Споделена история от В чужбина

Избор на един младеж
На 24 години съм. Живея на малък английски остров. Изкарвам месечно около 1300 паунда след такси. Разходите ми са около 900 паунда ( ток, газ, интернет, наем, храна ) остават ми около 400 паунда, зависи колко часа съм работил. До преди един месец имах приятелка, бяхме заедно малко повече от една година, но се разделихме. Всичко ми натежа - сам съм, вече го няма момичето за което давах всичко, а и сметките са големи. Дали да продължавам да се боря, да се опитам да си оправя живота или да се прибирам в България, да работя за 800-900 лева в малкия си град? Какво бихте направили, много ми е тежко в момента, моля ви за помощ. Благодаря

Коментари

1.   Чисто финансово в малкия български град няма да си много по-зле от сега. В Англия пестиш едни 800 лева, в България при 800 лева заплата ще пестиш сигурно 0 - 200 лева. А и може да си намериш по-добре платена работа след време. Какъв е тогава смисълът да живееш в чужда държава? За някакви дребни пари да си пропиляваш младостта, не си заслужава. Връщай се. И в БГ живеят хора, и тук се работи, и тук има хубави и лоши неща. Като навсякъде.

2.   Няма универсално правилно решение за всеки, индивидуално е. Просто помисли къде ще се чувстваш по-добре ти.

3.   Какви са ти плановете, за да си оправиш живота?

4.   Ти и в момента не водиш някакъв висок стандарт, така че и да се прибереш, пак като си платиш консумативите ще ти остава малко. И на тоя малък остров ти си прецени колко големи са възможностите за реализация.

5.   От автора. Тук има две неща които ми харесват - чистотата и спокойствието. Минусите са доста - скъпи наеми, живееш в пластмасови кутии в които чуваш съседите дори когато си говорят. Институциите са бавни, пример - боли те зъб, чакаш за зъболекар. Имаш здравословни проблеми, отново чакаш на опашката, могат да минат месеци. Ако нещо се повреди в апартамента ти и не можеш да го оправиш, отново чакаш. Имам завършено средно образовение и не виня никого, сам избрах този път, но не виждам възможност за реализация тук. След два месеца се прибирам за малко и ще преценя какво да правя. Благодаря за съветите.

6.   Авторе, в България, особено в по-малките градове, има много потенциал за всякакъв бизнес, особено малък - магазини, услуги. Само пари да има човек за инвестиране, защото кредита си е риск винаги и малко хора се решават, но имаш ли наличен капитал...

7.   Кой е този остров? Ами ако не си от София и тя ще ти е чужда, само дето знаеш езика.

8.   Хей животът продължава. Една раздяла е част от живота. Вдигни си главата и доколко алтернативи имаш. Здрав си. Какво ти е. Събираш ли тези пари на страна? Търси си приятели, среда и ще намериш много по-добра връзка. Гледаш назад, потъваш....Защо? Търси любовта.

9.   Не е лесно да вземеш решение, особено когато си под емоционален афект- от раздялата с приятелката и чувстваш безпокойство за бъдещето си. Обикновено безпокойството е продукт на две неща- преувеличаване сериозността на проблема и подценяване на собствените ни възможности. Ти можеш да направиш всичко- наистина. Можеш да се върнеш в България, да поработиш, да не те удовлетвори и да се върнеш в Англия или може да ти хареса много повече отколкото животът ти там. Можеш да направиш всичко, което пожелаеш. Бих те посъветвала просто да си напишеш плюсовете и мнусите на двете места лично за теб, за да изкараш мислите от главата си, да ги видиш и осъзнаеш и да вземеш решение, което ще бъде в хармония с твоите нужди. И не забравяй, че няма нищо необратимо, докато сме живи . Няма провали- а само опит. Късмет!
Limitless Lady

10.   Чуждата държава си е чужда! Ходя там само за почивка с близки. Тук си ми е на сърце! И тук можеш да живееш така.

11.   10 а в родния ли си град живееш? Ако не, то все едно си в чужбина. София не е твоя роден град!

12.   Благодаря ви. Наистина ми е трудно, след като се разделихме, правих всичко за нея, но така се получи. Ще ми трябва малко време. Благодаря отново.

14.   Съжалявам, че си вложил толкова много енергия и емоции и не са се получили нещата. Може би съдбата ти е приготвила много по-готин човек, който ще те оцени и ще е благодарен за това, че сте заедно. Не падай духом.
Аз и останалите читатели те подкрепяме каквото и решение да вземеш. Не зная дали си работил в България и дали си се сблъсквал с болнични грижи, аз имам опит и сега оценявайки какво имам в чужбина се радвам изключително много. Да чака се да отидеш на лекар, ако плащаш минималната здравна вноска и не си спешен случай, но получаваш завидно добри услуги и страхотно отношение. Не плащаш пари под масата. Лекаря е мил и има време да ти обясни всичко и да отговори на въпросите ти, ако разбира се знаеш езика. В България трябва да имаш пари, за да може да пратиш за внимание и медицински грижи, тръгнеш ли по пътеки на здравната ката е ужас.
В горните коментари някой беше направил сметка, че сега ти остават 400паунда, а ако си в България ще ти остават около 200лв. Разликата е огромна, не зная дали разбираш ако искаш да си купиш Айфон примерно в Англия ще ти трябват 2 месеца в Бг около година и половина. В Бг храната струва колкото в Западна Европа, жилището ще ти излиза по-изгодно. Друго не се подлъгвай, когато се прибера в Българя услугите ми излизат доста изгодно, но ако живея там и имам средна заплата ще са ми скъпи.
Пусни тема когато решиш какво да правиш и сподели впечатленията ти.
Успех!

Ж33

15.   Потърси си съквартирант/ка, така ще си намалиш разходите и ще решиш проблема. Ако жилището е само с една спалня, търси друго със съквартирант, ще делиш наема и пак ще ти е ок. В България само със средно образование най-много да си намериш работа за 700 лв., при която всичко в Англия ще ти се вижда супер. Понеже имам близка в Англия, забелязвам, че след някоя година живот там, хората просто забравят от къде са дошли и гледат на всичко с розови очила. Дори в България да спестиш наема, една заплата от 700-1000 лв. не ти позволява да спестяваш, а със средно, освен ако не си някакъв електричар, водопроводчик или нещо подобно, трудно можеш да изкарваш повече. Масово в по-малките градове се работи на минималната заплата, при това по 12 часа на ден, 6 дни в седмицата. В Англия имаш права ,в България даже една жалба нямаш право да пуснеш срещу работодателя ти, защото не само, че няма да го накажат, но и ще превърне живота ти в ад. Не мисли емоционално, погледни трезво на нещата. Млад човек си, тепърва ти предстои да създаваш семейство. Как го виждаш в България?

16.   В малкия град се изкарвали 800-900 лв заплата, ахахаххахах, няма такъв смях. Познавам хора от най-различни краища в България и никой от тях не работи за повече от 600 лв. Не прави грешката да се връщаш!

17.   Живота е тежък в България по много причини, аз вече мисля за напускане към Германия, даже език уча. Народопсихологията ни е лоша, българина не е хубав човек, непрекъснато медиите ни занимават с престъпления, инфраструктурата е лоша, особенно в София, няма да те занимават, здравеупазването, отношенията между колеги, аз лично не живея само с майка си а и с баба си (78) ела да видиш разправии по цял ден, голям проблем. В малък град ще живееш с 600 лв, от там нататък си прави сметка какво ще спестиш, имай предвид ако не си много добър работник или висококвалифицран ще те уволнят за има няма 1 година в малкия град има безработица, може да не си намериш работа. Според си повиши квалификацията или смени града, има хора който не искат да живеят на 1 и също място с години но не го осъзнават, все пак това е остров.