slavin е близо до центъра и хълмист, предимно с къщи, но я няма тази бохемска атмосфера на Лозенец, нито има павирани улички. В Прага може би Vysehrad и Vinohrady се доближават, но сградите са една до друга и няма дворчета като в Лозенец и Изгрев, та повече прилича на широкия център в София. С удоволствие бих се радвал някой да ми покаже такива места из Европа, защото в чужбина най-много те са ми липсвали от България и София.

Коментари

1.   В Париж, Vincennes доста се доближава. ... и дворове има но повечето са си частни към съответните къщи. Кооперации тук таме но малко като цяло.

2.   Виена - Дьоблинг (Гринцинг и Сиверинг до някъде).

4.   Ребибия в Рим.

6.   И къде в Изток и Лозенец видя точно свободни пространства? Там всяка педя зеленина е некачествено застроена от т. нар. "инвеститори", които ти пробутват жилище, реално струващо 80. 000 Евро за 200. 000 Евро, щото бил "елитен" квартал. Да не говорим за фактически липсващите тротоари и паркирани по невъзможен начин трошки, буквално една върху друга.
В София нормални квартали на практика няма. А и ти явно не си ходил в чужбина, иначе мнението ти щеше да е коренно различно. Такова неконтролируемо застрояване като в София няма никаде по света.

7.   В Париж - 16ти квартал до Булонския лес. Булон-Буланкур, Венсан, Сан Мор.
Само, че за да живееш там или трябва да си наследил имот там или да си се оженил за някой който е наследил, защото са безумно скъпи.

8.   6 в Изток всяка градинка за деца си остава за деца и има много пространство. По същество - темата е една от най-безмислените в сайта. И какво авторе или авторке, ако някой ти изброи къде има такива места, ще ги обиколиш? Защо просто не си купиш апартамент в Изток и да кротнеш.

9.   Ето видяхте ли, при тях хубавите квартали са още по-недостъпни. А при нас с хубава заплата мога да купя апартамент с ипотека или кредит в Изток, Изгрев или Лозенец. А в Полша и Германия някой да знае подобни квартали, те ме интересуват като държави най-много. Saska Kepa във Варшава ми изглежда подобно?

10.   Хора, но Дьоблинг, Ребибия и пр. са доста отдалечени от центъра, реално в покрайнините като Бояна, Витоша и подобни. Изток, Лозенец и Изгрев са буквално на от 1 до 3 километра до центъра най-много.

11.   Груплинген, Германия!

12.   Изток, Изгрев и Лозенец били хубави квартали! Хахахахаха Хубав виц. :д Чак пък и търси техни подобия по света. :д:д:д А и няма други такива дупки. :д Пробвай в Индия евентуално... :д

13.   8 с БГ заплата няма да мога да си го позволя.

14.   Темата е абсолютно безсмислена. Добре устроени квартали има в цяла Западна Европа, някои са близо до центъра, други не чак толкова. Е, и? Наистина безсмислени въпроси. Да не говорим, че изброените от теб квартали не са нищо особено. Всъщност, в страни като Финландия и Дания съм виждал бедни квартали, които изглеждат по-добре от любимите ти софийски райони. И много ясно, че в Лондон, Париж или Монако, в подобни квартали имотите ще са супер скъпи, но ако си в Трир, Манхайм или примерно Магдебург, можеш да намериш не само апартамент, но дори и къща на доста приемлива цена. Да не говорим, че и заплатите са доста по-високи. Ако си решил да живееш в София, просто го направи, но не се опитвай да ме убедиш, че моят спокоен квартал в Западна Европа, в който изплащам къща с жена ми, е по-лош от Изток или Лозенец. Това е нелепо!

15.   "но те са пълни с малцинствени престъпни елементи, просяци и т.н." как го каза, все едно тука можеш да се разходиш за повече от 2 минути без да видиш нещо подобно. Аз съм бил в Прага и бих казал, че градът е по-красив от София и не отстъпва по зеленина. Междувременно, не смея да се разходя в кв. Стрелбище, без да си гледам в краката, защото шансът да настъпя някое кучешко ако е 100%.

16.   Лозенец на мен лично ми е отвратителен. Живял съм 3 години точно на Джеймс Баучер. Претъпкано, презастроено, от коли паркирали навсякъде не можеш да се разходиш нормално по тротоара. Бул. Черни връх е перманентно или задръстен или пълен с изнервени, закъсняващи шофьори. Сутрин трябва да тръгваш 1 час по-рано, за да се измъкнеш с колата навреме. Не можах да разбера, какво му харесват толкова на този квартал и защо се води луксозен.
Мен в София най-много ми харесва Пейо Яворов, точно заради тихите зелени улички, къщите с дворчета и близостта на Борисова.

Къде точно си живял в Германия, защото от моя скромен опит и в Берлин и в Хановер и в Хайделберг има прекрасни квартали в близост до парковете и забележителсностите. И със кукленските къщи и със дворовете и с озеленяването. Естествено са скъпи и не всеки може да си позволи жилище там. Много ми е странно да си прекарал време там и да не си забелязал нито павираните улици, нито бохемската атмосфера, при положение, че масово се реновират и съхраняват като историческо наследство къщи и сгради, строени още през средновековието. Не знам дали осъзнаваш, колко наивно звучи твърдението ти - нещо от типа на "от Искъро по-дълбоко няма".

17.   И аз си помислих "какво пък толкова им е хубавото на тези квартали", но си замълчах. Явно автора не е излизал от България и нормални квартали не е виждал.

18.   А вие от къде сте? Да не сте от Париж случайно? Кой знае от кой краен квартал сте, тръгнали да намират кусури на Лозенец и Изток.

19.   Не ви чувам нещо, кажете от кои квартали и градове сте? Да не се окаже, че сте от Люлин, Дружба, Тракия, Сунгуларе, Симитли, Вакарел, Мездра и пр.

21.   12 как Изток ще е дупка? Дупка е Модерно предградие, Орландовци, Свобода.... Това са дупки. Изток си е като рай в грда.

22.   Съгласна съм с номер 6. Имам апартамент в участъка в Гео Милев и този чар не го забелязвам.
Живея в малко градче в Белгия и тук ми е удоволствие да се разхождам по различни квартали и градчета. София е мръсна, разбити тротоари и улици, неокастрени дървета, няма цветя, разбити детски площадки и пейки, коли спрени по тротоарите-как няма едно подобрение за 15г

23.   Reeperbahn Hamburg.

24.   Chelsea и Vaukhall в Лондон

25.   Хора не ме интересуват Англия и Германия. Кажете нещо из Швеция, Финландия, Полша, Унгария (братята), Южна Италия.

26.   Вие не разбрахте ли, че по-хубаво място от райското кътче България - няма? !? ! Вижте си премиера какви ги бръщолеви на брифинга си, овце заспали. В Румъния ги оправиха преди няколко години. Само Бай Ганчо се опитва да извърти гъза накъдето му е удобно. И не само да каже, че не е толкова зле, а даже обяснява колко е ПО-ДОБРЕ е в кенефа, където се намира. Жив да не бях.

ДС

27.   Българинът и в чужбина ходи в кофти държави - дъждовната и престъпна Англия, столицата на дрогата Испания, потурчената Германия и САЩ (и то в престъпния Чикаго най-вече). Егати и избора, братя българи! Все на престъпни и гнусни места има българи. В Англия и Испания използват най-много кокаин в Европа.

28.   27, при мурзилките ли да ходят? Където 90% са алкохолици.

29.   24 съм, Аз просто си казах мнението! Иначе и на мен Южна Италия ми е любима! Също така и страните от"Вишеградската четворка"

31.   27, ами има Италия, Скандинавия. Друсания клозет Испания е с по-нисък БВП от Италия, с по-грозни хора и пр.

32.   "Ето видяхте ли, при тях хубавите квартали са още по-недостъпни. "

И това е добро нещо? Каот спаднат цените на наеми и жилища, почват да се повеяват надписи по стените и прочие, разни съмнителни индивиди взимат да крачат, а вече, не е като едно време, където можеше да се правят дарения на полицията, от местната община за да има значително по-добър контрол...

"Вие не разбрахте ли, че по-хубаво място от райското кътче България - няма? !? "

Първо - оставям на страна, това че ни обиждаш на "овце заспали"

Второ - Costa Del Sol? !? !? Покажи ми, с какво КОЕТО И ДА Е МЯСТО на нашето черноморие го превъзхожда?

33.   Добре те разбирам авторе. И аз обичам Лозенец с градинките между блоковете и атмосферата около резиденцията.... Подобни, но по друг начин са Челси и Мейфеър в Лондон.