Споделена история от В чужбина

КАНАДА!
Здравейте!
Пише ви момче на 15 години...
Няма да се обеснявам много, но Канада винаги е била моята мечта, винаги ме е привличала!
Въпроса ми е: Мога ли да замина в Канада без зелена карта както например в Германия или трябва както в Щатите зелена карта...обяснете ми всичко което знаете, дайте ми съвети ще съм ви много благодарен.
А и...моля не се опитвайте да ме разубедите да остана, не си правете труда. Вече съм го решил, тук нищо хубаво не ме чака! :)
Знам, че още съм малък, но не е лошо човек да си поставя цели. Колкото по-рано толкова по-добре :)
Предварително благодаря!
Ще помоля администраторите на Spodeli.net да ми качат историята или каквото е там lol

Коментари

1.   Здравей,

Има доста време докато станеш пълнолетен и завършиш. Истината е че докато дойде това време за много неща ще промениш вижданията си, мислите си и прочие. На въпроса ти за остановяване там, без да съм живял.

Имат точкова система по която може да заминеш легално като квалифициран работник.

Тя се базира на възраст, степен на образование (тоест висше), професия, опит по професията, владеене на английски или на френски език. Всяка година се публикуват работни места за определени кадри в дадена сфера на чиято база се дава работна виза. За тезш работни места се конкурираш със останалите хора по света. Нямам идея какъв е потока от интерес за там. Може и още изисквания да има за покриване също. Официалният правителствен сайт би ти дал най-достоверна информация за всичко.

Другият вариант е да заминещ да учиш там като така се остановиш и в последствие, учейки и работейки. Ако не е по силите финансово за семейството, може да има програми ивентуално по които да кандидатстваш за стипендия, ако е късмет дай-боже никога не се знае, може и да имаш късмет? Без да пробваш няма на знаеш.

Последното канадско правителство даде безвизово да се пътува до там и за български граждани. ЕС ги натиснаха за това. Това безвизово патуване обаче е само за туризъм. Тоест, не можеш да работиш освен нелегално. Номера за работа без договор както във България, много-много на върви. Причината е че дори да се навие да те наеме накой щи те експлоатират и ще си лесна мишена за да те използват недобронамерени хора, а също и няма да можеш да пестиш или живееш по-хубав живот който смяташ че можеш да устроиш иначе (и който можеш).

Свободата която има в ЕС за живеене, работа, пенсиониране е само за във ЕС тъй като сме подобно на федерална държава.

Има

2.   Можеш,но имам роднини в Канада и е страшно скъп живота. Можеш да отидеш без виза,защото те отпаднаха за Канада,но ще си скъсаш гъза от работа.Те са 6 човека в една малка къща и едвам свързват двата края като двамата от тях са адвокати,единият има агенция за недвижими имоти и като цяло смятай,че не са някакви прости хора,но там парите вървят много бързо.Плюс това се говори английски и френски.Ти си мислиш,че там те чака супер живот,но грешиш.

3.   Само да питам.
С какво точно те привлича Канада?
Фантасмагории!
Но, няма лошо, за да оцениш какво си имал, трябва да го загубиш!

4.   За Канада не ти трябва зелена карта, а виза. За легално пребиваване до 6 месеца няма нужда от виза, но за учене, работа и т.н. установяване се изисква такава, както и минаване на интервю. За целта ти трябва високо ниво на владеене на френски и английски, зависи за коя част на Канада си се запътил. Живота е скъп, но минималната заплата е 12,50$ на час, и познавам хора, които живеят с години от социални помощи. Искам да кажа, че който знае да се оплаква и да клинчи от работа и отговорности в България, същият ще си е и в Канада, и където и да е другаде по света. Който е амбициозен и оправен, ще се справи. Климата е гаден като цяло, зимата трае 6 месеца и е студена, но ...зависи колко си мотивиран. Работа на черно и живот 6 месеца тук, 6 месеца там не са вариант, най-добре е с легална емиграция, другото са глупости. За справка, живея в Канада от 15 години и не говоря празни приказки.

5.   Виза трудно ще ти дадат, да не кажа невъзможно. Те си напълниха държавата с емигранти и повече не искат. Имам приятелка там, гаджето й за гости до там не го пускаха канадците, защото е млад, може да създаде семейство и да остане. Имаше времена, в които канадците предпочитаха даже да идват много хора, но те отминаха.

6.   5, никой повече няма нужда от виза, за да иде на гости. Има заявление, което се попълва за 10 мин онлайн, струва 7-8$ или 10 лева, и това е. След 3 мин получаваш по мейла потвърждението и имаш право на 6 месеца престой, но без право на работа.

7.   Учи английски и френски, гледай клипове на двата езика. Събирай пари от сега, каквото можеш от лятна работа и ще успееш. Да не ти пука какво пишат хората.

8.   Познавам две семейства, висшисти, едните лекари, работещи всички по специалността си, но се махнаха от Канада заради климата, не издържаха на студа. Прави си сметката ти какви умения умаш, владееш ли свободно английски и френски, а иначе- мечтай си! Никъде нищо хубаво не те чака, хубавото сам си го правиш.

9.   Не ти трябва зелена карта. Виза не съм сигурна дали има, виж в сайта на МнВР. Просто напиши в гугъл "Пътуване до Канада" и кликни линка към сайта на МнВР, там пише и за документи, и за всичко. Но е скъпо, то парите за самия полет са много, а за живеене си представям. По принцип, ако си студент тук, много по-лесно ще ти дадат виза, защото няма да е нужно да доказваш доходи, тъй като си студент. Ако само работиш, а не си студент ще ти е по-трудно да те пуснат, защото ще искат първо трудов договор и второ най-важно - да изкарваш добра заплата, над 2000 сигурно. Също, ако си и студент другото пердимство е, че няма да помислят, че искаш да работиш там, тоест с това ще докажеш, че имаш корени тук един вид и че има нещо, което те задържа, защото те за емиграция много трудно допускат, да не кажа невъзможно. Леля ми преди 20г. успя да замине за Америка уж с 6-месечна виза, тоест посетителска, не работна, а пък си намери работа там, както и чрез фиктивен брак си изкара и гражданство и хоп - вече 20 години си е там.

11.   Що па Канада?
Та-ра-да-ра-дааа-ра-ра
Що па Канада? !
Та-ра-да-ра-дааа-ра-ра
Ти нямаш даже и червена Лаааа-а-да..

Сега сериозно, в канада е хубаво, зелено и красиво само 1-2 месеца от годината, през останалите е просто студено, или калко, или заснежено, или и трите наведнъж. По-добре иди в щатите, там поне само един език ще ти трябва.

12.   Най-лесния начин за теб ще бъде да си учиш уроците, да си пълен отличник, да знаеш отлично английски или френски и да кандидатстваш в канадски университет. :)
А там да си намериш една канадка и да се ожениш за нея. Последното не е задължително и докато дойде време за него - няма да имаш нужда от съвет как се ходи в Канада.
Успех.