Споделена история от В чужбина

Не знам как успявате.
През годинките бях къткан и си изградих една зона на комфорт, заради коята сам не мога да се справя. Нямам увереност. Затова работих при роднини, колкото и да ме мразиха и подиграваха.

Самата идея да остана сам в чужд град, камо ли друга държава, без приятел или роднина, не малко ами много ме ужасява.

Само аз ли съм така? Та да, как успявате сами да се оправите в чужд град или чужбина, без никого?

Питам защото обмислям да отида при моята приятелка в друг, голям град. Обаче няма да имам никого, и ако се оставим... Няма да мога да остана там. Така без приятели, без никой от който да поискам помощ, няма да мога уж.

Не е мъжко това, но е факт, че имам слаба, лабилна психика.

Коментари

1.   Аз се преместих в чужбина, за да бъда с мъжа ми, който е чужденец. До преди това никога не бях живяла сама и не се бях местила от вкъщи. С времето се свиква на новото място и човек намира нови приятели и познати. Щом имаш приятелка и искаш промяна, според мен си заслужава да рискуваш. Домът е там, където е любовта.

2.   Целта е да знаеш какво искаш и как да го постигнеш. Постижението ще ти изисква някаква саможертва. Имаше една мисъл, гласяща как зоната на комфорта е удобно, но безпочвено място - нищо не расте там. Ако не си готов да търпиш, няма да стигнеш далеч. А и ако от сега се чудиш дали ще се разделяте, не знам колко инвестиран самият ти си в тази връзка. Един мъж трябва а е способен да живее дори в пълна изолация, ако трябва. Преди време и аз тъжах за загубени приятелства, но рано или късно притъпяваш към миналото. Липсата на инциатива води до друга болка, тази на разочарованието и на вечния въпрос "Какво щеше да стане, ако само бях опитал? "

Така че реши сам за себе си дали личният комфорт ти е по-важен от развитието на характера.

3.   Чудесно е, че си знаеш силите, моят съвет е да не се надскачаш. Живей както досега, защо да си разваляш комфорта не разбирам?

4.   Правила съм го няколко пъти. Нов град, ново място, ново начало. Винаги причината е била оцеляването - работа, работа и пак работа, за да се задържа на повърхността.
Не е за хора с лабилна психика, определено. Самото усещане за това, че си САМ и няма на кого да разчиташ... Отделно ако никой не може да ти помогне с пари и се страхуваш да не се разболееш, защото няма как да не ходиш на работа, а трябва да работиш, за да имаш средства, с които да оцеляваш.
Не е за всеки, но хората го правим постоянно. Защо ли? Защото инстинктът ни за оцеляване е по-силен от страховете ни. Пребори се със страховете си, наградата си заслужава.

5.   Единственият начин да се пребориш със страховете си е да се изправиш пред тях. Действието е лекарството за това. Ако определен страх не е опасен физически за теб или околните, то е твоята цел да го сразиш. Започни от малките победи и надграждай, като си напомняш за всяка една от тях. Препоръчвам ти книгата на Максуел Малц “Психо-кибернетика”, където са описани техники за преодоляване на погрешно програмиране.
Има и един хак, който го научих от подкаст (The Jordan Harbinger Show): Избери си човек, на който се възхищаваш как се държи на сцената или интервюта (напр. Робърт Дауни Дж. или Крейг Фъргюсан) и “влез в роля”, т.е. все едно той си ти в определената ситуация.

Надявам се, това да ти помогне. Успех!
П.П. Всеки изпитва страх, но смелите действат въпреки това. Не “колко съм нервен”..., а “Колко съм развълнуван!”

6.   Още от №5. За мен, отлична работа вършат студените душове, защото освен за физическо здраве, тренират волята и заглушават непокорната маймунка в главата, която търси причини и извинения защо да не стане. Същото е и със фитнеса (HIIT)... “Малки победи- всеки ден” водят до навици и промяна в твоята самооценка.

7.   Не слушай номер 3, авторе. Ти можеш много повече, отколкото си мислиш и отколкото другите ти казват. Аз съм сигурна, че всеки човек може да се справи. И човек ТРЯБВА да излиза от зоната си на комфорт, защото рано или късно ще се наложи да излезеш от нея, но ще е по трудния начин. А най-голям недостатък на човека е страхът. Изправяш се пред страховете си, ще паднеш, ще се нараниш, промиваш раните и продължаваш напред. След като видиш, че ти се получава и страхът ще изчезне, но не изцяло. Смелите движдат света, останалите само наблюдават. Дерзай.

Ж18

8.   Имах една супер зловредна офисна работа като ИТ специалист в София. Толкова ми беше противна тази комфортна зона, че по цял ден четях блогове на пътешественици. Един ден видях супер красива снимка на двама колоездачи, качили Атлас в Мароко. Англичани.
Тогава имах приятелка и й казах " дай да обикаляме света на колела" Тя си беше луда, но все пак се учудих като каза "да". И двамата имахме спестени пари и речено сторено. Напуснахме работа продадохме си всичко. Сдадохме апартамента под наем. Бяхме много ентусиазирани.

Хванахме един влак до Русе една нощ. Пихме по едно кафе, сутринта. Като минавах Моста на Дружбата направих една снимка назад към България и си казах, че няма връщане назад и тази снимка ще ми е за спомен. Първия ден малко се пресилихме. Стигнахме Букурещ. Не очаквах, че ще се справим толкова добре.
Три месеца по-късно след много премеждия вече бяхме в Стокхолм. Там филма приключи, защото нейното колело го откраднаха, аз си продадох моето онлайн и се прибрахме.
Въпроса е, че оттогава като се почна.... сам си правих пътувания къде ли не. От години работя по една две години, после 4-6 месеца пътувам
Не искам да ти казвам, че по пътя съм се запознавал с хора, които буквално не спираха да обикалят света с години, без да спират.
Има даже един башка луд. Хайнц Щуке. Намери го в Гугъл и прочети за него.

Така че приятелю - единствения начин да го направиш, е да го направиш. Не го мисли. Направи го. Ще видиш, че не е нищо особено. А честно казано всички чужбини са си доста прехвалени. Хубавите неща нямат нужда от реклама, трябва сам да си ги намираш. А в БГ отчаяно се превъзнася англосаксонската империя като Меката на Земята.

От всички държави, в които съм бил само Япония и Тайланд са ми харесвали и бих останал там с години. В Русия също бих живял, но само в Москва, никъде другаде. Всичко друго по света е фарс. Население от манипулирани животноподобни, живеещи в една или друга помия.

Успех ти желая все пак!