Споделена история от В чужбина

Слънчеви панели (Соларни панели)
Здравейте, въпросът ми е свързан с фирмите набиращи работници за сезонна работа, по-специално поставяне на слънчеви панели. Има доста фирми набиращи хора за монтиране на панели, но в какво точно се изразява самата работа? Не става въпрос за техниците, които свързват жиците ами за тези, които монтират панелите. Доста хора пишат по форуми, че се докарват добри пари, че работата била от порядъка на 10 часа на ден. Храна, квартира и транспорт били осигурени. Има ли някой от вас, които да е бил на нещо такова и да сподели дали си струва, дали работата е тежка и в какви точно се изразява тя? Мога да отида в самите офиси и да попитам на място, но предпочитам да прочета вашето мнение по въпроса. Благодаря за отделеното време.

Коментари

1.   Виж, явно си технически неграмотен, такива хора не търсим. Не се делим на жичкаджии и общаци, сами си носим панелите, сами си ги свързваме, разбираш ли. Шефът не иска да плаща излишно на хора единствено за да носят тежести. Вземи понаучи нещо, пък тогава кандидатствай.

2.   Номер 1 е прав. Ние имаме фотоволтаик в Германия. Монтираха го 2 души, които свършиха всичко. Няма такова нещо - някой само да мъкне. Все пак не е строеж, дето да влачиш тухли и т. н.

3.   Трябва първо да се образоваш. Изкарай някави курсове за електротехник или нещо подобно, иначе цял живот ще работиш неквалифицирана работа като общ работник на ниска заплата и ще живееш в мизерия. А като станеш на 50 години и това няма да можеш да правиш и ще умреш в канафката, като куче без история.
При комунистите в България беше лесно, защото образованието беше на много високо ниво и всички завършваха училище с някаква специалност и имаха осигурена гарнтирана работа. Имаше механотехникуми, електротехникуми, ветернарни техникуми, строителни техникуми, селско стопански техникуми, механизация на сеското стопанство, хрантелно вкусови техникуми и други.
След 1990 година образователната система в Бългаия беше силно увредена и сега тя произвежда твърде много неграмотни деца, които са осъдени да живеят в бедност. Много от завършващите училище сега, не могат да смятат и едва пишат. - НАРКТИЦИ, АЛКОХОЛИЗИРАНИ ЧАЛГАРИ И ПРОСТАЩИНА...

След като се завърнала от Бългаия, където е посетила английските гимназии в София и Варна, и профисионалното училище по химия в Стара Загора
през 1974 година, министърът на образованието във Великобритания Маргарет Тачър е казала;
"Българите имат една религия - учението, и една църква - училището. "
"Българчетата са най-образованите деца в Европа. "

Сега българчетата са официално, най-неуките в цяла Европа!

4.   “В годините на социализма в България, които сега някои “експерти” определят като “изгубени”, се организираха летни пионерски лагери за децата – на море или на планина за две или три седмици, срещу символично заплащане. Учениците пееха песни, организираха театрални спектакли, балове с маски, а вечер се събираха около лагерния огън. Тогава всички деца имаха равни възможности за почивка“, пише изданието retro. bg, което цитира спомените на съвременници на социализма в България (публикуваме ги без редакторска намеса):

“Детските лагери в Народната република станаха факт след създаването на организацията “Чавдарче” и Димитровската пионерска организация “Септемврийче”.

За летните лагери се мислеше толкова сериозно, колкото сериозна бе и мисълта на държавното ръководство по отношение на националната сигурност.

В Народната република от генералния секретар на ЦК на БКП до най-дребния партиен секретар и ръководител на ТКЗС – всички имаха отговорност да гарантират на подрастващото поколение дълги ваканции, за да не стоят децата в градовете и да бездействат по улиците. Да се закаляват, да плуват, да дишат чист въздух, да опознаят родината, да обикнат природата, за да се грижат за нея, да се поддържа колективния дух.

Морето и планината бяха достъпни за всички.

5.   Че каква философия има в свързването на един панел? Ако е само един го бучваш директно в charge контролера, ако са повече от един трябва да решиш дали да ги свържеш серийно или паралелно и да знаеш каква дебелина кабел ти трябва взависимост от разстоянието. Тази информация може лесно да се намери в нета и за няколко часа да се усвои. Същото и за избора на батерия. Аз не съм ел-техник, но с информация от нета съм се заел да си направя сам литиев-железен-фосфат акумулатор от единични клетки и балансираща система.