Споделена история от В чужбина

Швеция, Германия или Полша?
Къде би било най-добре за работа и за живот? С автоимунно щитовидно заболяване съм и здравеопазването е важно за мен. В Германия много натискали хората да работят по 10 часа, а за мен и 8 са много на стресова работа.

Немският е с доооооста дълги съставни думи, пък полският има 7 падежа! Шведския няма падежи и слагат опр. член залепен в края на думата като нас, но произношението ще е най-трудно. В Полша пък е най-сигурно, без тероризъм. Във всяка от трите ще предпочета по-малки градове.

В Швеция годишно май имат повече слънчеви дни от Централна Европа, но пък зимните дни за сметка на това са почти само нощ. Затова пък лятото, есента и късната пролет са по-слънчеви от немските и полските (дори Лондон е по-слънчев от Берлин и Варшава като цяло за годината!).

Коментари

1.   4-ти вариант са едни острови близо до Франция - Джърси и Гърнзи. Знам английски, което е плюс, хубав климат и повече слънце от Централна Европа.

2.   Няма ли как да лекуваш заболяването си в България? Огромна жертва ми се вижда да отиваш в чужда държава по тази причина, но явно си има причина. Просто ми е интересно да разкажеш повече за мотивацията си.
Като манталитет и трите националности са различни от нас. Скандинавците първоначално правят впечатление на много затворени хора, но с времето е възможно да се сприятелите. Още от малки учат английски и ще можеш спокойно да общуваш с тях, особено с по-младите. В Швеция стандартът на живот е много добър и се работи по-малко часове, няма такъв натиск, както при нас и в Източна Европа като цяло. Все пак зависи с какво ще се занимаваш и дали работодателят ти ще е швед, или някой българин. Съветвам те да не работиш за българи, в чужбина са същите експлоататори като тук. Другото хубаво е, че там масово си търсят млади хора, защото населението им застарява. Имат много добри социални условия за майки и малки деца, като цяло всичко е много уредено.

Германия - за германците много мога да кажа, но основното е, че ни имат за хора втора ръка. Безжалостно ще те експлоатират и изплюят, ако работиш в производство. Ако не знаеш немски, ще ти се подиграват. Масово не знаят английски, а дори да го знаят, няма да ти говорят на него. Отношението би се променило само ако вземеш немско гражданство.
Полша - по-близки са като манталитет до нас, но не съвсем. Имат някои много дразнещи черти - ужасно са дребнави, когато става дума за пари, стиснати са (направо евреи). Касто изключим това, не са лоши хора. Само че там също доста ще трябва да работиш доста, отново можеш да станеш жертва на експлоатация.
От изброените възможности, независимо от много по-лошия климат, Швеция ми се струва най-добра.

3.   2 то не се лекува още. Но Шпа помага донякъде.

4.   Ами това плюс Англия са ми любимите държави.

5.   2, то тук освен да работя в кол център няма какво да ми предложи България. Искам да работя в графичния дизайн, рекламата, копирайтинг или в изкуствата - музика. В най-лошия случай да ме снимат за рекламни материали като модел. Както казах аз повече в кол център или подобна административна длъжност ще работя най-много на 6 часа, при много разговори и стрес на ден - 4 часа.

6.   Вариант е и Волгоград или Нижни Новгород, там имам много успех сред хората.

7.   Албания.

8.   7, ахахаха, я по-сериозно!

9.   2, не бих работул в производство. За мен срамна работа няма, но по-скоро е заради многото стрес и масовката. Както казах мечтата ми е да стана фотомодел.

10.   Авторе, значи питането ти е за три чужди държави, без да се замислиш, че е трудно човек да се установи някъде. То в три произволни града в България е трудно да се премести човек, а ти даже и претенции имаш?! Що не прочетеш как става установяването в Швеция, примерно, от опит в скандинавска държава ти говоря. Не можеш да предложиш нищо насреща, нито професия, нито желание за работа, но питаш за здравеопазването?! Фотомодел?! Ха! Да точиш социалната система се надяваш, ама друг да работи, те точно хора като теб търсят! Излез от филма. Първо се погрижи за здравето, в България има повече алтернативи, колкото и странно да ти звучи. После си набележи сериозна цел- да добиеш професия, дето ще ти пасне. Не става с местене насам-натам по света, а с труд и постоянство. Никой не ти е длъжен. Ти решаваш. Успех!

11.   Какво ти е автоимунното щитовидно заболяване? То вече всеки втори има, това не е причина за емиграция. С хипотероидизъм и Хашимото съм от десетилетия и живея в България и съм ок. Роднините ми имат също, включително баба ми на 84. Според мен заболяването е просто повод, а не причина, и то даже повод, който е без база в реалността. Нереалистични разбирания имаш.

Все пак, работа в сферата на дизайна (за фотомодел не знам) има доста в Германия. Дълги години бях фрийленс графичен дизайнер за немска фирма, работейки отвкъщи. Имах и предложения от други тамошни фирми, някак ме бяха надушили. Комуникирахме на английски.

12.   10, професии които ми пасват са в изкуството - певец/текстописец, фотомодел, фотограф.

11 дизайнер хубаво, но пак се виси с часове пред екрана. А и не е Хашимото (т.е. е, но имам и друго - в Европа сме около 30 човека с него).

13.   Авторе, не смесвай хобита с професия! Ти нямаш стабилна и сигурна професия, с която да се издържаш. И търсиш начин през пенсия по болест да не работиш на пълен работен ден. Първо си реши здравословния проблем, все пак желая успех с " професиите"!

14.   13 много по-образован съм от много от тийм лидерите и мениджърите в България, и то не от УНСС. Но е факт - един има талант в изкуствата, друг да работи в канцелария. Аз ставам за първото, а второто ме докарва до лудост.

15.   Има и друг вариант - да уча докторантура. Като природа Полша и Германия с нищо не блестят, докато Унгария, Швеция и Естония са красиви природно.

16.   Авторе, гледам ти разсъжденията и не вярвам, че си готов за чужбина. Германия, Полша, Швеция, Унгария, Естония, това са все коренно различни държави. Ти и не знаеш какво искаш: не бе модел, не бе фотограф, а и може би докторантура. Да работиш ли искаш, да учиш ли?

Докторантурата си струва само ако решиш да се развиваш в академична кариера или си решил късно след магистъра да се специализираш някъде допълнително. Не впечатляваш почти никого с такава в автобиографията, а и има случаи работодателите да избягват "преквалифицирани" кадри.

Не знам на колко си и за колко по-образован от останалите се имаш, но липсата на опит в реалния свят и ориентация личат отдалече. Наистина не си в позицията да си арогантен, както в един от коментарите си. Ти дори не знаеш в какво се специализираш. От музика, през интелектуална собственост (copyrights), до модел. Зад камерата ли ще седиш за последно или пред нея по бельо ще позираш? А и си изредил такъв куп претенции, че и английската кралица да се изчерви - към език, към климат, към работно време, към заетост, към град, към трудов сектор, към здравна система. Имаш съболзенованията ми за състоянието ти, но буквално никой няма да ти постила чергата. В чужбина има повече работни места, но и повече кандидати, много от тях с много по-занижени очаквания и условия от теб. Така че виж какво първо искаш да правиш - дали да учиш или работиш, дали да позираш или фотографираш, а после философствай къде можеш да зяпаш слънце и да повтаряш на началника си как трябва да ти доставя специално отношение и привилегии.

17.   Искам да работя в академична среда. Вече 5 години работя в големи международни компании и ми е ясно, че работа 9 до 5 в офис с над 50 човека не е моят тип работа. Липсва ми проучването и писането на доклади, преподаването. А моделството може като хоби. :)

18.   Докторантурата е, ама е, абсолютно обратното на работа от 9 до 5. Това е работа от събуждане до заспиване. Ако работата в офис/кол център ти е трудна, то докторантурата съвсем не за тебе. Това е за докторантура в областта на инженерните и природните науки, в които имам удоволствието работя и аз (инженер съм).
За хуманитарните и икономическите специалности нямам голяма представа, но като правило трябва да са по-малко натоварващи.
Ако си икономист, по-полезно в кариерата ще ти бъде МВА, отколкото докторска степен.

19.   Не знам защо всички смятат че щом си учил Бизнес си на ти с икономика, на мен не ми се отдава. По Право имах 6, по статистика и икономика ме късаха. Вървят ми хуманитарните. И програмиране съм учил, ами не ме бива с техническите и финансовите специалности.

20.   Не знам какво си учил, но не си научил, че не е етично сам да си харесваш коментарите с 5 звездички. Разбирам, че не си завършил това, което си искал да ти стане професия, хич не е важно къде и какво, а че си си изгубил времето. А за академична среда мечтаеш, за докторантура...нещо тотално си се объркал. Дай си почивка и опитай да мислиш реалистично и критично. Със сигурност си много млад и зелен, ще го измислиш, споко.

21.   18, да но ако вляза докторантура в предмет, който ми харесва и ми се отдава (т.е. хуманитарните), то ще правя нещо, което ми харесва и тогава и 10 часа дневно не е нищо. Работил съм 12 часа като се снимах в една реклама и не ги усетих защото правех нещо, което харесвам. Така беше и с разказвателните предмети в университета и училище - просто ми се отдаваха и ми бяха приятни за разлика от математика, икономика и подобни. И само 8 часа дневно са твърде много ако се занимаваш с нещо, което нито ти харесва, нито ти се отдава. Повечето корпорации търсят хора с умения за продаване или счетоводство, статистика, икономика - все такива, в които не ме бива. Мога да продавам само истински продукт - например коли и на живо, не по телефон. А в икономика, статистика и счетоводство въобще ме няма, дай ми да пиша теми по История, Литература и Музика.

22.   16, искрено ме засмя с това да объркаш копирайтинг (copywriting) с copyright или авторско право. Едното няма нищо общо с другото.