Споделена история от В чужбина

Испания
Здравейте! Много сериозно се замислям да замина за Испания. От няколко месеца уча испански, няма да го овладея на много високо ниво, но не виждам никакъв смисъл да стоя тук. Някой запознат може ли да каже дали там има институции, където може да се настаниш временно, да учиш езика и след някакъв период да мръднеш напред и да намериш работа? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Точно в момента не си заслужава тепърва да ходиш в Испания, освен на почивка. Като ще е чужбина, да е в държава, където има работа и нормално заплащане.

2.   И аз живо се интересувам от абсолютно същия въпрос. Езика го учих до някакво (може би елементарно) ниво, но за да го науча както трябва, трябва да живея там и да уча с практика.
Това, че не си струвало, предпочитам, ако е така да се убедя сама в това. Няма как да съм по-зле, отколкото тук, специално в моя случай говоря. Нямам никаква квалификация, но имам огромно желание да карам някакъв курс за придобиване на такава и за по-нататъшно развитие.
Ако някой има отговори по темата, ще следя с интерес.

3.   Те някои ходиха по Испания, но се върнаха. Други, махнаха се от България, с връзки там отидоха, останаха...
С връзки е може би лесното.
Нищо иначе не знам.
Трябва не сериозно да мислиш да заминаваш там, а сериозно да знаеш какво искаш да работиш и да отидеш там с някакъв опит в тая професия....
И от баба знам, понеже в Гърция е ходила да работи, първо трябва да знаеш какво Точно ще търсиш да работиш там, след това си научаваш нужните думи и изречения които се ползват в тая професия която си избрала.
Ако например искаш готвач да си - трябва да знаеш хранителни продукти, подправки, плодове и зеленчуци, видове кухненска посуда и т.н. Научаваш ги на испански тея неща, че и на английски, за да може да прехвърлят колегите ти на английски, ако запецнеш нещо и не разбереш какво ти говорят, и така, да е по-лесно, а не да вадиш речника и да четеш и т.н. Английския ти да е като втори български в е такива случаи.
И това ми е съвета.
Недей да ходиш там без да знаеш какво точно ще работиш.
Ако си на "ТИ" със английския, разбирам да отидеш първо в Англия и после да търсиш каквато и да е работа, но това ти е нов език и все още не си много навътре с нещата. Затова, решаваш още от сега какво ще работиш и почваш да учиш тея специални думи, които се ползват и говорят в професията и тогава отиваш там.
Това е съвета който мога да дам.

5.   Моето лично мнение е, че Испания е много лошо място за незнаене на езика. По-уредена страна е от България и със сигурност е много хубаво място за живеене от гледна точка на култура и начин на живот, но там и чужденците знаят испански идеално, тъй като повечето са от Латинска Америка и Карибите. Тоест страни, в които испанският е официален. Любезен и приветлив народ, но имат националистичен дух и не обичат много да не им се говори езика и да не се приспособяват чужденците към тяхната култура. Наложи ми се да живея в Мадрид за няколко месеца с майка си и дотогава не бях усещал колко езиковата бариера може да те накара да се почувстваш изолиран, дори и на място, което ти харесва. Наложи ми се да ходя по институции, на доктор, в банка - мъка!

Освен това, имай предвид, че откъм работа, заплащане и възможности, нещата не са много розови. Ако отиваш с готова работа, в която не се изисква да владееш испански (или поне с идея какво искаш да работиш, както казаха в преден коментар), може би ще ти е добре, дори и да не знаеш езика в началото.

П.с. Всичко написано е за Мадрид. Може в други градове да е по-различно. Също така съм посещавал Барселона и там ми се стори, че е по-интернационално и по-яко като цяло, но доколкото знам е и по-скъпо и не толкова спокойно, колкото в Мадрид.

6.   1 ако си дигитален номад държавата няма значение, даже по-евтина е по-добре.

7.   Написах и в друга тема: Леля ми е там вече от 20 години. По-точно в Мадрид е и записаха дъщеря си в университет.
Не иска и да чуе за връщане.