Споделена история от В чужбина

Митове и реалност за чужбина
Когато стане въпрос за чужбина, обикновено хората се разделят на две крайности. Едните явно са живели в мизерия или прекалено им е писнало от ганьовщината и затова хвалят чужбина и плюят България, а другите явно или не са вписали в чужбина, или не са се реализирали и са на обратния полюс и изкарват чужденците дяволи.

Сигурен съм, че в чужбина си има и предимства, и недостатъци, няма как да е само бяло или само черно. Въпросите са ми към тези, които имат база за сравнение, т.е. живели са и тук, и там.

Първо не е лошо да се представите на кратко (който иска, разбира се) - възраст, пол, образование, семеен статус, защото смятам, че това има голямо значение за това как ще възприемеш чужбината.

Кое ви харесва, кое не, какво прави най-силно впечатление? Приемат ли ви? Чувствате ли се на място и у дома си или все има едно чувство, че сте нагости и не ви е там мястото. Вписвате ли се в средата, как са хората? Наистина ли живота е по-уреден и по-лесен. И стандарта наистина ли е значително по-добър? Тук чувам различни мнения. Едните казват, че заплатите макар да са по-високи, като си сметнеш скъпата квартира и по-скъпия живот като цяло, общо взето не е кой знае колко по-добре. Дори братовчедка ми, която е мениджър в училище в Лондон твърди това, но в същото време през месец ходи на почивка в Италия, на Канарските острови и къде ли не, при положение че е самотна майка и не е някаква курва, да им любовник, който да я издържа. Аз някак не си представям самотна майка в България да плаща квартира, да гледа дете сама и през месец да ходи в чужбина. Явно е позабравила реалността тук, за да твърди, че стандарта е почти същия.

Всъщност прави ми впечатление, че много хора отиват там, свикват с по-хубавото и някак го взимат за даденост и позабравят всъщност какво е тук и особено като ги налегне носталгията, решават да се върнат, обаче реалността бързо ги приземява и на края пак заминават.

Има ли неща, които ви дразнят и такива, от които сте силно впечатлени? Например за Германия съм чувал, че има голяма бюркрация, чака се по 2 седмици за някои елементарни документи, чака се с месеци за мед. преглед, обикновено се пътувало много часове, което е голям стрес. Също и масово се работи чрез фирми посредници, не директно в самите фирми, за да могат по-лесно да те освободят и да те лашкат от единия до другия край на страната през 2 седмици в зависимост къде имат нужда от персонал за момента. Един сподели, че го е дразнело, че трябвало да плаща 18 евро на месец данък за тв и радио, без значение дали иска и дали има такива. Казва и, че в Германия ако ти трябва кола, трябва да си купиш най-старата и евтина възможна, защото ако си с Мерцедес например, остави дето данъка, прегледа и застраховката са адски скъпи, ами ако влезеш в сервиз, направо режели през кръста. В същото време пък във фирмите имало страшна демокрация и дори собственика не може да вземе решение, ако персонала не е съгласен. Както и ако шефа ти даде задача, която не е от твоята компетенеция, спокойно можеш да му кажеш да си гледа работата и той не може гък да ти каже. А и профсъзите са много силни.

Коментари

51-64 от 64

57.   48, ти като четеш нещо, разбираш ли го изобщо? ! Или просто пействаш неща, които някой друг ти е изпратил? Какъв е тоя "източник:", който е останал под поста ти! Сега, да ти обясня отново, малко по-подробно, че може и евентуално да поразбереш нещичко.
Първо, не живея в Германия и никога не съм живял. Всъщност, никога не съм живял в чужбина. Работя обаче с чужденци и пътувам доста, включително и в Германия, та добре познавам стандарта на запад. Да не говорим, че имам десетки познати навън и никой от тях не си брои стотинките. Подчертавам, говоря за такива, които работят обикновени неща.
Второ, къде прочете, че плащам 1 000 лева ипотека? Къде изобщо съм писал за 1 000 лева ипотека? Ако толкова се интересуваш за мен - не съм директор в Microsoft, но пък съм финансов директор и имам достатъчно висок доход. Ипотека нямам, нито други кредити.
Трето, храната в Германия е определено ПО-ЕВТИНА от същата или подобна в България! Всеки, който е бил там дори и няколко дена го знае много добре.
Четвърто, не знам ти какви и колко хора познаваш, но официално средната работна заплата за страната е около 1 050 лева нето.
От 46

58.   До 53

Извинявам се. Аз още карах на нивата от 2018, когао беше 8. 84 Е. От 01/01/2020, вече е 9. 35 Е, което ще рече, че е още по-висока (1646 при 176 работни часа на месец).

До 48
"не са чак толкова малко хората в България, които са около 30 или над 30 и вземат 1500 нето. "

Не виждам, защото това да е от значение.
А ако си в Германия или друга подобна държава, дали на същата възраст, със същите квалификации, за същата работа и същото време, ще взимаш 1800 евро нето?
Заплатата на един кранист в България, ако е извън София, започва от 700-900 лева (не казвам, че не се покачва после).
В София, гледаш 1200-1500 лева.
Вижда обяви, дето ги пращат в Белгия, Дания и Холандия, за 4000-6000 лева, коеот е бива лъжа и измама впрочем, защото последният кранист, който срещнах в Дания, с една година стаж на работата си докарваше 215 даткси крони (56 лева), извънработно време е имал само един път и бел много доволен, защото му плащаха на 1. 75 ставка, а опитните кранисти си докарвали по 260 крони - демек 68 лева. Заплати от рода на 9200 до 11200 лева, нето, бруто са някъде между 5800 до 6800 лева, за 37. 5 часа на месец. И говорим за хора "преди 30те", които могат да взимат такива пари.
В България, колко ще вземе кранист с 1500 до 2000 лева заплта? 1200-1600 лева, при 40 часа на месец, извънредните не се броят, условията на труд са съмнителни, а правата ти само на хартия.

Да сравним 1200 лева в България, с 5800 в Дания. Не, не е по-добре. Знам, защото съм живял предните доходи в България, и съм живял и с последните в Дания. Даже и стандарта да беше един и същ, самите условия на труд и живот са много по-добри. Отделно тези пари ги изкарвах на 23, а не на 30.
Не знам, как е за краниситте в Германия, но не вярвам, да е много по-голяма разликата.
И тук говорим за кранисти. 1800 евро в Германия се плаща на кариер в Била. Не познавам много касиери в Българската била, по последно чух за заплаи от рода на 750-900 лева, което не е изобщо 1500 лева.

И тъй като говорим за митове и иситна, само ще кажа, че за северната част на Европа, е мит, че с неквалифициран труд ще забогатееш, но също така е мит, че ще си едва ли не социално слаб, който гладува. Също така е мит, че българите не взимат хубави заплати. Взимат тези с умения, стаж и образование, стига професията им да е от добре платените. Дори и като сментеш програмиситте, които в България имат таван от кажи речи 4500-5000 лева, то в Дания, стартовите залати са от порядъка на 7500, а таваните гонят почти 15000 лева. Да, за там вече и аз съм съгласен, освен ако не тръгнем да смятаме бонуси и придобивки.
Но малко от професиите в България са само 3 пъти по-ниско платени. Учител? 8000 лева средна заплата. Мед. сестра - също толкова. Един барман? 7500 лева. Тъй като не всички сме програмисти, е добре да се знае, че в някой чужди страни, положението е далеч по-добро.
А и катокажа, че баба ми получава по 200 лева пенсия, хората пърсво се смеят, а после им замръзват лицата и казва:
- Ама... ти сериозно ли?
Поне сега, мога да пратя на нашите, да накупят на бабите за по 200-300 лева работи на месец. Ако бях в България... АХХАХААХА! Да, бе да!

Това искам да кажа - Има много митове, че едва ли не, хората мятата пари зад гърба си, а ти само може да ги обираш. Не, не е иситина. Дори и да има по-високи заплати, разходите също са високи.
Но друг мит е, че каквото и да работиш, си прецакан.
А третият мит е, че не може да "успееш", да си намериш добре платена работа, ако не си от местните. Поне за Северна Европа, не е вярно.

И на мен ми се иска, да бяха по 3500 лева средните заплати в България, ама не са!

59.   53 съм. Не виждам какво ти се струва фалшиво. Разбира се, че ще бъдеш одобрен за финансиране. Ти имаш доста голям собствен капитал. 40.000 евро е сериозна сума за всяка банка. Идеалното финансиране е 30% собствен капитал. Аз лично искрено се радвам за теб и ти желая много щастие в новия дом. Успех!

60.   Аз съм автора и даже съм забравил, че съм пуснал темата. Обаче ми прави впечатление контраста в мненията. Едните казват, че с 2 МРЗ може да се купи собствено жилище, а други - че дори с 12 000 евро заплата едва ли не разботят, само за да си ремонтират колите и дори се къпят на работа, че да им стига водата.

Аз ли съм тъп или някой се ебава? Вярно, че всеки харчи различно, ама чак с 12 бона заплата да си правиш сметка за къпането, докато друг с 2 МРЗ и детски си купува собствено жилище.

Аз примерно като не съм живял в чужбина и не съм запознат, на кого да вярвам?

61.   До 60

Ако с 12 000 евро, имаш зор със сметките, определено имаш някакъв преоблем. Дали е хазарт, кока или просто харчиш, като идиот, то има нещо.
Но за двете минимални. Ами - много зависи от обстоятелствата и място. Сега съм в Дания е възможно срещу 5% вноска, ако си бил на трудов договор поне 6 месеца. Работата е, че заемите, често са колкото наемите, а понякога са и по-ниски, особено ако ти е първо жилище. Като сметнеш, че имаш и добри облекчения от таксите, то прост ти излиза по-евтино, да изплащаш ипотека, отколкто да си под наем. За двама души, проблемът е, да съберът тези 5%.

62.   Отчете и другият манталитета. Чужденците не искат собственост, защото ако стане нещо държавата плаща куп неща. Ако имаш жилище си богат и нямаш право на соц. помощи.

63.   Този номер 54, 55 и 56 ме накара да се включа и аз. Още ли се каниш да купуваш недвижим имот? Виждаш ли за какво ти говореше брокерът? Можеш ли изобщо да предвидиш какво ще стане след корона-кризата? Ти в състояние ли си да се обвържеш с кредит за 20-25 години? Те банки дават, ама и много лесно и бързо вземат и продават на търг. Каква е тази мания на българина - с минимална заплата да бърза да купува имот?!

64.   До 63 - Съгласен съм.

До 62 - Това просто не е вярно. Ако имаш СКЪПО жилище в ДОБЪР район, ще отчитат различно нещата. Ако си с някоя двустайква в квартала, който сме прекалено политокоректни, да наречем гето, никоой не те смята за богат.

65.   Да се включа и аз... Не мисля да споря с "професорите" тука, а да си изкажа моето мнение. Мъжа ми работи като заварчик и общо взима между 2300-2500 нето (казвам това, което ни идва по банков път чисто, а бруто и без това дърпат за застраховки и т. н.). Аз пък уча, правя Ausbildung als Chemikant и сега в третата година взимам между 1200-1400 нето ( според зависи кога съм нощна и неделя или празници), а като завърша би трябвало да взимам 2800-3000 нето. От 10 години сме тука и не сме се връщали в българия. Добре ни е, научихме езика и си направихме професиите или с едно изречение : Германия ни направи хора! На работа ми се радват, чувствам се равностойна и ми предлагат да направя след училище Meister. Просто това доверие и подкрепа ми стига. Ако бях в бг, щях сигурно да съм продавачка или сервитьорка и всеки да ме унижава за 300-400 лева.
Всеки си направи избора, както и аз моя! Аз съм доволна и надявам се и вие да го приемете и спрете да се оплаквате, че ви е зле, а другите лъжат. " Каквато попара си надробиш, такава ще сърбаш!"
Пп. Ако има правописни грешки моля да ми простите- пиша от телефона.

Bebivita

66.   Всъщност прави ми впечатление, че много хора отиват там, свикват с по-хубавото и някак го взимат за даденост и позабравят всъщност какво е тук и особено като ги налегне носталгията, решават да се върнат, обаче реалността бързо ги приземява и на края пак заминават.
Има доста такива случаи.

67.   Мъж, на 20. От средно голям град. Дълбоко огорчен от всичко, което се случва в родната му страна. Веднага след завършването на 12-ти клас започнал работа за 600 лева, с бакшишите - 700. Шефовете му го осигуряват на 380. Събирал пари 1 година и каквото събрал - събрал. Заминал за Англия като студент. Родители - бедни. Съчетавал университет/работа. И слава богу, че не е като разглезените студентчета, които мама и тати им пращат парички, а те дори на лекции не ходят.
Работа - в склад. Отначало за 8.05 паунда на час, но след 3 месеца покачване до 12. Трудни смени, 12 часа с 4 почивки по 40 минути. Бащата на състудент българин, с когото работил на същото място, не знаел нито език, а само кимал. На него за същите смени му давали 3 почивки по 30 минути. Същият този човек реве от англичаните и от тази "лайняна" държава. Не дели стая с никого, на 10 минути от университета, на 20 от центъра на града. Наем - 300 със сметките.
Храната - по-евтина. Хората - по-добри, по-възпитани и по-дружелюбни. Дали е фалш, не се знае. Знае се само, че те поздравяват непознати хора на улицата. Хора, които няма да видиш втори път през живота си. Харесва му, но все пак не си представя да живее в Англия до края на живота си. Има цел, да живее в САЩ, Канада или Австралия. Не тъгува за родината, а за хората в нея, сиреч - приятели и семейство. Не уважава пропагандираната "хилядолетна" българска история. Не иска децата му да учат за гордостта, че Хан Крум отрязал главата на съперника си, от засада. Че Симеон "на три морета", е жертвал благото на народа си, за да уголеми териториите си. Че Борис първи избивал всеки, който не желаел да приеме християнската вяра.
Пожелава на всички останали там хубав живот, но не иска да бъде свързван с цялата пасмина.

ДС

68.   До ДС (агента)

Стига си приказвал за себе си в трето лице...

69.   Митове много, реалност една. Живея на о-в Ман от 6 години. Работя като пекар - 9 паунда на час. Нямам работно време. Започвам в 4-5 сутринта и когато свърша. Имало е дни да свърша в 10 сутринта, имало е дни да свърша в 7 вечерта. Между 1400-2100 паунда всеки месец след такси. Колкото повече работя, толкова повече такси имам. Едностаен апартамент за мен си - 450 паунда, интернет - 50, ток - 30, газ - 40. Месечен абонамент в залата за 32 часа месечно - 70 паунда. Храната зависи - от 150 до 250 паунда. За телефон ползвам ваучер - 20 паунда. Нямам кола, ходя пеша до работа, на 5 минути път е. Тренировките са малко далеч - на 20 минути пеша, но се свиква и стига да не вали. Изводът ми е - всеки си решава къде да живее. Навсякъде има плюсове и минуси. На мен лично ми е омръзнало в мрачна, студена и влажна Англия и не искам да работя за никого. За жалост или не, имам още 18 месеца тук. После ще му мисля. :)

70.   Гледам Джобс бг и ми се плаче - само касиерки в Била, програмисти и телефонисти се търсят в София. И все на entry level. А реално по-интересни неща има извън София - цитирам директор на училище, управленски кадри и дори хореографи търсят.

51-64 от 64